Tak od środka wyglądają ruchy dziecka w brzuchu. Lekarz pokazał zachwycający filmik

2023-03-30 14:03

Niejedna mama, gdy czuje ruchy maleństwa w swoim łonie, zastanawia się, jak to wszystko wygląda od środka. Tę ciekawość niedawno zaspokoił dr Michael Nervey, który w mediach społecznościowych opublikował krótki filmik z badania fetoskopem. Kamerka wprowadzona do łona mamy pokazała gimnastykę dwóch bliźniaków w worku owodniowym.

Lekarz pokazał, jak wyglądają od środka kopniaki dziecka w łonie matki. I nie było to badanie USG
Autor: Getty images Lekarz pokazał, jak wyglądają od środka kopniaki dziecka w łonie matki. I nie było to badanie USG

Pierwsze ruchy dziecka są odczuwalne w okolicach 20. tygodnia ciąży – u niektórych mam wcześniej, a u innych później. Początkowo kopniaki maluszka są delikatne – przyszłe mamy odczuwają je jako łaskotanie lub bulgotanie.

Z czasem przybierają jednak na sile i zaczynają już być widoczne na powierzchni skóry, która faluje i odkształca się. W chwilach, gdy maluch tak buszuje, ciekawi nas, jak to wszystko wygląda z jego perspektywy.

Badania prenatalne - dlaczego warto je robić?

Lekarz pokazał, jak wyglądają kopniaki płodu w łonie matki

Dr Michael Nervey na swoim tiktokowym profilu o nazwie @nicu_musings opublikował niesamowity film pokazujący bliźniaki w pęcherzu płodowym. Na nagraniu widać, jak maluszki energicznie kopią wszystko, co je otacza.

„Jak się dostaliście do środka?” - pyta pod filmikiem jeden z internautów.

„Dzięki specjalnemu narzędziu zwanym fetoskopem. Jest wprowadzany do pęcherza płodowego przez niewielkie nacięcie w brzuchu” – odpowiedział mu dr Michael Nervey.

Fetoskop wykorzystuje się do biopsji tkanek płodu, ale w trakcie badania można też obejrzeć kamerką płód i ocenić jego budowę. Sama fetoskopia należy do inwazyjnych badań prenatalnych wykonywanych najczęściej pomiędzy 18. a 20. tygodniem ciąży. Ryzyko wywołania poronienia szacuje się na około 5 procent.

Nagranie z fetoskopii udostępnione przez lekarza nie było nagrane po to, by zobaczyć kopniaki maluchów, z pewnością do wykonania fetoskopii były poważne przesłanki medyczne. Energiczne ruchy dzieci zarejestrowano przy okazji.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza