Kupiłaś taką lalkę w Pepco? "Zagrożenie dla bezpieczeństwa i zdrowia”

2024-07-05 9:51

Zabawki dla dzieci powinny być przebadane i bezpieczne dla małego człowieka. Niestety, nie zawsze tak jest, co pokazują kontrole przeprowadzane przez UOKiK i komunikaty dotyczące wycofanych produktów. Pepco informuje o wyraźnym przekroczeniu substancji, która może niekorzystnie wpływać na zdrowie.

Kupiłaś taką lalkę w Pepco? Zagrożenie dla bezpieczeństwa i zdrowia”
Autor: Getty Images Kupiłaś taką lalkę w Pepco? "Zagrożenie dla bezpieczeństwa i zdrowia”

Z jednej strony dobrze wiemy, że kupując zabawki dla dzieci powinnyśmy sprawdzić wszystkie certyfikaty itp., z drugiej - ufamy, że to co pojawia się na sklepowych półkach jest bezpieczne. Nie zawsze tak się dzieje, dlatego nie powinnyśmy omijać komunikatów dotyczących wycofanych zabawek, a i zaglądanie do raportów Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) nie zaszkodzi.

Kupiłaś lalkę z kredą do farbowania włosów? Lepiej zabierz ją dziecku.

Przeczytaj: Szokujące wyniki kontroli zabawek. Skład co 3 jest niebezpieczny dla dzieci

"Fizjoterapeutka mówi, jak wybrać pierwszy rowerek i hulajnogę dla dziecka" - Plac Zabaw odc.8

Pepco informuje: "Zagrożenie niekorzystnego wpływu na zdrowie ludzkie"

Na stronie internetowej sieci Pepco pojawił się komunikat informujący o tym, że lalka dla dzieci nie spełnia wymagań dla zabawek. Konkretnie chodzi o zestaw Moya Mia Ultra Glow. Przyciągać może sama lalka, ale kuszą i akcesoria. To przede wszystkim kreda do włosów, z której skorzystać może nie tylko zabawka, ale i dziecko. A nie powinno. Bo to właśnie w tym elemencie zestawu wykryto nadmiar niebezpiecznej substancji.

PEPCO Poland sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu informuje, że zabawka: lalka z akcesoriami Moya Mia Ultra Glow, kod EAN: 2200159659366 nie spełnia wymagań rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 20 października 2016 r. w sprawie wymagań dla zabawek, z uwagi na wyraźnie przekroczoną wartość graniczną migracji glinu (aluminium), wykrytą w różowej kredzie do włosów, będącej częścią zestawu, co stwarza zagrożenie niekorzystnego wpływu na zdrowie ludzkie, związanego z narażeniem na działanie substancji lub mieszanin zawartych w zabawce i stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa i zdrowia użytkowników

- czytamy w komunikacie na stronie Pepco.

Lalka przeznaczona jest dla dzieci powyżej trzeciego roku życia, a zmywalna kreda to coś, co mogło zachęcić do zakupu. W końcu trend bycia "zmeczowanym" z lalką istnieje od dawna, a kolorowe włosy to coś, o czym marzy niejeden maluch. Kredy do włosów kuszą nie tylko łatwością zastosowania ale i tym, że łatwo je zmyć. Nie myślimy o tym, że oprócz koloru możemy zaaplikować dziecku aluminium.

"Ogłoszenie publikuje się w związku z postępowaniem prowadzonym przed Prezesem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów" - wskazuje Pepco.

Przeczytaj także: 17 wyjątkowo trujących i groźnych produktów, które masz w domu. Trzymaj je z dala od malucha

Lalka z akcesoriami, o której informuje sieć.
Autor: Pepco.pl Lalka z akcesoriami, o której informuje sieć.

Wymagań nie spełniają także balony

Niedawno sieć publikowała podobny komunikat, dotyczący świecących w ciemności balonów z halloweenowymi motywami. I one nie spełniają wymagań rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 20 października 2016 r. - wszystko przez niebezpieczną substancję, której stężenie przekraczało dozwolony limit.

Przeczytaj także: "Kupiłam synkowi kuchnię. Śmieje się cała rodzina". A potem chcemy, by ojcowie angażowali się w dom

Jak dobrze znasz bohaterów współczesnych bajek?

Pytanie 1 z 10
Ile lat Ma Blue z bajki o tym samym tytule?