10 niezbędnych rzeczy, by przetrwać pierwsze dni po porodzie. Kup je, zanim trafisz na porodówkę

2022-12-15 16:21

Pierwsze dni po porodzie są trudne. Masz przy sobie maluszka, który wymaga nieustannej opieki, ale tak naprawdę ty również jej potrzebujesz. Po kilkunastu godzinach porodu jesteś osłabiona i zmagasz się z dolegliwościami będącymi jego konsekwencją – naderwaniem krocza, problemami trawiennymi, bólem piersi. Te produkty pomogą ci przetrwać najtrudniejszy czas.

kobieta leżąca w łóżku z noworodkiem na piersi
Autor: Getty images 10 niezbędnych rzeczy, dzięki którym przetrwasz pierwsze dni po porodzie. Powiemy ci, gdzie je kupić

Bez względu na to, jak łatwy lub trudny był twój poród, na pewno jesteś obolała i zmęczona. Powinnaś mieć przy sobie kilka rzeczy, które ułatwią ci powrót do formy i złagodzą niedogodności związane z pierwszymi dniami połogu. Zastanawiasz się, co ci będzie potrzebne? Wykonaliśmy tę robotę za ciebie i opracowaliśmy poporodową listę 10 niezbędnych rzeczy, które musisz kupić zanim jeszcze trafisz na porodówkę.

Solidne podkłady

Niezależnie od tego, czy urodziłaś drogą pochwową, czy przez cesarskie cięcie, będziesz obserwować u siebie odchody połogowe, czyli krwawienie, z którym poradzą sobie tylko grube i duże podkłady (zwykłe podpaski nie wystarczają).

Nie wolno ci w tym czasie używać tamponów, ponieważ odchody zawierają bakterie, dlatego nie można ich „zatrzymywać” w drogach rodnych.  

Podkłady porodowe, Bella
Autor: materiały prasowe https://www.seni24.pl/podklady-poporodowe-bella-mamma-10-szt_1217-3144

Bielizna jednorazowa

Duże podkłady najlepiej przytrzymywać jednorazową bielizną. Jest lepsza niż normalna, bo - po pierwsze - zwykle dużo bardziej przepuszcza powietrze, niezbędne do gojenia się urazów okołoporodowych, np. pęknięcia krocza, po drugie - nie musisz martwić się tym, że zabrudzisz ulubione majtki odchodami porodowymi.

Przygotuj sobie przynajmniej kilka par jednorazowej bielizny, które możesz wyrzucić, jeśli się poplami.

Jednorazowe majtki poporodowe, CANPOL
Autor: materiały prasowe https://canpolbabies.com/pl_PL/produkty/ciaza-i-porod/bielizna

Okład chłodzący okolice intymne

Po porodzie okolice rodne mogą być spuchnięte i obolałe, ponieważ dopiero co doświadczyły ogromnego wzrostu przepływu krwi i płynów ustrojowych. Przyłożenie okładu schłodzonego w lodówce do tych miejsc jest łatwym i skutecznym sposobem na zmniejszenie bólu i dyskomfortu w ciągu pierwszych 24 godzin po porodzie drogami natury.

Czytaj również: Jak dbać o higienę w połogu? Nie tylko długa kąpiel w wannie jest niewskazana

10 niepokojących objawów w czasie połogu. Co powinno niepokoić kobietę w połogu?

Frida Mom Wkładki Chłodzące
Autor: materiały prasowe https://asplaneta.pl/pl/p/Frida-Mom-Wkladki-Chlodzace-0386/23107906

Butelka do podmywania

Butelka do podmywania się to niezbędny element toaletowy dla kobiety po porodzie. Jeśli miałaś poród drogą pochwową, podcieranie się papierem toaletowym może być bolesne i nieprzyjemne. Lepiej skorzystać ze specjalnej butelki napełnionej ciepłą wodą. Psikanie wodą w trakcie oddawania moczu zmniejsza pieczenie i pomaga utrzymać ten obszar w czystości.

