I to wszystko się w nas mieści... Medycy pokazują zdjęcia fascynująco długich pępowin

2022-10-13 11:32

Pępowina od zawsze jest symbolem więzi matki z dzieckiem. Mówimy "odetnij pępowinę", "wydłuż pępowinę", gdy dziecko zaczyna dorastać i należy mu pozwolić na usamodzielnienie. Okazuje się, że w rzeczywistości pępowina potrafi być niesamowicie długa. Patrząc na te zdjęcia nie możemy uwierzyć, że aż tyle mieści się w naszych kobiecych, noszących dzieci ciałach.

Pępowina
Autor: Instagram/ @peacefulbirthcompany Tak długa potrafi być pępowina - to niesamowite.

Pępowina to przewód łączący dziecko z łożyskiem, umożliwiający mu prawidłowy rozwój. Dzięki niej dziecko otrzymuje wszystko to, co potrzebne mu do życia w łonie matki. Pępowina przekazuje dziecku tlen i składniki odżywcze. 

Pod koniec ciąży powinna mieć około 60 cm długości. Zdarza się jednak, że pępowina jest dłuższa. Lekarze mówią wtedy o podwyższonym ryzyku owinięcia się przez dziecko w pępowinę, czy zaciśnięcia jej. Na długiej pępowinie tworzą się niekiedy węzły, dość często, bo w przypadku co piątego noworodka pępowina okręca się także wokół szyi. 

Wyjątkowa długość tego niezwykłego połączenia mamy z dzieckiem, często jednak wcale nie niesie za sobą ryzyka, a jest jedynie powodem do wspomnień. Ci medycy sfotografowali wyjątkowo długie pępowiny z porodów, które nie wiązały się z żadnymi komplikacjami. 

Zobacz też: Co trzecie dziecko rodzi się owinięte pępowiną. Zobacz prawdziwe zdjęcia z porodówki [FILM]

"Wczesne odcinanie pępowiny powinno występować coraz rzadziej" - wywiad z położną

Sprawdź: Pępowina - to powinnaś wiedzieć o niej w ciąży i przed porodem

M jak mama - formalności po porodzie