Dzieci będą ważone w szkołach. "Wygrani" pójdą na dodatkowe zajęcia

2024-04-29 12:27

W Polsce panuje prawdziwa epidemia wśród dzieci. Chodzi mianowicie o nadwagę, która dotyczy w szczególności maluchów uczęszczających do przedszkoli. Według WHO, aż 32 proc. polskich dzieci w wieku 7-9 lat choruje na nadwagę lub otyłość. Oznacza to, że mamy 8. miejsce wśród badanych krajów w Europie.

Dzieci będą ważone w szkołach. Wygrani pójdą na dodatkowe zajęcia
Autor: fot. Getty Images Dzieci będą ważone w szkołach. "Wygrani" pójdą na dodatkowe zajęcia

Ważenie dzieci w szkołach. Nowy program w szkołach

Rok szkolny 2023/2024 przyniósł wiele zmian dla uczniów. Nie tylko wycofane zostały prace domowe, ale również można było usłyszeć o innowacjach w programie nauczenia. Wiele osób nie zdaje sobie jednak sprawy, że jest jeszcze jedna zmiana. Chodzi mianowicie o program walki z otyłością u dzieci. Od 1 września 2023 roku nauczyciele wychowania fizycznego są zobowiązani, by raz w roku w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych przeprowadzać na uczniach testy sprawnościowe. Mają one obejmować dane ucznia takie jak ich wzrost i waga.

Takie działanie ma na celu przede wszystkim pomóc w wytypowaniu sportowych talentów. Zdarza się bowiem, że ani dzieci, ani ich rodzice nie mają pojęcia, że istnieją predyspozycje do uprawiania jakiegoś sportu. Ten program ma pomóc nauczycielom poznać talenty uczniów, których mają pod opieką i móc pokierować nimi dalej. Jednocześnie jednak program ma pomagać w walce z otyłością.

Przykładem może być Rzeszów, gdzie władze postanowiły uruchomić indywidualny program do walki z otyłością u dzieci. Dotyczy on 9-latków - którzy zostaną zważeni, a następnie ich waga zostanie porównana z siatkami centylowymi.

Choruje już 8 milionów Polaków. "W otyłości nie chodzi o kilogramy, tylko o uratowanie życia"

Walka z nadwagą u dzieci. Rzeszów ma plan

Badania mają być przeprowadzone przez pielęgniarki środowiskowe i higienistki szkole - tak poinformował Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa. Wyniki uczniów mają być analizowane indywidualnie. Jeśli waga któregokolwiek z uczniów będzie budziła niepokój, ma zostać on skierowany do tak zwanego programu naprawczego. Na tym jednak nie koniec. Oprócz prowadzonych badań samorząd rzeszowski planuje organizację konsultacji w placówkach POZ lub gabinetach dietetycznych. Wśród nich znalazły się doradztwo psychologiczne. Mają one mówić o wzorcach zdrowotnych, radzeniu sobie ze stresem, odpowiedniej ilości snu czy nastawieniu rodziny do zmiany nawyków żywieniowych.

Wytypowaniu uczniowie, którzy są narażeni na otyłość i nadwagę, będą mogli spotkać się również ze specjalistą aktywności ruchowej. Lekcje zdrowego odżywiania mają odbywać się także na godzinie wychowawczej lub jako dodatkowe zajęcie pozalekcyjne.

Według Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości nadwaga lub otyłość zaczyna się już w przedszkolach. Według danych dotyczą one 12,2 proc. chłopców i 10 proc. dziewcząt w wieku przedszkolnym. Te liczby rosną wraz z wiekiem dzieci. 

Sonda
Czy zmagasz się z nadwagą lub otyłością?