GIS wycofuje batoniki z popularnej sieci handlowej. Wykryto w nich rakotwórcze substancje

2022-09-20 13:31

Główny Inspektorat Sanitarny wykrył duże ilości substancji rakotwórczych w batonikach, które można kupić w jednej z popularnych sieci handlowych. Te sklepy to jedne z ulubionych miejsc Polaków, do kupowania artykułów gospodarstwa domowego. Koniecznie sprawdź, czy nie masz tych batoników w domu.

ból brzucha po słodyczach
Autor: Getty Images GIS wycofuje batoniki ze znanej sieci handlowej

GIS wykrył wysoką zawartość estrów 3-monochloropropanodiolu (3-MCPD) oraz estrów glicydowych kwasów tłuszczowych w batonikach dostępnych w sieci TEDI. Są  to substancje genotoksyczne i rakotwórcze.

Ilości szkodliwych substancji są na tyle znaczące, że spożycie ich przez dzieci, dla których produkt jest dedykowany, może wiązać się z "istotnym ryzykiem dla zdrowia".

O które konkretnie batoniki chodzi?

Dowiedz się: Im młodsze dziecko, tym łatwiej o zatrucie pokarmowe. Z nieumytych owoców, nieświeżej żywności

W formie 24 - Produkty szkodliwe dla mózgu

Chodzi o konkretną partię batoników Aldiva Unicorn wheels, 220g. To batony w różowym opakowaniu, z wizerunkiem jednorożca. Batony pochodzą z Turcji, a ich data ważności to 21 kwietnia 2023. Jeśli masz je w domu, koniecznie wyrzuć je do kosza jeśli numer partii to 42, a numer artykułu 78719002021000000200.

W dniu 15 września, sklepy w całej Polsce wycofały te produkty ze swoich półek. 19 września wywieszono także plakaty, informujące o niebezpiecznej partii batonów. Sklepy informują na nich o możliwości zwrotu lub wymiany zakupionych produktów pochodzących z wadliwej partii. 

Zobacz też: Niebezpieczne słodycze: Te składniki słodkości mogą zaszkodzić dziecku