Co trzecie dziecko rodzi się owinięte pępowiną. Zobacz prawdziwe zdjęcia z porodówki [FILM]

2022-04-12 12:30

Najczęstszą przyczyną owinięcie dziecka pępowiną jest jej długość. Im dłuższa, tym większe prawdopodobieństwo, że dziecko się w nią owinie. Pępowina potrafi mieć nawet 55 cm długości. Drugim czynnikiem wpływającym na możliwość owinięcia jest występowanie dużej ilości płynu owodniowego. Jednak spokojnie. Taka sytuacja zdarza się nawet u 37 proc. noworodków i zazwyczaj nie jest groźna.

noworodek pępowina
Autor: Getty Images Zobacz zdjęcia noworodków owiniętych pępowiną.

Owinięcie pępowiny wokół szyi dziecka to jeden z koszmarów, które dręczą ciężarne. Te zdjęcia i film, być może je uspokoją, bo w tym temacie wciąż funkcjonuje wiele mitów.

Po pierwsze, owiniętych pępowiną, według wiedzy medycznej rodzi się około 37 proc. noworodków. To dzieci, które dostają nawet 10 punktów w skali Apgar i są zupełnie zdrowe. 

Dowiedz się: Czym jest pępowina? Gdy pępowina jest za krótka, za długa, owinięta

Pępowina - to powinnaś wiedzieć o niej w ciąży i przed porodem

Po drugie, większość owinięć pępowiną nie wymaga wykonania cesarskiego cięcia, a lekarz w trakcie porodu rozluźnia pępowinę według kilku procedur.

Jedna z nich stosowana jest w 90 proc. przypadków. Gdy główka dziecka wysunie się z kanały pochwowego lekarz rozluźnia pępowinę za pomocą chwycenia rękoma i przesuwania po głowie dziecka. W takim wypadku, matka może dowiedzieć się o tym, że dziecko było owinięte pępowiną dopiero w chwili wypisu ze szpitala. 

Zobacz film z dzieckiem owiniętym pępowiną

Po trzecie, zazwyczaj pępowina owinięta jest wokół szyi luźno. Do tego ma ona galaretowatą strukturę, więc z łatwością przesuwa się po ciele, bez wyrządzania dziecku krzywdy. W związku z tym, rzadko kiedy owinięcie pępowiną wywołuje jakiekolwiek komplikacje.

Dowiedz się: Niedotlenienie okołoporodowe noworodka - czy jest groźne dla dziecka?

Jeśli jednak przyszła mama ma jakieś obawy, zawsze powinna je skonsultować z lekarzem, który zadecyduje o sposobie dalszego prowadzenia ciąży i rodzaju porodu. Niepokojące mogą być zbyt silne ruchy dziecka, lub te zbyt rzadkie. Jeśli w badaniu USG okaże się, że maluszek jest okręcony pępowiną, najczęściej lekarz zaleca częstsze monitorowanie ciąży. 

Dzieci owinięte pępowiną - ZDJĘCIA z porodów:

Owinięte wokół szyi, oczu, czy całkowicie zaplątane w pępowinę. 

Pępowina: funkcje i wpływ na przebieg porodu

Żródło: medicalnewstoday.com

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza