Jak nauczyć dziecko wycinania nożyczkami? Rób to stopniując trudność – radzi pedagożka

2022-08-12 15:27

„Sprawne posługiwanie się nożyczkami to doskonalenie ruchu ręki i dłoni, koordynacja dwóch rąk, doskonalenie percepcji wzrokowej, czyli funkcji niezbędnych do efektywnej nauki w szkole” – mówi Monika Bednarek, pedagożka specjalna. Dlatego warto zadbać o to, by nasze dziecko opanowało tę sztukę we właściwym czasie. Ekspertka wyjaśnia kiedy najlepiej zacząć przygodę z nożyczkami i jak to najlepiej zrobić.

Jak nauczyć dziecko wycinania nożyczkami? Rób to stopniując trudności – radzi doświadczona pedagożka
Autor: Getty images Jak nauczyć dziecko wycinania nożyczkami? Rób to stopniując trudności – radzi doświadczona pedagożka

Zdaniem Moniki Bednarek, rodzice niepotrzebnie odwlekają moment podania dziecku nożyczek, obawiając się o jego bezpieczeństwo. Już 2,5 letnie dziecko wg niej może zacząć naukę obsługi nożyczek. Cały proces powinien jednak przebiegać stopniowo – nie od razu dajemy nożyczki do ręki.

Przeczytaj także: Jak nauczyć dziecko podcierania się? Zacznij od tych trzech zabaw

Co powinien umieć trzylatek idący do przedszkola?

Krok 1. Zabawy przygotowujące do cięcia nożyczkami

Pedagożka radzi, aby naukę zacząć od różnych zabaw manualnych, które przygotują małe rączki do trzymania i korzystania z nożyczek. Wśród nich wymienia:

  • przerywanie kartek papieru palcami,
  • robienie kulek z kartek papieru lub bibuły,
  • wykonywanie wydzieranek i wyklejanek,
  • rozcieranie paluszkami plasteliny,
  • zginanie kartek w wyznaczonym miejscu,
  • chwytanie szczypcami,
  • zabawa nożyczkami w formie szczypiec.

Zanim damy dziecku do ręki nożyczki, należy zaznajomić je także z zasadami bezpieczeństwa. Ustal z dzieckiem, że podczas pracy z nożyczkami: siedzimy przy stole, gdy chcemy wstać odkładamy je na blat.

Krok 2. Odpowiedni chwyt nożyczek

Warto nauczyć dziecko odpowiedniego chwytu nożyczek, to zapewni lepszą kontrolę ruchu narzędzia.

„Pożądany chwyt: w jednym oczku kciuk, w drugim palec środkowy lub środkowy i serdeczny, a wskazujący opiera się na zewnątrz” – tak zdaniem ekspertki powinno dziecko trzymać nożyczki.

Krok 3. Zanim wycinanie, to przecinanie

Jak radzi Monika Bednarek zanim dziecko nauczy się wycinać po śladzie, warto nauczyć go przecinać paski papieru. Taka zabawa pokaże dziecku efekt już za jednym ruchem nożyczek, zachęcając je do dalszego działania. Stopniowo należy ponosić poprzeczkę np. podając coraz grubsze paski, których przecięcie będzie już wymagało nie jednego ruchu, ale dwa-trzy. Do przecinania warto dawać dziecku nie tylko papier, ale także inne materiały: tekturę, sznurek, nić, wstążki itp.

Krok 4. Wycinanie po śladzie

Na koniec przechodzimy do nauki wycinania po śladzie. Na kartce papieru rysujemy dziecku najpierw proste kształty (proste linie, krzywe linie), następnie nieco trudniejsze (owale, koła, linie pofalowane).

Jak podkreśla jednak na koniec ekspertka podczas pracy z nożyczkami należy dziecku cały czas przypominać, by aktywnie korzystało z dwóch rąk. Ważna jest także pozycja ciała - nogi powinny opierać się na podłodze.

Polecamy także: Lepiej przyzwyczajać stopniowo, czy rzucić na głęboką wodę? Przedszkolanka radzi, jak podejść do adaptacji

Na koncie instagramowym naszej ekspertki @kreatimo znajdziecie inne przydatne porady z serii #kreatywnasamodzielność.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza