Kłótnie dzieci to norma w waszym domu? Te 3 kroki pozwolą wychować rodzeństwo bez awantur

2022-09-01 15:39

Nie ma chyba rodziny, w której jest więcej niż jedno dziecko i nie ma problemu kłótni rodzeństwa. Co zrobić, gdy brat lub siostra zamiast przyjacielem staje się wrogiem? Rola rodziców okazuje się być tu kluczowa. Oto dobra strategia, która pozwoli całej rodzinie żyć zgodnie i bezkonfliktowo.

Kłótnie rodzeństwa
Autor: Getty Images Kłótnie rodzeństwa - co zrobić, by nie zdominowały waszej rodziny?

Kłótnie, wrzaski, trzaskanie drzwiami, a może nawet szarpanie za włosy i przepychanki... Konflikty między rodzeństwem zdarzają się w każdym domu. Jednak, gdy ich częstotliwość zaczyna się zwiększać, rodzice mogą być naprawdę wykończeni. To jak bycie między młotem a kowadłem. Jak zaradzić temu problemowi?

Myślisz, że to bunt trzylatka? Tak maluch prosi o okazanie mu miłości

Gdy Adele Faber i Elaine Mazlish, autorki bestsellerowego poradnika "Rodzeństwo bez rywalizacji. Jak pomóc własnym dzieciom żyć w zgodzie, by samemu żyć z godnością?" zaczynały pracę nad swoją książką, spotkały się z mnóstwem emocji ze strony rodziców, z którymi rozmawiały. Jak wspominają we wstępie książki:

Odkryłyśmy, że to gorący temat. Gdziekolwiek się udałyśmy, sama wzmianka o rywalizacji między rodzeństwem wywoływała natychmiastową i żywiołową reakcję.

„Ich bójki doprowadzają mnie do szału”. „Nie wiem, co się stanie najpierw: czy same się pozabijają, czy też ja ich pozabijam”. „Dobrze sobie radzę z każdym dzieckiem z osobna, ale kiedy obydwoje są razem, nie mogę ścierpieć żadnego z nich”.

Przeczytaj też: Najstarsze, środkowe i najmłodsze - jak kolejność urodzenia wpływa na osobowość dziecka?

Choć jak wspominają autorki, wychowywanie rodzeństwa, to ciężka i mozolna praca, to jednak warto się jej podjąć, bo daje niesamowite rezultaty.

Jak niewiarygodnie trudne zadanie stoi przed rodzicami! Muszą wiedzieć, w jaki sposób zapewnić każde dziecko, że jest bezpieczne, wyjątkowe i kochane; muszą pomóc odkryć młodym przeciwnikom, jakie korzyści płyną z dzielenia się i współpracy; muszą wreszcie stworzyć podwaliny przyszłych stosunków między zwaśnionymi dziećmi, by któregoś dnia dostrzegły one, że stanowią dla siebie źródło oparcia i sympatii.

Jako rodzice kochamy swoje dzieci i chcemy dla nich jak najlepiej. Pragniemy dla nich komfortu i bezpieczeństwa, a także bronimy przed wszelkimi zagrożeniami. Chcemy by nasze dzieci były szczęśliwe. Co jednak gdy szczęście i komfort jednego dziecka zaburza drugie dziecko, a to drugie czuje się źle we własnym domu z powodu pierwszego? To dla rodzica bardzo trudna sytuacja. Ciężko jest zachować bezstronność i racjonalne myślenie. 

Sprawdź: Rywalizacja między rodzeństwem: skąd się bierze i jak ją wyeliminować?

Są jednak sposoby, by osiągnąć sukces w budowaniu domowej harmonii. Jaką strategię obrać? 

Rozmawiaj i opowiadaj

Podzielenie się ze zwaśnionymi dziećmi swoimi historiami z dzieciństwa, jest najlepszym rozwiazaniem, by naprowadzić dzieci na myśl, że chwilowe konflikty nie wykluczają tego, że rodzeństwo może być dla siebie oparciem. 

Opowiadaj, a może jeszcze lepiej - wspominaj przy spotkaniach rodzinnych wraz z własnym rodzeństwem, wasze kłótnie sprzed lat. Mówcie, jak je rozwiązywali wasi rodzice i jak się wtedy czuliście. Opowiadajcie o waszych dawnych wielkich problemach, które dziś są zwykłymi, humorystycznymi historyjkami. Nie unikaj też rozmów sam na sam ze swoimi dziećmi. Rozmowa o emocjach zawsze jest dobrym początkiem do pojednania. 

Zjednocz ich przeciwko wspólnemu wrogowi

Ten moment na pewnym etapie przychodzi sam, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żebyście - jako rodzice - sami to przyspieszyli. Wiadomo chyba, że wspólnym "wrogiem" mają być właśnie rodzice. 

Czy to w z pozoru nieistotnych sytuacjach, jak gry rodzinne gdzie możecie grać w grupach - dzieci kontra rodzice, czy też w poważniejszych sytuacjach, jak wtedy gdy np. obydwoje nie chcą sprzątać w pokojach. Wspólny wróg połączy nawet najbardziej zwaśnione rodzeństwo. By jednak się udało, ważne jest, by nie zapominać o jednej zasadzie - nikogo nie faworyzujemy. 

Dowiedz się: Zazdrość o rodzeństwo: jak pocieszyć pierworodnego?

Specjalny czas

Zarezerwuj specjalny czas dla każdego z dzieci. Dzięki takim chwilom, rodzic ma szansę nawiązać więź z każdym ze swoich dzieci, jako z indywidualną jednostką. Czas tylko we dwoje z rodzicem jest potrzebny każdemu dziecku. Poczuje wówczas niezakłóconą, nieprzerwaną i niepodzielną uwagę i miłość ze strony rodzica. Z takim pokładem pozytywnych emocji, dziecko będzie dużo bardziej wyrozumiałe dla rodzeństwa. 

Staraj się, by czas każdego z rodziców dla każdego z dzieci był dzielony mądrze i sprawiedliwie, tak by nikt nie czuł się gorszy czy odrzucony. Srawiedliwie jednak to nie zawsze po równo. Dzieci chcą czuć się indywidualne i wyjątkowe, a nie traktowane tak samo, jak rodzeństwo. Swój czas dla pociech dziel więc według ich potrzeb, a nie sztucznie rozpisanego grafiku, przez który wasze wspólne chwile nie byłyby jakościowe, a zwyczajnie wymuszone. Wiemy, to nie łatwe zadanie, ale efekty są warte starań.