Rytuał palenia pępowiny zyskuje popularność. Lekarze widzą plusy tej starożytnej tradycji

2022-05-05 11:16
palenie pępowiny
Autor: Instagram/ @oceanhypnobirthing Czemu ma służyć rytuał palenia pępowiny?

To właściwie nie palenie pępowiny, a "odcinanie" jej za pomocą ognia. Rytuału dokonuje ojciec dziecka, kobiety z rodziny jego matki, a nawet starsze rodzeństwo. Czasami przy rytuale gromadzi się cała rodzina. To starożytna tradycja, która była praktykowana w wielu kulturach na całym świecie. Dlaczego powraca?

Zwolennicy rytuału palenia pępowiny twierdzą przede wszystkim, że jest to cudowna ceremonia, angażująca w narodziny dziecka całą rodzinę i dająca cudowne wspomnienia. Wiele mam w trakcie, gdy ich bliscy przecinają pępowinę ogniem, karmi piersią, by w naturalny sposób dziecko odłączyło się od łożyska, które do tej pory zapewniało mu wszystko, co potrzebne do przeżycia w życiu płodowym. 

Doule i położne specjalizujące się w porodach domowych, powołują się na badania dowodzące, że dziecko czuje więż z łożyskiem, tak jakby było ono częścią jego ciała, stąd powolne "odpalanie", które opóźnia proces odcięcia pępowiny, jest dla niego o wiele delikatniejsze i wyrażające szacunek dla życia, które prowadziło dziecko w łonie matki. 

Dowiedz się: HIT porodówek - starsze dziecko przy porodzie [OPINIA EKSPERTA]

Spis treści

  1. Czy palenie pępowiny jest bezpieczne dla dziecka?
  2. Palenie pępowiny - zdanie lekarza
  3. Jak wygląda odcinanie pępowiny w szpitalach?

Przeczytaj: "Wczesne odcinanie pępowiny powinno występować coraz rzadziej" - wywiad z położną

Dowiedz się: Naturalna cesarka - czyli cesarskie cięcie przyjazne dziecku

Czy palenie pępowiny jest bezpieczne dla dziecka?

Wielu rodziców zastanawia się, czy to bezpieczne dla dziecka. Po pierwsze, do rytuału używa się naturalnych świec z wosku pszczelego, które nie zawierają substancji mogących zaszkodzić dziecku. Po drugie, do palenia pępowiny najczęściej używa się również „pudełka do wypalania”, które ma rowki do trzymania świec i zbierania ociekającego wosku. Jak to wygląda w praktyce?

Proces trwa ok. 10 minut, aby płomień przepalił galaretkę Whartona, 2 tętnice i żyłę, a gdy przewód staje się cieńszy, zostaje skręcony. Być może zastanawiasz się nad zapachem - właściwie pachnie jak grill! Możesz usłyszeć dziwnie głośny trzask, ale to po prostu nagromadziły się gazy w przewodzie. Pamiętaj, aby kikut nie dotykał dziecka, dopóki nie ostygnie. Następnie wysycha i odpada w ciągu kilku dni, jak zwykle (czasami faktycznie szybciej). - pisze na swoim Instagramie położna z Londynu Melissa Newman

Dowiedz się: Poród lotosowy: jak wygląda i na czym polega poród lotosowy?

Palenie pępowiny - zdanie lekarza

Zdaniem lekarzy proces ten, w niczym nie zagraża dziecku. Co więcej, przy porodach domowych, może być nawet bardziej sterylny od zwyczajowego odcinania pępowiny. Dr Iffath Hoskins, wiceprezes ds. bezpieczeństwa i jakości pacjentów na oddziale położnictwa i ginekologii Centrum Medycznego NYU Langone w Nowym Jorku, w wywiadzie dla portalu today.com, wspominał o tym, dlaczego w starożytności praktykowano palenie pępowiny. 

Oprócz spowolnienia separacji między dzieckiem a mamą, niektóre kultury zaczęły spalać pępowinę, aby zmniejszyć ryzyko infekcji i krwawienia po porodzie. Wysoka temperatura może sterylizować tkankę i kauteryzować naczynia krwionośne, tworząc skrzep, który działa jak „zatyczka”.

Jak wygląda odcinanie pępowiny w szpitalach?

W większości szpitali, odcięcie pępowiny następuje już w pierwszej minucie po narodzinach. WHO zaleca jednak, by odcięcie nastąpiło między pierwszą, a trzecią minutą po porodzie, by więcej krwi z łożyska dotarło do dziecka. W przypadku palenia pępowiny, proces ten wydłuża się do 10, a nawet 20 minut, co jednak zdaniem ekspertów, nie ma negatywnego wpływu na dziecko. 

Przeczytaj: Jak zmniejszyć ryzyko zakażeń okołoporodowych u noworodków?

Jak zaznacza Dr. Hoskins, Amerykańskie Kolegium Położników i Ginekologów, wciąż pracuje nad ustaleniem idealnego czasu po porodzie, na odcięcie pępowiny. 

Przeczytaj też: Dziwactwa porodowe - smarowanie noworodka wydzieliną, zjadanie łożyska i inne...

Pępowina: funkcje i wpływ na przebieg porodu
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza