Rekrutacja do żłobka trwa cały rok? To mit. Jeśli chcesz upolować miejsce, już dziś pilnuj terminów

2023-01-23 16:14

Wraz z nadejściem stycznia, wzrasta zainteresowanie rodziców rekrutacją do żłobka na nowy rok szkolny. Kiedy zaczyna się rekrutacja do żłobka w 2023 roku i czy musisz zapisać dziecko już teraz?

Chłopczyk w żłobku
Autor: GettyImages Kiedy zaczyna się rekrutacja do żłobka w 2023 roku i czy musisz zapisać dziecko już teraz?

Rekrutacja do żłobka trwa cały rok - przynajmniej taka informacja widnieje na stronach rządowych gov.pl. W praktyce sytuacja wygląda jednak inaczej. Warto sprawdzić, kiedy zaczyna się rekrutacja do żłobka w twoim mieście, bo przegapienie terminów może skutkować tym, że dziecko nie dostanie się do żadnej publicznej placówki. 

Wówczas trzeba szukać prywatnego żłobka, gdzie czesne jest dużo wyższe, mimo wprowadzonego przez rząd dofinansowania 400 plus.  

Spis treści

  1. Jak wygląda rekrutacja do żłobków? 
  2. Kiedy zaczyna się rekrutacja do żłobka w 2023 roku? 
  3. Jak zapisać dziecko do żłobka?
M jak mama - Jak powinna wyglądać adaptacja dziecka w żłobku?

Jak wygląda rekrutacja do żłobków? 

Rekrutacja do żłobków publicznych w całej Polsce trwa cały rok, to jednak tylko teoria. W praktyce dzieci idą do żłobka od w wrześniu, a zapisy do poszczególnych placówek publicznych - zaczynają się wiele miesięcy wcześniej. 

Ponieważ miejsc w żłobkach ciągle brakuje, dlatego rzadko zdarza się, żeby we wrześniu jakiś żłobek nie miał kompletu dzieci i mógł pozwolić sobie na rekrutację kolejnych chętnych np. w grudniu. Ale są takie przypadki, np. gdy ktoś zrezygnuje z pomysłu posyłania dziecka do żłobka.

Kiedy zaczyna się rekrutacja do żłobka w 2023 roku? 

Rekrutacja do żłobków w większości  miastach odbywa się przez elektroniczny system rekrutacji. Tak jest w Warszawie, Krakowie, Poznaniu czy Gdańsku. 

Każde miasto ma własny terminarz  - w ubiegłym roku w stolicy nabór rozpoczął się w maju, ale we Wrocławiu, dopiero na przełomie czerwca i lipca, za to w Gdyni - już w kwietniu. 

Dlatego jeśli myślisz o powrocie do pracy i zapisaniu malucha do publicznej placówki, już dziś sprawdź terminy rekrutacji w twoim miejscu zamieszkania, aby nie przegapić terminów. Informacje o harmonogramie rekrutacji znajdują się na stronach urzędów gmin lub urzędów miasta. 

Czytaj również: Jak rozpoznać najlepszy żłobek? Profesjonalna opiekunka podpowiada

Do żłobka - tylko z książeczką szczepień

Jak zapisać dziecko do żłobka?

Jeśli chcesz zapisać dziecko do żłobka publicznego, musisz założyć sobie konto w elektronicznym systemie  rekrutacji. Zazwyczaj robi się to przez profil zaufany lub e-dowód. Wcześniej jednak musimy wybrać placówkę, do której chcemy posłać dziecko - w większości miast możliwy jest wybór kilku placówek. 

Aby dokonać wyboru, warto zajrzeć na stronę wybranego żłobka i - oprócz zapoznania się z ofertą placówki -  sprawdzić, jakie ma on wymagania odnośnie dokumentów.

Po wybraniu żłobka i zalogowaniu się w elektroniczny systemie rekrutacyjnym, musisz wypełnić wniosek i dołączyć tam niezbędne dokumenty. Niekiedy palcówka wymaga dostarczenia dokumentów w wersji papierowej, ale zazwyczaj dzieje się to dopiero po przyjęciu dziecka do danej placówki.

Zgodnie z harmonogramem, rodzice mają określony czas, kiedy mogą składać wnioski. Gmina podaje również okres, kiedy wnioski będą rozpatrywane oraz termin, kiedy zostaną podana wyniki naboru.