Poporodowa buteleczka do podmywania, Lansinoh
Autor: materiały prasowe https://sklep.lansinoh.pl/pl/p/Poporodowa-buteleczka-do-podmywania/110

Podkładki z oczaru wirginijskiego

Kiedyś dostępny był tylko za granicą, dziś można go już kupić w naszych sklepach. Oczar wirginijski powoduje kurczenie się naczyń krwionośnych, co może być pomocne, jeśli zmagasz się z opuchlizną lub hemoroidami po porodzie. Ale podkładki mają też inne zastosowanie – wspomagają gojenie się ran po pęknięciu czy nacięciu krocza.

Frida Mom, podkładki kojące z oczarem wirginijskim
Autor: materiały prasowe https://www.fridababy.pl/frida-mom-podk-adki-koj-ce-p73339

Spray do krocza

Spraye do krocza działają miejscowo znieczulająco, łagodząc ból i dyskomfort. Zapewniają też czystość ran, działając antyseptycznie. Przyspieszają gojenie się ran i łagodzą niedogodności, takie jak świąd. Łagodzą podrażnienia i nawilżają wrażliwą skórę oraz błonę śluzową zewnętrznych okolic intymnych.

Poporodowy spray do krocza After-Birth Spray Multi-Mam
Autor: materiały prasowe https://wrozkacycuszka.pl/pl/products/poporodowy-spray-do-krocza-after-birth-spray-multi-mam-1229.html

Sole Epsom

Uważa się, że sole Epsom pomagają łagodzić bóle, co czyni je popularnym elementem w zestawach dla kobiet po porodzie. Użyj dwóch łyżek stołowych do miski wypełnionej wodą i rób sobie nasiadówki, które złagodzą podrażnienia krocza. 

Czytaj również: Kalendarz połogowy - co się dzieje z twoim ciałem zaraz po porodzie i w kolejnych tygodniach

ATUR PLANET Siarczan magnezu, sól EPSOM
Autor: materiały prasowe https://www.apteka-melissa.pl/produkt/natur-planet-siarczan-magnezu-sol-epsom-1000-g,40758.html

Produkt ułatwiający wypróżnianie

Po pokonaniu bólu porodowego przygotuj się na zupełnie nowe wyzwanie — pierwszą wizytę w toalecie. To może być nieprzyjemne i trudne, ponieważ organizm na czas porodu zwalnia niektóre procesy, także trawienne. Aby ułatwiać sobie pierwsze wypróżnienie, pij dużo wody, spożywaj pokarmy bogate w błonnik. W razie potrzeby porozmawiaj ze swoim lekarzem i zapytaj, czy można bezpiecznie wziąć środek zmiękczający stolec na bazie naturalnego błonnika.

Błonnik, 350 g
Autor: materiały prasowe https://www.oleofarm24.pl/product-pol-244-Blonnik-350-g-uniw.html

Chłodzące okłady na piersi

Zaraz po porodzie uruchamia się laktacja. Zanim jednak unormuje się i zanim twoje piersi zaczną produkować tyle mleka, ile potrzebuje dziecko, czeka cię nawał pokarmu. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się karmić piersią, czy nie, może to być nieprzyjemne doświadczenie fizyczne.

Kiedy piersi napełniają się mlekiem, mogą być ciepłe, bolesne i twarde w dotyku. Chłodzące wkładki laktacyjne chronią ubranie przed przeciekaniem, a jednocześnie przynoszą ulgę obolałym sutkom.

Wkładki hydrożelowe chłodzące na obolałe piersi, MEDELA
Autor: materiały prasowe https://www.medela.pl/dla-mam-karmiacych-piersia/produkty/pielegnacja-piersi/wkladki-hydrozelowe

Kubek termiczny

Prawidłowe nawodnienie jest kluczowe. Odwodnienie może prowadzić do infekcji dróg moczowych i zaparć, które tylko zaostrzą ból, obrzęk krocza i pochwy. Posiadanie dużego kubka wody lub herbatę ziołową pozwala ci nawadniać się regularnie bez konieczności ciągłego wstawania w celu uzupełnienia butelki. 

Contigo Byron 24 Gunmetal - Kubek Termiczny 720 ml
Autor: materiały prasowe https://www.coffeedesk.pl/product/3037/Contigo-Byron-24-Gunmetal-Kubek-Termiczny-720-Ml