Uczniów czeka rewolucja. Darmowe laptopy i gry w programie nauczania

2023-08-17 11:18

Nowy rok szkolny oznacza sporo zmian dla nauczycieli i uczniów. W tym roku wszyscy czwartoklasiści otrzymają od państwa laptopy do nauki, których nie trzeba będzie zwracać po zakończeniu roku szkolnego. Co jeszcze zmieni się w szkołach?

Rewolucja w szkołach od września
Autor: Getty Images Uczniowie czwartych klas otrzymają darmowe laptopy

Początek roku szkolnego 4 września, a nie 1 września, jak zawsze, to niejedyna nowinka. Uczniowie, którzy wrócą do szkół, będą musieli przygotować się na wiele zmian. W szkołach pojawią się nowe przedmioty, zmieni się podstawa programowa z języka polskiego, a wszyscy czwartoklasiści otrzymają laptopy do nauki.

Dyrektor szkoły: Nauczyciele uciekają ze szkół publicznych!

Darmowe laptopy dla uczniów

Zmianą, która budzi dużo emocji, są bezpłatne laptopy. W roku szkolnym 2023/2024 wszyscy uczniowie czwartych klas otrzymają za darmo laptopy do nauki. Będą one przypisane do ucznia na 5 lat, aż do zakończenia szkoły podstawowej. Co więcej, uczniowie nie muszą ich zwracać nawet wtedy, gdy w ciągu tych 5 lat przeprowadzą się i zmienią szkołę. Laptop będzie wędrował z dzieckiem do czasu, aż zakończy ono naukę i pójdzie do szkoły średniej. Dopiero wtedy trzeba będzie oddać sprzęt.

Laptopy otrzymają również nauczyciele, ale nie w formie fizycznej. Każdy nauczyciel i wychowawca zatrudniony w szkole publicznej i niepublicznej otrzyma bon na zakup laptopa na kwotę 2500 zł. Jeśli sprzęt będzie droższy, będzie musiał dołożyć z własnej kieszeni.

Lekcje łaciny wrócą do szkól

W szkołach ponownie zagości łacina. Lekcje języka i kultury antycznej będą przeprowadzane w klasach VI. Łacina będzie mogła stanowić drugi język obcy dla uczniów.

Gry w podstawie programowej z polskiego

W podstawie programowej z języka polskiego pojawią się gry. Będą to: "This War of Mine" oraz "Gra Szyfrów". Jak tłumaczy Ministerstwo Edukacji i Nauki, dodanie gier wynika z dostosowania programu nauczania do rzeczywistości.

"Gry wideo stanowią jeden z kluczowych elementów współczesnej kultury. Cyfrowe opowieści angażują dziesiątki milionów odbiorców, dając podstawy do przeżywania pasjonujących opowieści, rozwijają umiejętności psychomotoryczne, są przestrzenią budowania międzyludzkich relacji i źródłem artystycznej ekspresji" - brzmi komunikat MEN.

Nowa podstawa programowa z techniki

Zmianie ulegnie również podstawa programowa z techniki. Uczniowie będą musieli poszerzyć swoją wiedzę o bezpieczeństwie w ruchu drogowym, co jest związane z popularnością hulajnóg elektrycznych. To jedna z ważniejszych zmian w tym roku.

Czytaj: Jaki prezent dla pierwszoklasisty na pasowanie?