Dieta matki ważniejsza, niż myślałaś. Popularny owoc chroni mózg dzieci, a nawet wnuków

2023-08-23 8:48

Najnowsze badania z wykorzystaniem modeli genetycznych przyniosły niesłychane wyniki. Spożywanie tego jakże popularnego owocu we wczesnym okresie ciąży może chronić nie tylko mózg twojego dziecka, ale i wnuków.

Mama w ciąży z dzieckiem
Autor: Getti Images Dieta matki ważniejsza, niż myślałaś. Popularny owoc chroni mózg dzieci, a nawet wnuków

Badanie przeprowadzono na Uniwersytecie Monash w Australii. Wyniki badań Monash Biomedicine Discovery Institute zostały opublikowane w „Nature Cell Biology”. Wykazały, że spożywanie przez kobietę w ciąży takich pokarmów jak jabłka i zioła może pomóc w ochronie kolejnych pokoleń przed pogorszeniem funkcji mózgu.

Odkrycie wykazało więc, że dieta matki może wpływać zarówno na mózg jej dziecka, jak i jej wnuków.

Zobacz także: Co jeść w pierwszym trymestrze ciąży? Jak odżywiać się na początku ciąży?

Dlaczego kobietom w ciąży tak często dokuczają żylaki?

Czy jabłka są zdrowe?

W badaniu wykorzystano glisty Caenorhabditis elegans jako model genetyczny. Wiele ich genów jest bowiem wspólnych z ludzkimi. Analiza pozwala więc na wgląd w zachowanie komórek człowieka.  

Naukowcy odkryli, że cząsteczki obecne w jabłkach i takich ziołach, jak bazylia, rozmaryn, tymianek, oregano i szałwia, pomagają zmniejszyć uszkodzenia połączeń potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania mózgu dziecka.

Specjaliści badali komórki nerwowe w mózgu, które łączą się i komunikują ze sobą za pomocą około 850 tysięcy kilometrów połączeń zwanych aksonami. Aksony mogą funkcjonować i przetrwać tylko wtedy, gdy niezbędne materiały będą transportowane wzdłuż wewnętrznej struktury zawierającej mikrotubule.

Główny autor badania, Roger Pocock, wraz z zespołem odkrył, że brak tych materiałów prowadzi do dysfunkcji mózgu i neurodegeneracji. Sprawdził jednocześnie, czy naturalne produkty znajdujące się w diecie mogą stabilizować aksony i zapobiegać ich pękaniu.

- Zidentyfikowaliśmy cząsteczkę występującą w jabłkach i ziołach (kwas ursolowy), która zmniejsza kruchość aksonów. Odkryliśmy, że kwas ursolowy powoduje włączenie genu, który wytwarza określony rodzaj tłuszczu. Ten konkretny tłuszcz zapobiegał również kruchości aksonów wraz z wiekiem zwierząt, poprawiając transport aksonów, a tym samym ich ogólny stan zdrowia – wyjaśnił profesor Pocock.

Dieta matki chroni kolejne pokolenia

To jednak nie wszystko. Badanie na glistach pozwoliło odkryć coś więcej. Profesor wyjaśnił, że ten rodzaj tłuszczu, znany jako sfingolipid, podróżuje z jelita matki, gdzie trawiony jest pokarm, do jaj macicy. Wszystko po to, aby chronić aksony nowego osobnika, ale także aksony jego potomstwa.

Naukowcy potwierdzają, że wyniki badań są obiecujące, ale wciąż wymagają potwierdzenia u ludzi.

- Po raz pierwszy wykazano, że lipid jest dziedziczony. Co więcej, karmienie matki sfingolipidem chroni aksony dwóch kolejnych pokoleń. Oznacza to, że dieta matki może wpływać nie tylko na mózg jej potomstwa, ale także na kolejne pokolenia. Nasza praca wspiera zdrową dietę w czasie ciąży dla optymalnego rozwoju i zdrowia mózgu – podkreślił profesor.

Źródło:

  • technologynetworks.com
  • 9news.com.au
  • sciencedaily.com

 Czytaj także: Odżywianie mózgu: składniki wspierające mózg dziecka

Dodaj do śniadania, a będziesz mieć mózg Einsteina. Dostaniesz je w każdym sklepie