Aktywność ruchowa: ile potrzebuje jej dziecko i dlaczego jest tak ważna?

2015-11-16 12:02

Aktywność ruchowa dziecka oddziałuje nie tylko na jego rozwój fizyczny, ale również emocjonalny, społeczny i umysłowy. Dlatego tak ważne jest, by zapewnić najmłodszym odpowiednią dawkę ćwiczeń każdego dnia. Jak często dziecko powinno się poddawać aktywności ruchowej i jakie konkretnie wynikają z niej korzyści?

Aktywnośc ruchowa
Autor: materiały prasowe Ćwiczenia fizyczne działają nie tylko na ciało, ale również umysł i zdolności społeczne. fot. materiały prasowe/Prince Lionheart

Spis treści

  1. Aktywność ruchowa: jak dużo potrzebuje jej dziecko?
  2. Zobacz pomysły na aktywne spędzenie czasu z dzieckiem
  3. Aktywność ruchowa: dlaczego jest tak ważna?
  4. Aktywność ruchowa: dla dzieci to przede wszystkim zabawa

Rodzice, w jak najlepszej wierze, nie zawsze wspierają rozwój fizyczny dziecka. Czasem jest wręcz odwrotnie: swoimi uwagami powstrzymują naturalną dziecięcą aktywność ruchową. "Uważaj, tak wysoko nie wchodź", "Tego nie rób, bo się pobrudzisz", "Nie biegaj, bo się spocisz" - te słowa najmłodsi słyszą z ust dorosłych bardzo często. Koniec końców, dzieci aktywności ruchowej unikają, wolą się nie pobrudzić, nie zmęczyć i wybierają komputer. I choć w samym poznawaniu tajników działania najnowocześniejszej technologii nie musi być nic złego, laptopy i tablety nie powinny wygrywać z ruchem zbyt często.

- Należy pamiętać, że dla dzieci perspektywa zdrowia i choroby jest odległa i niezrozumiała. Dlatego też rolą rodziców i opiekunów jest kształtowanie zachowań związanych z aktywnością fizyczną. Ich postawa i zaangażowanie w dbałość o aktywny styl życia w dużej mierze wpływa na to, jak dzieci będą postrzegały sport - zaznacza Marek Jankowski, dr nauk o zdrowiu, ekspert Ośrodka Promocji Zdrowia i Sprawności Dziecka.

>>Przeczytaj również: Zabawy z rodzicami - jakie korzyści wynikają z nich dla dzieci?>>

Aktywność ruchowa: jak dużo potrzebuje jej dziecko?

Aktywność ruchowa dziecka została nawet gruntownie zbadana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Według jej ustaleń, osoby w wieku od 5 do 17 lat potrzebują następującej "dawki" ćwiczeń:

  • 60 minut dziennie - ćwiczenia muszą być jednak różnorodne, a i wysiłek, który podczas nich się wykonuje, powienien mieć różną intensywność
  • 5 razy w tygodniu dziecko powinno wykonywać przez 30 minut intensywne ćwiczenia, podczas których się zmęczy
  • 3 razy w tygodniu najmłodsi powinni wykonywać 15-minutowe ćwiczenia wzmacniające mięśnie i poprawiające gibkość

Warto również pamiętać, że aktywność ruchowa w większej ilości również będzie wskazana.

>>Przeczytaj również: Co się zmieniło w organizacji zajęć z wychowania fizycznego od 1 września 2015?>>

Zobacz pomysły na aktywne spędzenie czasu z dzieckiem

Aktywność ruchowa: dlaczego jest tak ważna?

Aktywność ruchowa jest potrzeba osobom w każdym wieku. Jednak szczególny "głód ruchu" występuje u przedszkolaków i najmłodszych uczniów podstawówek. Warto zaznaczyć, że ćwiczenia fizyczne działają nie tylko na ciało, ale również umysł i zdolności społeczne. Dziecko, które potrafi odnaleźć się w grze na boisku z rówieśnikami, łatwiej radzi sobie z pracą w grupie, szybciej znajduje rozwiązanie problemów, z którymi spotyka się na co dzień - w końcu w sporcie również sprawnie należy podejmować decyzje. Co więcej, aktywność ruchowa podnosi samoakceptację dziecka.

Przede wszystkim jednak aktywność ruchowa jest dobra dla zdrowia najmłodszych. Korzyści, jakie czerpie nasz organizm z bycia aktywnym, można długo wymieniać. Przede wszystkim - wspiera działanie płuc i układu oddechowego. U osób aktywnych fizycznie zwiększa się ich pojemność, mogą więc pochłaniać większą ilość tlenu, potrzebną do wytworzenia energii, a tym samym i jej mają więcej. Lepiej działa również układ hormonalny najmłodszych - wzrasta tolerancja glukozy, a zmniejszają się problemy z metabolizmem. Ponadto, aktywność ruchowa sprawia, że zwiększa się wytrzymałość mięśni i poprawia koordynacja nerwowo-mięśniowa. Pamiętajmy również o sercu - dzięki regularnemu wysiłkowi zmniejsza się poziom ciśnienia tętniczego. Organizm, który często poddaje się aktywności ruchowej, lepiej znosi wysiłek i wszelkie obciążenia - nie tylko fizyczne, ale również umysłowe czy psychiczne.

>>Przeczytaj również: Sport dla dzieci - na jakie zajęcia warto zapisać dziecko?>>

Aktywność ruchowa: dla dzieci to przede wszystkim zabawa

– Aby wysiłek fizyczny przyniósł dziecku korzyści, wcale nie musi być monotonny i wyczerpujący. Wręcz przeciwnie – powinien być ubrany w atrakcyjną dla dzieci formę, a aktywność ruchowa powinna być zabawą. Tylko w ten sposób ruch może być radosnym i efektywnym procesem, wspierającym prawidłowy rozwój maluchów – mówi ekspert z Rodzinnego Centrum Rozrywki Loopy’s World, psycholog Agata Jakób.

Dlatego warto wybierać ćwiczenia, które dla dziecka będą właśnie zabawą i świetną atrakcją. Do których nie będą czuły się zmuszane, a wręcz przeciwnie - będą je wykonywać spontanicznie, a dziecko będzie musiało wykazać się podczas aktywności ruchowej również pomysłowością, spostrzegawczością czy refleksem. Świetnie sprawdzają się gry, w które dziecko angażuje również emocje, podczas których przeżywa niemało przygód.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza