Czy Sylwester to niedziela handlowa? Sprawdzamy, gdzie zrobicie zakupy ostatniego dnia roku

2023-12-29 10:24

Ostatnie zakupy w tym roku? Jednych do wizyt w sklepach zachęcają wyprzedaże, inni pewnie nie zdążą na czas zrobić wszystkich zakupów przed umówioną domówką. Nic dziwnego, że wiele osób zastanawia się, czy 31 grudnia sklepy będą otwarte. Sprawdzamy, czy Sylwester jest handlowy.

wyprzedaże 2023/24
Autor: Getty Images Ostatnie zakupy w tym roku? Sprawdzamy, czy Sylwester jest handlowy

Sylwester 2023 wypada w niedzielę. Nie będzie to niedziela handlowa. Zgodnie z przepisami ustawy ograniczającej sprzedaż, 31 grudnia 2023 obowiązywać będzie zakaz handlu. Nie jest jednak tak, że nigdzie nie kupimy potrzebnych produktów. Które sklepy mogą być otwarte?

Spis treści

  1. Które sklepy będą otwarte w Sylwestra?
  2. Sklepy zamknięte nie tylko w Sylwestra
Nowe gwiazdy w TVP. Jedni znaleźli zatrudnienie, drugich nikt nie zwolni

Dowiedz się: W 2024 roku czeka nas kolejny baby-boom. W show-biznesie nie brakuje ciążowych cudów

Które sklepy będą otwarte w Sylwestra?

Zakaz handlu nie obowiązuje kilkudziesięciu rodzajów placówek, których nie ujęto w ustawie o ograniczaniu handlu w niedziele i święta. Są to między innymi stacje paliw, kwiaciarnie, piekarnie i cukiernie, sklepy na dworcach i lotniskach oraz apteki.

Co ważne, zakaz nie obowiązuje w prywatnych sklepach, w których obsługuje sam właściciel lub członek jego rodziny. Co za tym idzie, sklepiki osiedlowe, nawet te sieciowe, jak Żabka, mogą, choć nie muszą być otwarte. 

Rodzice powinni jednak dobrze rozplanować zakupy. Choć pieluchy czy chociażby mleko modyfikowane będą dostępne w wymienionych sklepach, to z pewnością będą one o wiele droższe niż w sieciowych drogeriach czy sklepach dyskontowych, gdzie kupuje je większość osób.

Sklepy zamknięte nie tylko w Sylwestra

Warto zrobić zakupy wcześniej nie tylko ze względu na Sylwestra, który wypada w niedzielę. Kolejny dzień, poniedziałek 1 stycznia to przecież Nowy Rok, także dzień ustawowo wolny. Kolejny weekend z kolei także będzie niehandlowy. Niedziela 7 stycznia jest zgodnie z ustawą niedzielą niehandlową, a w sobotę, z powodu święta Trzech Króli sklepy także będą nieczynne. 

Warto zaznaczyć, że najbliższa niedziela handlowa przypada dopiero 28 stycznia 2024. 

Przeczytaj też: Katarzyna Bosacka bierze pod lupę dziecięce szampany. "Kwestię moralności pozostawiam rodzicom"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza