20 tydzień ciąży - co się dzieje z mamą i dzieckiem w brzuchu?

2019-06-12 16:06
20 tydzień ciąży
Autor: _materialy_prasowe

Chociaż to dopiero drugi trymestr, to jednak w 20, tygodniu ciąży możesz odczuwać pierwsze skurcze, które przygotowują macicę do porodu. Dziecko ich nie odczuwa, choć jest coraz większe i coraz częściej dotyka ścian macicy. Zobacz, jak rozwija się płód w 20 tygodniu ciąży i jak możesz się czuć w 2 trymestrze ciąży.

Dzięki relaksynie (hormonowi produkowanemu przez ciałko żółte) masz nie tylko rozluźnione stawy, co powoduje twoją niezdarność (np. wszystko zaczyna lecieć ci z rąk), ale czujesz się też spokojna i wyciszona.

To dobry czas na kupowanie ubrań ciążowych - te sprzed kilku miesięcy mogą już stawać się za ciasne. Dbaj o siebie i o dziecko starając się nosić luźne stroje, które nie będą uciskały brzucha.

Czytaj: Badania w 2 trymestrze ciąży. Jakie badania należy wykonać w drugim trymestrze?

Spis treści:

  1. Dolegliwości i objawy w 20 tygodniu ciąży
  2. Wreszcie widać brzuch!
  3. Wielkość i rozwój dziecka w 20 tygodniu ciąży
Który to miesiąc ciąży?

20 tydzień ciąży to 5 miesiąc ciąży i 2 trymestr ciąży. To 18 tydzień życia dziecka.

Zobacz:

Kalkulatory ciążowe - wypróbuj narzędzia przydatne w ciąży

Dolegliwości i objawy w 20 tygodniu ciąży

W 20 tygodniu ciąży skutkiem działania relaksyny mogą być też zaparcia. Pomoże na nie wypijanie na czczo siemienia lnianego, które reguluje procesy trawienne i zawiera szereg dobroczynnych dla ciężarnej substancji, m.in.: witaminy z grupy B, kwas foliowy, potas, żelazo i magnez.

Siemię lniane pomaga również na zgagę w ciąży. Innym sposobem jest wypijanie na czczo szklanki wody z łyżeczką miodu. Na zaparcia pomaga też dieta obfitująca w błonnik oraz ruch.

W drugim trymestrze twoja macica zaczyna przygotowywać się do porodu – choć może ci się wydawać, że to za wcześnie, to jednak prawda.

Trening polega na kurczeniu i rozkurczaniu się mięśnia macicy, dlatego możesz (choć nie musisz) w 20 tygodniu ciąży odczuwać  pierwsze skurcze, tzw. skurcze Braxtona-Hicksa.

Są słabe i niegroźne. Przechodzą same po paru minutach, zwłaszcza gdy zmienisz pozycje ciała, położysz się lub usiądziesz.

Możesz odczuwać swędzenie skóry. Jest to spowodowane rozciąganiem się skóry na brzuchy, ale na wszelki wypadek powiedz o tym lekarzowi, bo może to być również objaw cholestazy ciężarnych. 

Czytaj:

Aktywność fizyczna w ciąży: spędź aktywne 9 miesięcy

Błonnik pokarmowy w diecie ciężarnej. Co daje błonnik w ciąży

Wreszcie widać brzuch!

20 tydzień ciąży to już półmetek oczekiwania na narodziny dziecka. