Jak rozpoznać, co ugryzło dziecko? Kleszcz, komar, a może pająk?

2023-06-06 10:42

Użądlenia, ukąszenia pozostawiają po sobie bolesne ślady i zaczerwienioną skórę. Jak rozpoznać, jaki owad nas ugryzł, by szybko złagodzić objawy i zastosować odpowiednie środki?

Jak rozpoznać, co ugryzło dziecko? Kleszcz, komar, a może pająk?
Autor: Getty Images Jak rozpoznać, co ugryzło dziecko? Kleszcz, komar, a może pająk?

Ugryzienia owadów to rzecz powszechna w wakacje. Obrzęk i zaczerwienienie mogą pojawić się zarówno po ukąszeniu osy, jak i komara. Wiedząc, jaki owad ugryzł dziecko albo nas, szybciej możemy zastosować odpowiednie środki i złagodzić objawy ukąszenia lub użądlenia. To ważne, ponieważ niektóre ukąszenia powodują nie tylko bolesne ranki, ale i miejscowy obrzęk czy wzrost temperatury ciała.

Spis treści

  1. Użądlenie osy 
  2. Użądlenie pszczoły
  3. Ukąszenie pająka
  4. Ugryzienie mrówki
  5. Ugryzienie komara
  6. Ugryzienie meszki
  7. Ugryzienie kleszcza

Użądlenie osy 

Użądlenie osy zazwyczaj zostawia po sobie czerwony, bolesny ślad. Skóra szczypie i piecze, może też być cieplejsza w miejscu ukąszenia. Sytuacja może być gorsza u alergików, których reakcja będzie silniejsza — może pojawić się mocna opuchlizna czy gorączka. Po użądleniu osy najlepiej jest przyłożyć do skóry kawałek cebuli, by złagodzić ból i obrzęk.

Użądlenie osy
Autor: Getty Images Użądlenie osy może powodować dotkliwy ból.

Użądlenie pszczoły

Użądlenie pszczoły może być równie bolesna jak osy. W miejscu wkłucia żądła tworzy się zaczerwienienie i biały bąbel. Objawy użądlenia należy łagodzić dokładnie tak jak w przypadku użądlenia osy.

Użądlenie pszczoły
Autor: Getty Images Użądlenie pszczoły zostawia wyraźny ślad

Ukąszenie pająka

Ukąszenie pająka najczęściej zostawia charakterystyczne dwa wkłucia. W Polsce jednak zdarza się rzadko, ponieważ jest tylko kilka gatunków, których ugryzienie mogłoby spowodować dolegliwości i zaczerwienienie, a wszystkie one żyją raczej z dala od siedlisk ludzkich. Pająkami, na które trzeba uważać, są tygrzyk paskowany, kolczak zbrojny oraz krzyżak ogrodowy. Najgroźniejszy jest jednak sieciarz jaskiniowy, którego ukąszenie wywołuje ból porównywalny do użądlenia szerszenia.

Ukąszenie pająka
Autor: Getty Images Ukąszenie pająka może zostawić na skórze dwa zaczerwienione ślady.

Ugryzienie mrówki

Ugryzienie mrówki powoduje szczypanie i pieczenie, ale dolegliwości te szybko mijają. Wyjątkiem są ugryzienia czerwonych mrówek, które są bardzo bolesne i mogą powodować na skórze czerwone pęcherzyki przypominające pokrzywkę. 

Ukąszenie mrówki
Autor: Getty Images Ukąszenie mrówki może wywoływać zaczerwienienie na skórze.

Ugryzienie komara

Ugryzienie komara objawia się charakterystycznym bąblem, który mocno swędzi. U osób uczulonych bąble mogą być naprawdę duże i przez długi czas wywoływać świąd. U osób nieuczulonych ślad po ugryzieniu zazwyczaj szybko się goi. 

Ślad po ugryzieniu komara
Autor: Getty Images Ugryzienie komara zostawia na skórze bolesne bąble.

Ugryzienie meszki

Ugryzienie meszki zostawia wyraźną rankę, która boli i swędzi. Może powstać wokół niej strupek, a skóra stać się wyraźnie cieplejsza. Warto zrobić wszystko, by powstrzymać się od drapania, bo  w ten sposób może dojść do nadkażenia rany.

Ugryzienie meszki
Autor: Getty Images Wokół ugryzienia meszki najczęściej powstaje strupek.

Ugryzienie kleszcza

Ugryzienie kleszcza zazwyczaj jest bezbolesne i nie wywołuje żadnych objawów — dlatego jest tak niebezpieczne. Dopiero po usunięciu owada w miejscu ugryzienia może powstać czerwony i bolesny rumień. Może to oznaczać, że kleszcz zaraził nas boreliozą, dlatego z takim rumieniem należy zawsze udać się do lekarza.

Ugryzienie kleszcza
Autor: Getty Images Ugryzienie kleszcza może wywołać czerwony rumień na skórze.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza