Kolejna szkoła rezygnuje z ocen. Zamiast nich uczniowie otrzymują punkty

2023-10-16 10:58

Kolejna szkoła rezygnuje ze standardowego oceniania uczniów w skali od 1 do 6. Tym razem władze szkoły wpadły na pomysł przydzielania punktów, które bardziej motywują do dalszej nauki.

Klasa w szkole
Autor: Getti Images Kolejna szkoła rezygnuje z ocen. Zamiast nich uczniowie otrzymują punkty

Na początku października informowaliśmy, że szkoła w Rzeszowie rezygnuje z ocen, zmieniając podejście do nauczania. Chodziło wówczas o I Liceum Ogólnokształcącym w Rzeszowie przy ulicy 3 Maja, gdzie dyrektor podjął decyzję o nieocenianiu uczniów w skali od 1 do 6. Na razie chodzi tylko o zajęcia z języka francuskiego, ale jeżeli pomysł się sprawdzi, zostanie poszerzony o inne przedmioty.

Tymczasem kolejna szkoła postanowiła zrezygnować z ocen. Uczniowie będą otrzymywać punkty, które według dyrekcji, znacznie lepiej ich zmotywują.

Zobacz także: Skala ocen w szkole. Jak wyglądają oceny w szkole? Jak przeliczyć procenty na oceny?

Wpadki w szkołach, sztuczki na ściąganie - Ewelina pyta i nie błądzi #1

Przestarzały system oceniania

Szkolna skala ocen obowiązuje od lat. Przedmioty w klasach 1-3 szkoły podstawowej nie są jeszcze oceniane według tradycyjnej skali. W klasach początkowych mamy oceny opisowe. Od 4. klasy szkoły podstawowej na uczniów czeka system oceniania w skali od 1 do 6. Sprawdziany, kartkówki i egzaminy często są jeszcze oceniane procentowo. Warto jednak podkreślić, że przelicznik procentowy i tak ma swoje odzwierciedlenie w ocenach w standardowej skali.

Tymczasem coraz częściej mówi się, że taki system jest przestarzały i wcale nie motywuje uczniów do poszerzania swojej wiedzy.

Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie głośno powiedział, że szkoła powinna być dostosowana do obecnej rzeczywistości i oczekiwań młodego pokolenia, kładąc większy nacisk na komunikaty zwrotne i ocenianie wzmacniające.

Co więcej, jest zdania, że tradycyjne ocenianie zniechęca i podcina skrzydła.

Kolejna szkoła rezygnuje z ocen

Dyrektor oraz nauczyciele w Zespole Szkół nr 1 w Ostrzeszowie postanowili wprowadzić w klasach techniku innowacyjny sposób oceniania. Zamiast skali ocen od 1 do 6 uczniowie otrzymują punkty.

Na chwilę obecną nowy system oceniania dotyczy takich przedmiotów jak fizyka, matematyka i chemia.

Dzięki nowemu pomysłowi uczeń może zupełnie inaczej postrzegać swój postęp w nauce.

– Ocena dopuszczająca obowiązuje od 40% poprawnych odpowiedzi. Przyjmijmy, że uczeń napisał sprawdzian na 5%. Dostał jedynkę. Podszedł do poprawki, napisał do 30% i znów dostał jedynkę. Gdy ocenia się ucznia na podstawie punktów to widać u niego postęp. Młoda osoba też może zobaczyć, ile brakowało do oceny dopuszczającej – wytłumaczył dyrektor w Zespole Szkół nr 1 w Ostrzeszowie, Dariusz Grzesik.

Zebrane punkty mają być podliczane na koniec każdego semestru i wystawiana tradycyjna ocena końcowa. Nowa punktacja ma jednak bardziej zmotywować uczniów do dalszej nauki.

Kto wie, jeżeli nowy system się sprawdzi, być może sięgnie po niego większa ilość szkół.

Źródło:

  • faktykaliskie.info
  • wlkp24.info

Czytaj także: Lektury liceum w roku szkolnym 2023/2024. Lista lektur w liceum — poziom podstawowy i rozszerzony

Czy wiesz, że praca domowa krzyżuje plany 63 proc. rodzin? Poznaj raport M jak mama

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza