Dzieci widziały, jak uprawialiśmy seks… Martwię się, że przeżyją traumę

2023-11-06 10:21

Gdy atmosfera w łóżku staje się gorąca, można nie usłyszeć odgłosu małych stópek, wchodzących do sypialni. Niejedno dziecko było przypadkowym świadkiem seksu swoich rodziców. Czy wpłynęło to negatywnie na jego psychikę? Sprawdziliśmy, co mówią na ten temat eksperci.

nogi pary leżącej w łóżku
Autor: Getty images Dzieci widziały, jak uprawialiśmy seks… Martwię się, że przeżyją traumę

Wystarczy wejść na kilka grup dla młodych rodziców, aby przekonać się, że takie sytuacje zdarzają się często. Wystarczą niedomknięte drzwi do sypialni, zbyt głośne odgłosy seksu, które obudziły kilkulatka i nagle miłosne uniesienia przerywa przerażony głos dziecka: "Co wy robicie?".

Tak się stało w domu pary, która po powrocie z wakacji spędzonych w jednym pokoju z dziećmi, znalazła się wreszcie we własnej sypialni. Trójka ich dzieci (w wieku siedmiu lat, trzech lat i sześciu miesięcy), stała się mimowolnymi świadkami seksu uprawianego przez rodziców. „Odwróciłam głowę w stronę drzwi i zobaczyłam, jak nasze średnie dziecko płacze, a starsze jest wyraźnie przestraszone tym, co zobaczyło" - napisała kobieta. Teraz martwi się, czy jej dzieci nie będą miały traumy do końca życia po tym, jak za kilka lat zrozumieją, co widziały. 

Spis treści

  1. Dzieci nakryły was w łóżku? Zdarza się...
  2. Freud: to traumatyczne przeżycie
  3. Co robić, aby dziecko nie miało traumy po zaskoczeniu rodziców w łóżku?
  4. Rady dla "zaskoczonych" rodziców
Plac zabaw: “Idealny tata? To mój mąż” - jak kobiety postrzegają partnerów jako ojców

Dzieci nakryły was w łóżku? Zdarza się...

Stres związany z tym, żeby dzieci nie weszły do sypialni w nieodpowiednim momencie, odczuwa chyba każdy rodzic. Oczywiście warto zamykać drzwi, czekać aż dzieci mocno zasną, ale czasami się to nie udaje. Dlatego sytuacje, w których dzieci nakrywają rodziców uprawiających seks, zdarzają się stosunkowo często. Dla wielu rodziców to niezręczny moment, ale co oznacza on dla dziecka i jego psychiki? 

Psychologowie uważają, że bycie świadkiem seksu rodziców może wywołać u dziecka niepokój i jest to zrozumiałe. Miłosne gesty i odgłosy kilkulatkowi mogą skojarzyć się z przemocą lub cierpieniem. Może to być więc dla malucha rodzaj traumy - przeżywa szok nie dlatego, że zobaczył gołych rodziców w łóżku, tylko dlatego, że nie ma pojęcia, co oni robią.

Inaczej jest, kiedy dziecko ma tę wiedzę - oczywiście dostosowaną do jego wieku, czyli gdy rozumie, że rodzice potrzebują niekiedy czasu tylko dla siebie, żeby się poprzytulać i że seks to normalny objaw ich miłości do siebie, z którego czasem rodzi się nowy człowiek.  

Czytaj również: 6-latka usłyszała seks rodziców. Nagrali rozmowę: "Myślałam, że coś ci się stało"

Seksualność dziecka - co trzeba o niej wiedzieć? Rozmowa bez tabu z terapeutką od seksu

Freud: to traumatyczne przeżycie

Obserwowanie kochających się rodziców przez dziecko to temat, który żywo interesował najsłynniejszego chyba psychoanalityka świata, czyli Zygmunta Freuda. Nazwał on to zjawisko "sceną pierwotną" i uważał, że to zaburzające doświadczenie z przeszłości, które może wpływać na teraźniejszość dorosłego człowieka.

Freud uważał, że dla dzieci obserwowanie stosunku rodziców jest traumatycznym przeżyciem, ponieważ w młodym wieku nie mają one świadomości istnienia sfery seksualną człowieka, a gdy zdobędą ją przedwcześnie, może prowadzić to do kryzysu psychicznego, który w dorosłości zaowocuje lękami, wysokim libido lub obsesją na temat seksu.

Choć teoria ta wydaje się być przestarzała, to jednak najnowsze badania prowadzone w XXI wieku, jej nie obaliły. Do testów zaproszono blisko 1000 młodych osób, studentów jednego z uniwersytetów publicznych w Stanach Zjednoczonych. Najpierw zapytano ich z pomocą kwestionariusza, czy kiedykolwiek byli świadkami seksu swoich rodziców. Potem zbadano ich zachowania, postawy i pragnienia seksualne.

Wyniki badania wykazały, że bycie świadkiem pierwotnej sceny miało znaczący wpływ na swobodę seksualną danej osoby. Większy wpływ traumy z przeszłości odczuwali mężczyźni niż kobiety. 

Czytaj również: Jak rozmawiać z dzieckiem o intymnych częściach ciała? Rozmowa z seksuologiem

Co robić, aby dziecko nie miało traumy po zaskoczeniu rodziców w łóżku?

Eksperci podkreślają, że okazywanie sobie uczuć przy dzieciach i mówienie o tym to doskonały sposób na zapobieganie niezręcznym sytuacjom. Maluchy często zadają pytania o to, skąd się biorą dzieci i zamiast otrzymać rzetelną, dostosowaną do wieku informację, słyszą bajki o pszczółkach i bocianach lub wykręty, które tylko podsycają ich nieprawidłowe wyobrażenia.

Oczywiście 4-latkowi nie wolno opowiadać ze szczegółami o stosunku płciowym, ale warto mu wyjaśnić, że rodzice się przytulają i całują, że wolą to robić, gdy są sami i dlatego czasem zamykają drzwi do sypialni. Każdy rodzic zna swoje dziecko i wie, do jakiego stopnia może ujawnić intymne szczegóły dotyczące seksu czy poczęcia dziecka.  

Jeśli dojdzie do sytuacji, w której dziecko wkroczy do sypialni, gdy rodzice są w łóżku, nie warto w panice wyskakiwać z niego ani złościć się na malca. Lepiej wykorzystać to na wyjaśnienie, co robiliście: „Pamiętasz, mówiłam ci, że gdy tata i mama przytulają się, to jego nasionko przedostaje się do jajeczka w brzuchu mamy itd... ". Można też dodać, że to przyjemne uczucie, dlatego rodzice robią to często i czasem głośno się z tego cieszą. 

Rady dla "zaskoczonych" rodziców

  • Zawsze zamykaj drzwi. Warto mieć w sypialni klamkę, a nawet klucz. Gdy dzieci są już na tyle duże, że mogą same wstać w nocy z łóżka, zamykana sypialnia pozwoli na zapewnienie wam intymności.
  • Weź oddech i odzyskaj spokój, zanim przystąpisz do wyjaśnień, czego świadkiem było dziecko. Nie zakładaj, że widziało wszystko: kilkulatek prawdopodobnie nie ma świadomości, co zobaczył, a zbyt szczegółowe wyjaśnienia tylko pogorszą sprawę. 
  • Gdy masz do czynienia ze starszym dzieckiem, odpowiedz na jego pytania szczerze - ono prawdopodobnie wie o seksie więcej, niż się spodziewasz. Mów prawdę, pozostawiając otwarte drzwi do kolejnych rozmów. Nie udawaj, że nic się nie stało, nie staraj się unikać tematu. 
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza