Jak przekonać dziecko do założenia maseczki ochronnej?

2020-04-15 13:38

O słuszności obowiązkowego noszenia maseczek ochronnych nie trzeba nikogo przekonywać. Jednak jak wytłumaczyć dziecku, że wychodząc na spacer musi zakładać coś na twarz? Jak je przekonać do założenia maseczki? Na pytania odpowiada Agnieszka Jaszczuk - neurologopeda, terapeuta Integracji Sensorycznej.

Jak przekonać dziecko do założenia maseczki ochronnej? Wywiad ze specjalistą
Autor: Getty Images

Już wiadomo, że dzieci do 4. roku życia są zwolnione z obowiązku noszenia maseczek w czasie pandemii koronawirusa, ponieważ jest to dla nich niebezpieczne. Jednak starsze dzieci muszą zasłaniać twarz w przestrzeni publicznej.

Wytłumaczenie dziecku, że musi założyć maseczkę ochronną to nie lada wyzwanie, szczególnie gdy mamy do czynienia z dzieckiem, które cierpi na zaburzenia integracji sensorycznej

Jak przełamać strach przed noszeniem maseczki u malucha, radzi Agnieszka Jaszczuk - neurologopeda, terapeuta wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, terapeuta Integracji Senosorycznej.

Czytaj: Zakrywanie ust dziecku może być szkodliwe. Sprawdź, dlaczego nie powinno nosić maseczki

Dlaczego noszenie maseczki może być dla niektórych dzieci nie do przyjęcia?

Nie wszystkie dzieci są w stanie zrozumieć zaistniałą sytuację, więc noszenie maseczek jest dla nich nowym i dziwnym zjawiskiem. Mogą nie zgadzać się na założenie maski, dodatkowo wszelka ingerencja w obrębie twarzy może powodować stres i zachowania opozycyjne.

Szczególny problem może pojawić się u dzieci z wyzwaniami rozwojowymi, w tym z  autyzmem, ponieważ bardzo często borykają się z zaburzeniami integracji sensorycznej. Nadwrażliwość dotykowa może powodować nieprzyjemne doznania w obrębie twarzy podczas zakładania i noszenia maseczki przeciwwirusowej.

Jak zachęcić dziecko do noszenia maseczki, która będzie niezbędna przy każdym wyjściu?

Myślę, że dla większości dzieci - nie tylko tych z zaburzeniami, noszenie maseczki może być trudne, dlatego postarajmy się o wykonanie maseczki z naturalnego, przyjemnego a zarazem ochronnego materiału. Maseczka powinna być idealnie dopasowana do twarzy dziecka, by nie powodowała zbędnego ucisku lub uwierania.

Warto też uszyć lub zmodyfikować zakupioną maseczkę pod preferencje i zainteresowania dziecka - doszyć/dokleić wizerunek ulubionego bohatera z bajki, zakupić maseczkę w ulubionym kolorze.

Rozmawiajmy z dzieckiem o obecnej sytuacji, oczywiście nie wzbudzając niepotrzebnego lęku. Zwróćmy uwagę dziecka na inne osoby podczas spaceru, które też noszą maseczki.

Czytaj: Jak rozmawiać z dziećmi o koronawirusie?

Nagradzajmy dziecko za noszenie maseczki - chwalmy słownie za wspólne wyjście, dla dziecka jest to nowa sytuacja do której musi się dostosować.

Aby dziecku było raźniej wykonajmy maseczkę dla ulubionego pluszaka, maskotki, lalki, zabawki.

Starajmy się wychodzić z dzieckiem w maseczce na początku na kilka minut, by mogło powoli przyzwyczajać się do materiału i doznań dotykowych podczas noszenia maski.

Czytaj: Czy w czasie pandemii koronawirusa można wyjść na spacer z dzieckiem?

Nie zakładajmy maseczki na siłę, niech dziecko zrobi to samo, najlepiej przed lustrem by mogło kontrolować wzrokowo czynności. Nie zawsze uda się za pierwszym razem - wymagać będzie to czasu i systematyczności. Starajmy się nie poddawać, rozmawiajmy z dzieckiem, starajmy się zapewnić mu poczucie bezpieczeństwa i spokoju by nie czuło presji.

Czy dzieci z zaburzeniami sensorycznymi powinniśmy przygotować do noszenia maseczek w specjalny sposób?

W przypadku dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej, szczególnie z nadwrażliwością dotykową, wprowadźmy w codzienne rytuały stymulację w obrębie twarzy oraz masaże i stymulacje dotykową dłoni i stóp (zabawy z piłkami sensorycznymi, produktami spożywczymi, piaskiem kinetycznym, plasteliną, zabawy paluszkowe i masażyki).

Jeśli dziecko jest objęte terapią, warto skonsultować się z terapeutą prowadzącym, który przekaże wskazówki dostosowane do potrzeb i możliwości indywidualnych dziecka. 

Ponadto zaburzenia sensoryczne to również bardzo często nadwrażliwość węchowa. Maseczki materiałowe zazwyczaj maja bardzo specyficzny zapach, który dzieci z nadwrażliwością węchową odczuwają intensywniej. Dlatego przed pierwszym użyciem należy maseczkę wyprać w proszku, którego zapach dziecko zna i akceptuje lub porządnie ją wywietrzyć, aby pozbyć się zapachu nowości.

Czytaj: Ścieżka sensoryczna – czym jest i jak zrobić ją w domu?

Ekspert:
Agnieszka Jaszczuk
Agnieszka Jaszczuk
Neurologopeda, pedagog specjalny, terapeuta wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, terapeuta Integracji Senosorycznej. Posiada kilkuletnie doświadczenie w pracy z dziećmi, także z wyzwaniami rozwojowymi. Ukończyła wiele kursów i szkoleń, które umożliwiają jej całościowo spojrzeć na rozwój dziecka.