Ksiądz miał życzyć uczennicom poronienia. Jest ciąg dalszy bulwersującej sprawy

2024-02-21 10:26

Pod koniec ubiegłego roku w jednej z gorlickich szkół podstawowych wypłynęła bulwersująca sprawa. Ksiądz na lekcjach religii miał straszyć uczniów karą za udział w Halloween. Pod adresem dzieci poleciały stwierdzenia, że pójdą do piekła i spotka je zemsta diabła. Najbardziej jednak bulwersują słowa, w których duchowny życzył w przyszłości uczennicom poronienia. Sprawą zajęła się komisja dyscyplinarna dla nauczycieli.

Ksiądz miał życzyć uczennicom poronienia. Jest ciąg dalszy bulwersującej sprawy
Autor: Getty Images Ksiądz miał życzyć uczennicom poronienia. Jest ciąg dalszy bulwersującej sprawy

W listopadzie 2023 roku do dyrekcji jednej ze szkół podstawowych w Gorlicach (województwo małopolskie) wypłynęło pismo od rodziców, którzy wyrazili swoje wielkie obudzenie skandalicznym zachowaniem księdza podczas szkolnej katechezy.

Nauczyciel Roku 2023 jest z warszawskiej Pragi! Radosław Potrac dla "SE": Moje przesłanie jest z Muminków

Ksiądz straszył: piekłem, diabłem, poronieniami i gwałtami

Jak podaje „Gazeta Wrocławska” na swojej stronie internetowej ksiądz postanowił wyśmiać zwyczaje związane z obchodami Halloween i straszyć dzieci, że za udział w nich spotka ich sroga kara. "Lista zastrzeżeń wobec zachowania duchownego jest dłuższa: rzucanie w dzieci gąbką i kredą, przeklinanie podczas zajęć i najbardziej bulwersujące w całej sprawie – życzenia czy też groźby poronienia skierowane do uczennic. Z ust katechety miało paść również stwierdzenie, że w czasie Halloween dochodzi do gwałtów" - czytamy w artykule „Gazety Wrocławskiej”.

Sprawą katechety zajęła się komisja dyscyplinarna

"Zobowiązywaliśmy dyrektora podległej nam placówki do pilnego podjęcia działań w celu wyjaśnienia tego niedopuszczanego naszym zdaniem zachowania katechety" - cytuje słowa Wojciecha Zapłaty, kierownika Wydziału Oświaty, Kultury i Promocji Urzędu Miejskiego w Gorlicach „Gazeta Wrocławska”. Jednocześnie w szkole prowadzone są rozmowy z uczniami w obecności opiekunów i psychologa na temat zachowania katechety na lekcji.

Duchowny został odsunięty od zajęć dydaktycznych z uczniami, na jego miejsce został zatrudniony inny nauczyciel. Ksiądz nie prowadzi też zajęć pozalekcyjnych w szkole. O jego nauczycielskiej przyszłości ma teraz zdecydować komisja dyscyplinarna dla nauczycieli, działająca przy wojewodzie.

Przeczytaj także: Co dalej z religią w szkołach? Ksiądz z Wrocławia mówi, że katecheta jest kozłem ofiarnym