To imię nie przystoi rodzinie królewskiej. Królowa Elżbieta twierdziła, że jest "nowobogackie"

2023-09-26 17:50

W 1988 roku poddani czekał aż 2 tygodnie, aby poznać imię wnuczki królowej Elżbiety. Dlaczego aż tak długo? Po latach okazało się, że babcia nie zgodziła się na imię wybrane przez rodziców dziewczynki. Według niej imię brzmiało zbyt "nowobogacko".

Królowa Elżbieta II
Autor: fot. Foreign, Commonwealth & Development Office / Flickr.com Królowa Elżbieta zakazła nazwania swojej wnuczki "Annabele"

Księżniczka Beatrice urodziła się 8 sierpnia 1988 roku jako pierworodna córka księcia Andrzeja, trzeciego dziecka królowej Elżbiety i księcia Filipa. Jak nakazuje tradycja rodziny królewskiej, członkowie familii zwykle omawiają wybór imienia dla potomka z władcą, aby upewnić się, że my się podoba i jest odpowiednie. Tak też było w momencie, gdy książę Andrzej i jego żona Sara oczekiwali swojej pierworodnej córki. Ich wybór spotkał się z odrzuceniem, a powód był zaskakujący. 

Jakie są najdziwniejsze imiona dla dzieci?

Annabele - to imię nie spodobało się królowej

Znawcy i fani royalsów twierdzą, że za życia Elżbiety (zmarłej w ubiegłym roku), nie było raczej problemów z aprobatą dla imion dla potomków Windsorów. Do pierwszego veta ze strony monarchini doszło w 1988 roku, gdy na świat miała przyjść jej pierwsza wnuczka (pierwszym wnukiem płci męskiej był William, syn Karola i Diany).

Książę Andrzej i Sarah Ferguson już w maju, czyli 3 miesiące przed terminem porodu, zaproponowali królowej, że nazwą córeczkę Annabelle, co jednak spotkało się z głośnym sprzeciwem babci. Na skutek negocjacji, ogłoszenie imienia nowonarodzonej księżniczki przeciągnęło się aż o 2 tygodnie. W tym czasie młodzi rodzice proponowali inne imiona: Elizabeth, Charlotte i Victoria. W końcu stanęło na Beatrice (Beata), co było dużym zaskoczeniami dla bukmacherów, którzy zawsze robią zakłady przy okazji narodzin kolejnego royalsa. Jak twierdzą wtajemniczeni, była to propozycja samej władczyni.

Czytaj również: Te imiona nosili monarchowie. Iście królewskie i piękne — dla dziewczynek i chłopców

Meghan i Harry jednak planują kolejne dziecko? A jeszcze niedawno martwili się o "przeludnienie"

Zbyt „yuppie”

Dlaczego Annabelle nie spodobała się królowej? Odpowiedź jest zaskakująca. Okazuje się, że dla Elżbiety imię to było „zbyt yuppie”. Yuppie to skrót używany w Wielkiej Brytanii w odniesieniu do młodych ludzi żyjących w wielkich miastach i zarabiających mnóstwo pieniędzy. W Polsce powiedzielibyśmy: nowobogacki, dorobkiewicz czy karierowicz. 

Annabbelle tak właśnie kojarzyła się królowej, dlatego wolała zastąpić to imię prostszym, mającym tradycje rodzinne. Ostatecznie dziewczynce nadano imiona Beatrice Elizabeth Mary Mountbatten-Windsor z Yorku, nawiązujące do Beatrice najmłodszej córki królowej Wiktorii, a także do imion babki i prababki dziewczynki.

W polskiej wersji nielubiane przez królową imię brzmi: Anabella. To imię ma pochodzenie hebrajskie: "hannah" – znaczy to pełna łaski - oraz francuskie: "belle" oznaczające piękna.

źródło: marieclaire.com, dailymail.co.uk