Jak udzielić pierwszej pomocy po kontakcie z barszczem Sosnowskiego?

2020-07-13 12:32

Barszcz Sosnowskiego to groźna roślina, która może powodować poważne oparzenia skóry. Niestety, w Polsce wciąż można się na nią natknąć. Główny Inspektor Sanitarny ostrzega i radzi, jak postępować w razie kontaktu z barszczem Sosnowskiego.

GIS ostrzega - uważajcie latem na barszcz Sosnowskiego
Autor: Getty images

Główny Inspektor Sanitarny ostrzega przed kontaktem z barszczem Sosnowskiego. To bardzo groźna roślina, która może powodować niebezpieczne poparzenia skóry. Przed wyjazdem na wakacje, warto obejrzeć parę jej zdjęć, aby wiedzieć, jak wygląda, i dzięki temu omijać ją z daleka.

Mimo wieloletnich starań mających na celu wyplenienie dzikich sadzonek, barszcz Sosnowskiego spotyka się jeszcze na terenie Polski. Dlatego GIS podpowiada, jak reagować w przypadku kontaktu z groźnym zielskiem i jak udzielić pierwszej pomocy osobie poparzonej barszczem Sosnowskiego.

Co to jest barszcz Sosnowskiego?

Barszcz Sosnowskiego to roślina zawierająca toksyczne substancje. Znajdują się one we włochatych liściach i łodygach rośliny. Kontakt z nią może powodować silne oparzenia skóry II i III stopnia.

Objawy poparzenia barszczem występują w ciągu 24 godzin - po zaczerwienieniu skóry, pojawiają się na niej pęcherze z surowiczym płynem, które znikają dopiero po kilku dniach. Niestety skutki poparzenia są odczuwalne dużo dłużej - nawet po  kilku latach poparzone miejsca są wrażliwe na promienie słoneczne (promieniowanie ultrafioletowe zwiększa stan zapalny i ryzyko powstania blizn).

Inne objawy, które mogą wystąpić po kontrakcie z roślina to: podrażnienia dróg oddechowych, nudności, wymioty, bóle głowy i zapalenie spojówek.

Czytaj: Zatrucie roślinami - co robić, gdy dziecko zatruje się toksyczną rośliną

Dziecko poparzone słońcem: co robić, gdy dziecko ma oparzenia słoneczne?

Jak udzielić pierwszej pomocy po kontakcie z barszczem Sosnowskiego?

  1. Gdy tylko zauważysz, że ty lub twoje dziecko miało kontakt z barszczem Sosnowskiego, jak najprędzej umyj skórę wodą z mydłem.
  2. Zejdź ze słońca i unikaj wystawiania poparzonych miejsc na działanie promieni słonecznych przez co najmniej 2 doby.
  3. Jeśli pojawią się objawy oparzeń (pęcherze, zaczerwienie skóry), koniecznie skonsultuj się z lekarzem
  4. Na poparzone miejsca można stosować miejscowo maści kortykosteriodowe (np. 1% hydrokortyzon) lub maści do leczenia zmian skórnych, które zapobiegają alergii.
barszcz sosnowskiego gis - pierwsza pomoc
Autor: materiały prasowe https://gis.gov.pl/

Jak wygląda barszcz Sosnowskiego?

Roślina ta charakteryzuje się dużymi liśćmi pokrytymi maleńkimi, parzącymi włoskami. Jej łodygi są grube, również "owłosione". To jedna z większych roślin - może osiągać 4 m wysokości, a jej łodygi mogą mieć nawet 10 cm średnicy. Barszcz Sosnowskiego ma mnóstwo białych kwiatów zebranych w gęste i duże baldachy (pióropusze). barszcz jest czesto mylony z koprem lub arcydzięglem.

barszcz sosnowskiego gis - jak wygląda?
Autor: materiały prasowe https://gis.gov.pl/

Jak wygląda barszcz Sosnowskiego?

Ta roślina zagraża życiu i zdrowiu. Uważajcie na barszcz Sosnowskiego
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza