Jak udzielić pierwszej pomocy po kontakcie z barszczem Sosnowskiego?

2020-07-13 12:32

Barszcz Sosnowskiego to groźna roślina, która może powodować poważne oparzenia skóry. Niestety, w Polsce wciąż można się na nią natknąć. Główny Inspektor Sanitarny ostrzega i radzi, jak postępować w razie kontaktu z barszczem Sosnowskiego.

GIS ostrzega - uważajcie latem na barszcz Sosnowskiego
Autor: Getty images

Główny Inspektor Sanitarny ostrzega przed kontaktem z barszczem Sosnowskiego. To bardzo groźna roślina, która może powodować niebezpieczne poparzenia skóry. Przed wyjazdem na wakacje, warto obejrzeć parę jej zdjęć, aby wiedzieć, jak wygląda, i dzięki temu omijać ją z daleka.

Mimo wieloletnich starań mających na celu wyplenienie dzikich sadzonek, barszcz Sosnowskiego spotyka się jeszcze na terenie Polski. Dlatego GIS podpowiada, jak reagować w przypadku kontaktu z groźnym zielskiem i jak udzielić pierwszej pomocy osobie poparzonej barszczem Sosnowskiego.

Co to jest barszcz Sosnowskiego?

Barszcz Sosnowskiego to roślina zawierająca toksyczne substancje. Znajdują się one we włochatych liściach i łodygach rośliny. Kontakt z nią może powodować silne oparzenia skóry II i III stopnia.

Objawy poparzenia barszczem występują w ciągu 24 godzin - po zaczerwienieniu skóry, pojawiają się na niej pęcherze z surowiczym płynem, które znikają dopiero po kilku dniach. Niestety skutki poparzenia są odczuwalne dużo dłużej - nawet po  kilku latach poparzone miejsca są wrażliwe na promienie słoneczne (promieniowanie ultrafioletowe zwiększa stan zapalny i ryzyko powstania blizn).

Inne objawy, które mogą wystąpić po kontrakcie z roślina to: podrażnienia dróg oddechowych, nudności, wymioty, bóle głowy i zapalenie spojówek.

Czytaj: Zatrucie roślinami - co robić, gdy dziecko zatruje się toksyczną rośliną

Dziecko poparzone słońcem: co robić, gdy dziecko ma oparzenia słoneczne?

Jak udzielić pierwszej pomocy po kontakcie z barszczem Sosnowskiego?

  1. Gdy tylko zauważysz, że ty lub twoje dziecko miało kontakt z barszczem Sosnowskiego, jak najprędzej umyj skórę wodą z mydłem.
  2. Zejdź ze słońca i unikaj wystawiania poparzonych miejsc na działanie promieni słonecznych przez co najmniej 2 doby.
  3. Jeśli pojawią się objawy oparzeń (pęcherze, zaczerwienie skóry), koniecznie skonsultuj się z lekarzem
  4. Na poparzone miejsca można stosować miejscowo maści kortykosteriodowe (np. 1% hydrokortyzon) lub maści do leczenia zmian skórnych, które zapobiegają alergii.
barszcz sosnowskiego gis - pierwsza pomoc
Autor: materiały prasowe https://gis.gov.pl/

Jak wygląda barszcz Sosnowskiego?

Roślina ta charakteryzuje się dużymi liśćmi pokrytymi maleńkimi, parzącymi włoskami. Jej łodygi są grube, również "owłosione". To jedna z większych roślin - może osiągać 4 m wysokości, a jej łodygi mogą mieć nawet 10 cm średnicy. Barszcz Sosnowskiego ma mnóstwo białych kwiatów zebranych w gęste i duże baldachy (pióropusze). barszcz jest czesto mylony z koprem lub arcydzięglem.

barszcz sosnowskiego gis - jak wygląda?
Autor: materiały prasowe https://gis.gov.pl/

Jak wygląda barszcz Sosnowskiego?

Ta roślina zagraża życiu i zdrowiu. Uważajcie na barszcz Sosnowskiego
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza