Węzeł na pępowinie może przestraszyć niejedną mamę. Ale to wideo jest właśnie dla ciebie - mówi położna

2022-09-19 13:14

Co powinnaś wiedzieć o pępowinie by przestać się tak bać o zdrowie dziecka? To naturalne, że pod koniec ciąży, gdy dziecko zajmuje już dużo miejsca w brzuchu, zaczynamy nieco obawiać się o jego bezpieczeństwo. Internet zalewa nas masą groźnie brzmiących sytuacji - węzeł na pępowinie, owinięcie się pępowiną. Fakt, że mogą one prowadzić do zagrożenia, ale... Natura potrafi nas przed tym bronić. By to udowodnić, pewna położna nagrała to wideo.

noworodek pępowina
Autor: Getty Images Co powinnaś wiedzieć o pępowinie by przestać się tak bać o zdrowie dziecka?

Kolizje pępowinowe, czyli właśnie owinięcie się przez dziecko pępowiną lub węzeł na pępowinie, to sytuacje, których chyba najbardziej boją się przyszłe mamy. Pępowina wokół szyi to stosunkowo częste zjawisko, które występuje u około 1 na 4 noworodków. Znacznie rzadziej zdarzają się węzły na pępowinie.

Na te drugie, najbardziej narażone są niemowlęta z długimi pępowinami i te, które są małymi płodami, bardziej skłonnymi do zmian pozycji w brzuchu mamy. Mimo to, zarówno w temacie węzłów na pępowinie, jak i owinięcia pępowiny wokół szyi, natura chroni maluszka. Jak?

Dowiedz się: Czym jest pępowina? Gdy pępowina jest za krótka, za długa, owinięta

Sprawdź, 10 sposobów na lekki poród

Węzły na pępowinie występują bardzo rzadko, z prawdopodobieństwem około 0,3%-2%. Szacuje się, że dotyczą 1 na 2000 ciąż.

Galaretka Whartona

Ryzyko, że przez węzeł dziecku stanie się krzywda jest jeszcze mniejsze, dzięki temy, że pępowina jest wyjątkowo śliska. Substancja, która ją pokrywa, zwana galaretką Whartona zapewnia amortyzację wokół ważnych naczyń krwionośnych pępowiny i chroni je, nawet jeśli pępowina się zawiąże. Prawdopodobieństwo, że węzeł zaciśnie się tak mocno, by stanowić ryzyko, jest niewielkie.

Galaretka Whartona chroni naczynia krwionośne w pępowinie, a dzięki niej węzeł w zdecydowanej większości przypadków nie zakłóca przepływu krwi między łożyskiem a dzieckiem. - opisuje wideo Kelly Harper, doula z Australii. 

Zobacz też: Jak naprawdę wygląda pępowina? Zobacz film i poznaj 8 niezwykłych faktów

Co robić, jeśli węzeł się pojawi?

Dopóki węzeł pozostaje luźny, nie zaszkodzi dziecku. Ale jeśli węzeł się zaciśnie, może zakłócić krążenie krwi z łożyska do dziecka i spowodować niedotlenienie. Węzły zazwyczaj nie stanowią zagrożenia dla dziecka, ale jeśli zostaną znalezione podczas USG, ciąża powinna być częściej monitorowana na zapisach KTG

Nie możesz nic zrobić, aby zapobiec splątanej pępowinie. Możesz jednak ogólnie obserwować stan dziecka, zwłaszcza w późniejszej fazie ciąży, regularnie licząc kopnięcia i dzwoniąc do swojego lekarza, jeśli zauważysz jakiekolwiek zmiany w aktywności płodu.

Przeczytaj: "Wczesne odcinanie pępowiny powinno występować coraz rzadziej" - wywiad z położną