Ibuprofen w ciąży może być niebezpieczny dla dziecka. Eksperci żądają zmian

2022-08-09 10:22

Leki zawierające ibuprofen zażywne od 20. tygodnia ciąży mogą powodować małowodzie wynikające z dysfunkcji nerek płodu oraz zwężenie przewodu tętniczego w sercu płodu. Dlatego PRAC zalecił zmianę treści ulotek dołączanych do leków, by pacjentki w ciąży były świadome ryzyka, jakie niesie ze sobą leczenie ibuprofenem.

Ibuprofen w ciąży może być niebezpieczny dla dziecka. Eksperci żądają zmian
Autor: Getty images Ibuprofen w ciąży może być niebezpieczny dla dziecka. Eksperci żądają zmian

Komitet ds. Oceny Ryzyka w Ramach Nadzoru nad. Bezpieczeństwem Farmakoterapii Europejskiej Agencji Leków zaleca zmianę informacji dołączanych do leków zawierających ibuprofen w zakresie stosowania leku w czasie ciąży.

Przeczytaj: Leki bez recepty zakazane w ciąży: których leków OTC nie stosować bez konsultacji?

Ciąża nie chroni przed rakiem

Ryzyko małowodzia i zwężenia przewodu tętniczego

Wg tej instytucji w ulotce dołączonej do leku powinna znaleźć się informacja, że od 20. tygodnia ciąży stosowanie leku zawierającego ibuprofen może powodować małowodzie wynikające z dysfunkcji nerek płodu. Może ono wystąpić w krótkim czasie od rozpoczęcia kuracji ibuprofenem. Zwykle ustępuje też wkrótce po odstawieniu leku.

W informacjach dla pacjenta powinna znaleźć się także informacja, że zgłaszano także przypadki zwężenia przewodu tętniczego w sercu dziecka po zażywaniu ibuprofenu w drugim trymestrze ciąży. Większość ze zgłoszonych przypadków ustąpiła po przerwaniu leczenia.

Zaleca się zatem, aby mamy starające się o ciążę oraz będące w pierwszych dwóch trymestrach nie stosowały tego leku, chyba że jest to bezwzględnie konieczne. Jeśli lek musi być podany, zaleca się stosowanie jak najmniejszej dawki w jak najkrótszym przedziale czasowym.

Jeśli lek z ibuprofenem musiał zostać zastosowany od 20. tygodnia ciąży, należy rozważyć monitorowanie przedporodowe pod kątem małowodzia i zwężenia przewodu tętniczego. Gdy stwierdzi się te nieprawidłowości, lek należy odstawić.

Przeczytaj: Dozwolone i zabronione leki w ciąży

Ryzyko problemów przy porodzie

PRAC zaleca także, aby w ulotce dla pacjenta znalazła się także informacja, że nie zaleca się także stosować leku w trzecim trymestrze ciąży, ponieważ może to zaszkodzić nienarodzonemu dziecku lub spowodować problemy przy porodzie. Stosowanie ibuprofenu może skutkować problemami z nerkami i sercem u nienarodzonego dziecka, skłonnością do krwawień u matki i dziecka oraz spowodować, że poród będzie późniejszy lub dłuższy niż oczekiwano.

Źródło: rynekzdrowia.pl