Dziecko zanosi się aż do bezdechu? Ratownik radzi, jak prawidłowo zareagować
Ten przerażający moment zna wielu rodziców. Brak oddechu u dziecka dla rodzica jest jak koszmar. Zwłaszcza jeśli dziecko nie może go złapać dłuższą chwilę, zaczyna się zmieniać jego odcień skóry, a wyraz twarzy sugeruje przerażenie. Wielu rodziców spotkało się lub spotka z taką sytuacją zwłaszcza podczas silnych emocji i intensywnego płaczu u dziecka. Jak wtedy reagować?

Bezdechy w trakcie płaczu, czy histerii zdarzają się już w okresie niemowlęcym - zwłaszcza u wcześniaków, a także u starszych dzieci - zwłaszcza zbuntowanych 2-latków. Co robić, by pomóc dziecku w tym przerażająco wyglądającym momencie? Wszystko zależy od intensywności bezdechu. Oto, co robić krok po kroku, zdaniem ratownika medycznego.
Dowiedz sie: To powinien umieć każdy rodzic. Ratownik medyczny pokazuje, co robić, gdy dławi się niemowlę
Co zrobić, gdy dziecko dostanie bezdechu?
Jak czytamy na profilu @twojratownik na Instagramie, w przypadku wystąpienia braku oddechu u dziecka, należy reagować w kilku prostych krokach:
- zmienić pozycję dziecka
- stymulować do oddychania (np. poprzez dmuchnięcie dziecku w twarz)
- podać 5 oddechów obejmując usta i nos niemowlęcia.
Oczywiście każdy kolejny krok wykonujesz jeżeli poprzedni nie zadziałał. - doradzają ratownicy.
Jeśli te trzy metody nie pomagają, koniecznie dzwoń po karetkę, przechodząc do uciskania klatki piersiowej.
Dowiedz sie: Czy zachłyśnięcie wodą z wanienki grozi suchym utonięciem? Ratownik uspokaja i wyjaśnia ich mechanizm
Jak nie dopuścić do bezdechu?
Czy są sposoby, by zminimalizować ryzyko pojawienia się bezdechu? Zdaniem medyków, najlepsza w tym wypadku jest metoda odwracania uwagi i dotyku - który stymuluje układ nerwowy.
Jak tylko zobaczysz, że dziecko płacze i zaczyna się zanosić - przytul stymulując w ten sposób układ nerwowy (ewentualnie możesz otulić kocykiem) lub spróbuj odwrócić uwagę delikatnym klaskaniem lub zabawką. - piszą ratownicy na swoim profilu.
Przeczytaj: Nigdy nie kładź malucha spać w ten sposób. Mama przeżyła chwile grozy, teraz przestrzega innych rodziców
O tym, jak okropnym momentem jest bezdech u dziecka, pisali internauci pod edukacyjnym filmikiem ratowników.
-
U nas również się pojawiał bezdech afektywny, bodźcem zawsze był jakiś upadek ból, że mała strasznie płakała...raz kiedy nie do konca wiedzialam że to to, już omdlewała...... Strasznie wygląda to wszystko
-
Mój syn pierwszy raz miał bezdech mając 6 dni ( urodziny o czasie ) . Szczerze mówiąc, gdyby nie moja mama to ja nie wiedziałabym co robić. Właśnie wtedy szybko zmieniła pozycje i złapał oddech. Później bezdechy towarzyszyły nam do 2,5 roku - nieraz kilka razy dziennie. To co przeszliśmy jako rodzice, to nasze … na początku pomagalo dmuchnięcie w wąsik, później właśnie szybkie zmiany pozycji, kilka razy już myśleliśmy, ze się nie uda .(...)
-
U nas bezdechy zawsze pojawiają sie podczas szczepień :( na szczęście zmiana pozycji pomaga.