Wspólna kąpiel - czy rodzeństwo powinno się kąpać razem?

Wspólna kapiel
Autor: Getty Images

Wspólna kąpiel rodzeństwa to dla wielu maluchów świetna okazja do zabawy. Czy jednak taka kąpiel jest wskazana u dzieci bez względu na wiek? Dowiedz się, od kiedy dziecko czuje wstyd i czy wspólna kąpiel przedszkolaków to zawsze dobry pomysł.

Czy dziecko podczas kąpieli się wstydzi? Kiedy u dziecka pojawia się wstyd?

Wstyd pojawia się dopiero w późniejszych latach rozwoju dziecka. Każdy maluch przychodzi na świat bez poczucia wstydu i do pewnego wieku eksponowanie nagości jest dla niego naturalne. Ponadto granice wstydu zmieniają się i zależą między innymi od etapu rozwoju, a także procesu dojrzewania dziecka.

Czytaj:

Dojrzewanie dziewczynki: kiedy i jak rozpoczyna się okres pokwitania u dziewczynek?

Dojrzewanie chłopców - kiedy i jak zaczyna się okres pokwitania u chłopców

Od narodzin do około 3. roku życia dziecko poznaje swoje ciało i uczy się nazywać jego części. W tym okresie dotyka je, ogląda oraz sprawdza, jak jest zbudowane. Na tym etapie nie dzieli części ciała na te, które należą do sfery intymnej i na te leżące poza nią.

Później, gdy dziecko jest starsze i ma od 3 do 6 lat, to chociaż dostrzega już różnice między chłopcem a dziewczynką, to nadal eksponowanie nagości nie jest dla niego powodem do wstydu. W tym czasie dzieci chętnie bawią się np. w doktora i oglądają oraz dotykają nawzajem intymnych części ciała.

Czytaj: Zabawy tematyczne – dlaczego są ważne dla rozwoju dziecka?

Warto jednak pamiętać, aby nawet przedszkolakom należy pozwolić stawiać granice związane z nagością i np. dbać o to, by nie przebierać ich w towarzystwie tłumu obcych osób lub pozwolić biegać nago po zatłoczonej plaży.

Dopiero starsze dzieci, powyżej 7. lat, wiedzą, że niektóre części ciała należy zakrywać i wtedy też zwykle zaczynają odczuwać wstyd związany z eksponowaniem ciała nago. Dlatego też odczuwanie wstydu podczas kąpieli z rodzeństwem u dziecka jest zależne od jego wieku oraz etapu rozwoju.

Czy wspólna kąpiel rodzeństwa to dobry pomysł?

Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy rodzeństwo powinno kąpać się razem. Przede wszystkim wszystko zależy od chęci dzieci. Jeśli rodzeństwo się lubi i obie strony wyrażają chęć, aby kąpać się razem, to warto im to umożliwić.

Warto pamiętać, że kąpiel dla dzieci nie jest tylko czynnością higieniczną, a raczej kolejną okazją do zabawy. To również dobry czas, aby opiekunowie mogli pobyć razem z dziećmi – można im towarzyszyć w zabawie, czytać ulubione książki, słuchać audiobooków itd.

Jeśli jednak, jedno z dzieci wyraźnie nie chce kąpać się z siostrą lub bratem, warto, aby kąpało się samo. Trzeba pamiętać, że dzieci rozwijają się w różny sposób, a do tego nierzadko mogą wstydzić się nagości szybciej niż rówieśnicy, bo np. starsze rodzeństwo już z nimi rozmawiało, usłyszało o tym w telewizji lub w rozmowie dorosłych bądź ktoś już go zawstydził i tym samym poinformował, że nie powinien w tym wieku pokazywać się innym nago. Wtedy też należy to uszanować i pozwolić kąpać się samodzielnie.

Co zrobić, gdy kąpiel staje się nadmiernym problemem…?

Jeśli dziecko nie chce kąpać się z rodzeństwem, nie ma w tym nic złego. Jeśli jednak maluch protestuje przeciwko myciu się, wstydzi się i nie chce się rozebrać do kąpieli w pojedynkę, warto się temu bliżej przyjrzeć.

Najczęściej trudność tkwi w ciele dziecka, a konkretnie w jakimś problemie zdrowotnym. Zwykle dziecko unika rozebrania i kąpieli, bo np. mogło uderzyć się, skaleczyć, podrapać itd. i w związku obawia się złej reakcji rodzica lub konieczności pójścia do lekarza. Innym powodem takiego zachowania, jeśli powtarza się przez dłuższy czas i jest nadmierne, może być molestowanie seksualne. Warto w takich sytuacjach podjąć próby spokojnej rozmowy z dzieckiem lub w razie konieczności spróbować rozwiązać trudność z psychologiem.

Czytaj: Kiedy z dzieckiem pójść do psychologa, a kiedy do pedagoga i psychiatry?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE