Dzieci w czasie pandemii nie mają W-F. Jak pomóc dziecku utrzymać sprawność fizyczną?

2020-11-13 11:41

Wytrzymałość fizyczna i sprawność to podstawa zdrowia dziecka. Jak zadbać o nie w czasie pandemii, gdy dzieci nie mają W-F-u i rzadziej wychodzą na dwór?

Dzieci w czasie pandemii nie mają W-F.
Autor: Getty images Jak pomóc dziecku utrzymać sprawność fizyczną?

Nowe badania przeprowadzone na University of Georgia kolejny raz potwierdziły, że aktywność dzieci jest niezmiernie ważnym elementem profilaktyki. Ale jak dbać o sprawność fizyczna dzieci w czasie pandemii, gdy uczniowie nie mają zajęć wychowania fizycznego?    

Wychowanie fizyczne w szkole powinno koncentrować się na doskonaleniu sprawności uczniów, ale i na przekazywaniu im wiedzy na temat korzyści płynących z ćwiczeń oraz motywowania do aktywności. 

Jak wiadomo, aktywność fizyczna w przypadku małych dzieci jest warunkiem ich prawidłowego rozwoju. Badania naukowców z University of Georgia wykazały, że aby zachęcić dziecko do ćwiczeń i do aktywności fizycznej, trzeba najpierw zadbać o jego kondycję, czyli zbudować wydolności krążeniowo-oddechową.

Dobra kondycja to podstawa

Jak donosi serwis ScienceDaily dobra wytrzymałość krążeniowo-oddechowa sprawia, że uczniowie są bardziej aktywni podczas WF, nawet jeśli ciepią na nadwagę czy nie lubią ćwiczeń. Badanie, które to wykazało, przeprowadzono w Finlandii, gdzie dzieci mają - w porównaniu do innych krajów – bardzo dużo zajęć W-F. 

Zgodnie z wcześniejszymi obserwacjami okazało się, że chłopcy byli bardziej aktywni niż dziewczęta. Ale, co zaskakujące, siła mięśni i zdolności motoryczne nie odgrywały roli w poziomie ich zaangażowania w zajęcia. Aktywni byli ci, którzy mieli kondycję, a ćwiczenia ich nie męczyły.

Jak dbać o sprawność dziecka w czasie pandemii?

Wyniki badań amerykańskich naukowców warto rozważyć w kontekście naszej obecnej sytuacji. Polskie, i nie tylko, dzieci nie mają obecnie regularnych zajęć wychowania fizycznego z powodu nauczania zdalnego. Zamknięte są również siłownie i baseny, na których wielu uczniów spędzało czas po szkole.

To wszystko sprawia, że zarówno wydolność oddechowo-krążeniowa dzieci, jak i ich sprawność fizyczna obniżają się. Za kilka tygodni, gdy W-F powróci do planu lekcji może okazać się, że nasze dzieci nie będą miały siły, a więc i ochoty do podejmowania aktywności.

Co zrobić, aby uniknąć takiej sytuacji?

Warto zadbać o kondycję kilku- i kilkunastolatka w czasie pandemii.

  • Zapewnij mu maksymalna w obecnych warunkach dawkę ruchu, która rozrusza jego układ oddechowo-krążeniowy. Niech to będzie wspólny jogging lub gra w piłkę na szkolnym boisku, do którego na razie dostęp nie jest zakazany. Jeśli jeździcie na rowerach, regularnie organizujcie krótsze i dłuższe (np. w weekend) wyprawy rowerowe. 
  • Niestety zbliża się zima, więc aktywność na świeżym powietrzu będzie trudniejsza ze względu na niskie temperatury. Nie rezygnujcie jest z wysiłku fizycznego z tego powodu, lecz zadbajcie o dobre wyposażenie dziecka w czasie zimowych aktywności – termiczne ubranie, ciepły dres, dobre buty sportowe, zapewniające ochronę stawów dziecka.
  • Mówcie też dziecku o korzyściach z uprawniania sportu zwłaszcza w tym okresie, kiedy zajęcia z W-F są odwołane lub opierają się wyłącznie na teorii.

Czytaj: Nadwaga u dzieci w wieku szkolnym - aktywność fizyczna sposobem na zdrowe odchudzanie

Rozwój ruchowy dziecka: 5 propozycji wiosennych aktywności dla twojego dziecka

Wychowanie fizyczne: dlaczego nie powinnaś zwalniać dziecka z tych lekcji?

Zajęcia sportowe dla dzieci: jakie przynoszą korzyści i jak często ćwiczyć?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza