Każda dodatkowa sekunda na wagę złota. Położna pokazała, jak wygląda pępowina po 4, a jak po 30 minutach

2022-09-14 10:54

"Łożysko należy do dziecka" - twierdzi położna Jessica Rawlinson, prowadząca kursy porodowe dla ciężarnych i zachęca, by nie odcinać pępowiny zbyt wcześnie. Pokazuje też zestawienie zdjęć pępowiny w określonych odstępach od porodu, które świetnie obrazuje, dlaczego czas jest tu tak istotny. Z tą teorią zgadzają się też polskie położne. Jaką to robi różnicę? Znaczącą.

poród
Autor: Getty Images W jakim czasi odcinać pępowinę? Położna pokazała różnicę.

"Wczesne odcinanie pępowiny powinno występować coraz rzadziej" - mówiła nam jakiś czas temu położna Jolanta Parafiniuk. Według wielu badań i analiz, za wczesne odpępnienie uznaje się to, które następuje poniżej minuty od narodzin. 

Według aktualnych zaleceń polskiego Ministerstwa Zdrowia w prawidłowym porodzie zaleca się zaciśnięcie pępowiny po ustaniu tętnienia, które następuje zazwyczaj do 3 minut od narodzin. To i tak krótko, jeśli za punkt odniesienia uznać porody lotosowe, w trakcie których pępowina ma sama uschnąć i odpaść. Zakładają one połączenie dziecka z łożyskiem od 3. do nawet 10. dni od narodzin.

Jak wygląda naturalny zanik przepływu krwi w pępowinie i dlaczego jest on korzystny dla dziecka? Położna pokazała to na zestawieniu zdjęć. 

Komórki macierzyste ze sznura pępowiny

Żyła i dwie tętnice znajdujące się wewnątrz pępowiny zamkną się samodzielnie, gdy znajdą się poza macicą matki i zostaną wystawione na działanie powietrza. Podczas tego procesu dziecko będzie otrzymywało z łożyska niezbędne składniki odżywcze oraz komórki macierzyste. - wyjaśnia położna, Jess Rawlinson.

Późne odpępnienie niesie za sobą wiele korzyści dla dziecka. Badacze wymieniają jednak także potencjalne ryzyko, takie jak zaburzenia oddychania czy zwiększone ryzyko żółtaczki. Oba te powikłania nie zostały jednak potwierdzone wystarczającą ilością wiarygodnych badań. 

Zobacz też: Jak i kiedy powinno się odcinać pępowinę przy porodzie?

Czy istnieje ryzyko późnego odpępniania?

WHO zaleca, by odcięcie pępowiny nastąpiło między pierwszą, a trzecią minutą po porodzie, by więcej krwi z łożyska dotarło do dziecka. Z drugiej strony, czas ten nie jest na tyle długi, by dopuścić do ewentualnego ryzyka, które nie zostało jeszcze wykluczone na drodze badań naukowych.

Przeczytaj: Rytuał palenia pępowiny zyskuje popularność. Lekarze widzą plusy tej starożytnej tradycji

Jak widać jednak na zdjęciach pępowin, odcinanych znacznie później, krew przestaje płynąć w pępowinie dopiero po upływie conajmniej godziny. Czy to nie jest ryzykowne?

Badania wykazują wiele korzyści związanych z późnym odpępnieniem, natomiast ryzyko jest słabo udokumentowane. Potrzebne są kolejne badania i obserwacje, aby jednoznacznie określić zalecenia dotyczące odpępnienia dziecka. - czytamy na stronie fundacji Rodzić po Ludzku

Jakie są zalety późnego odcinania pępowiny?

Wśród zalet późnego odpępniania, wymienia się między innymi:

  • zmniejszone ryzyko anemii u noworodków,
  • mniej zakażeń i krwotoków u wcześniaków,
  • mniejsze ryzyko wystąpienia sepsy.

Dowiedz się: Czym jest pępowina? Gdy pępowina jest za krótka, za długa, owinięta

Współcześni badacze coraz dokładniej przyglądają się kwestiom czasu odcinania pępowiny. Część zwolenników, późnego odpępniania, wylicza dodatkowe plusy takich praktyk.

Zwolennicy późnego odpępniania odrzucają procedurę przecinania pępowiny bezpośrednio po narodzinach dziecka, uznając, że wiąże się ona ze zwiększonym ryzykiem niedokrwienia i wstrząsu hipowolemicznego. Uważają także, że wczesne zaciśnięcie pępowiny nie pozwala na wysycenie krwi krążącej u noworodka czynnikami krzepnięcia, wymuszając tym samym konieczność podania dziecku witaminy K. Uważa się również, że wczesne odpępnienie może prowadzić do rozwinięcia zaburzeń tarczycy, białaczki oraz chorób nerek i wątroby. - wylicza położna Jolanta Parafiniuk.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza