Czy w czasie pandemii koronawirusa można wyjść na spacer z dzieckiem?

2020-04-07 18:45 Ada Mazurek
Mama z dzieckiem na spacerze
Autor: Getty Images Mama z dzieckiem na powietrzu - oboje w maskach. Mama myje dziecku ręce żelem antybakteryjnym.

Kolejne tygodnie spędzone w domu dłużą się, a pogoda tej wiosny wyjątkowo dopisuje. Nic dziwnego, że wielu z nas zastanawia się nad wyjściem na spacer. Czy w czasie zagrożenia epidemicznego jest to w ogóle dozwolone?

Wyjście na spacer jest dopuszczalne - ale pod warunkiem, że będzie się przestrzegać pewnych zasad. Siedzenie w domu, z zamkniętymi oknami nie jest zdrowe, a wręcz przeciwnie. 

Czy wietrzyć mieszkanie?

Tak, mieszkanie nawet trzeba wietrzyć. Nie ma dowodów na to, że wirus dostanie się do mieszkania na piętrze przez uchylone okno. - Trzeba by mieć wyjątkowego pecha, żeby wirus dotarł do nas przez otwarte okno - mówił w TVN24 Piotr Gryglas, kardiolog i internista.

- Wiemy, że wirusy utrzymują się powietrzu do trzech godzin, mogą wędrować z cząsteczkami pary wodnej, mogą osiadać na przedmiotach i być dalej niebezpieczne. Natomiast jeżeli chodzi o wietrzenie okien i pytanie, czy taki wirus może do nas wpaść, danych takich nie ma. Pewnie duża grupa osób musiałaby stać pod tym oknem i wszyscy musieliby być zarażeni, i wszyscy kasłać, żeby takie prawdopodobieństwo było - komentował ekspert.

Oznacza to, że bez obaw możemy wietrzyć mieszkanie. I powinniśmy to robić. 

Czytaj: Infekcje u dzieci – kalendarz dziecięcych infekcji wirusowych

Jakich zasad przestrzegać podczas zabaw dziecięcych w czasie epidemii koronawisrusa?

Jak spędzić pierwszy dzień wiosny bez wychodzenia z domu?

A co ze spacerami?

Jeszcze do niedawna były one wręcz zalecane, ale rozporządzenie Rady Ministrów z 31 marca br. wprowadziło szereg obostrzeń.

Kwestia spacerów nie jest do końca jasna. Z jednej strony traktowane są one jako "niezbędny środek higieny" - bo pomagają utrzymać zdrowie fizyczne i psychiczne. Z drugiej strony jednak nasza aktywność na zewnątrz powinna być ograniczona do minimum - takie są oficjalne rekomendacje. 

Do 20 kwietnia spacery po lasach, parkach, bulwarach, ogródkach jordanowskich, ogrodach botanicznych i zoologicznych były całkowicie zakazane. Zamknięto również place zabaw - na znajdujących się tam sprzętach mogły bowiem osiąść wirusy, których dziecko mogło dotknąć, zwiększając ryzyko infekcji.

Od 20 kwietnia zniesiono pewne obostrzenia: parki i lasy zostały otwarte, a dzieci powyżej 13. roku życia będą mogły samodzielnie wyjść na dwór, jednak nie na plac zabaw, który nadal będzie zamknięty.

Nadal obowiązuje jednak rozporządzenie, aby wychodzą na ulicę w grupie, zachować cały czas odstęp 2 metrów - zwolnieni są z tego tylko opiekunowie dzieci i osób niepełnosprawnych. Konieczne jest również noszenie maseczek w przestrzeni publicznej, a więc na ulicy, w sklepie, w parku czy kościele.

Lepiej nie karmić dziecka na spacerze, zwłaszcza, jeśli mamy brudne ręce lub nie mamy możliwości ich umycia przed jedzeniem.

O czym jeszcze pamiętać idąc na spacer? By niczego nie dotykać, bo na poręczach, klamkach itp., jeśli wcześniej dotykały ich osoby zakażone koronawirusem, pozostały wirusy. Jeśli już dotykamy takich rzeczy - należy umyć lub przetrzeć ręce żelem antybakteryjnym

Po powrocie ze spaceru należy od razu umyć ręce. 

Przypominamy raz jeszcze, że ważne jest unikanie dużych skupisk ludzi. Osoby z infekcjami powinny pozostać w domu, aby nie narażały innych na zarażenie. 

Czytaj: Epidemia koronawirusa. Co zrobić z dzieckiem, gdy szkoły i przedszkola są zamknięte?

Catering w czasie epidemii - czy koronawirus przenosi się przez jedzenie?

Przedszkole on line i czytanie bajek przez internet – pomysł na znudzonego przedszkolaka

#RazemPrzeciwKoronawirusowi. Pobierz plakat i pomóż sąsiadowi!

Sąsiad pomoże!
Autor: redakcja
Koronawirus. Dzieci uczą jak myć ręce
Pasek. Loga
Autor: redakcja

Czytaj więcej

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE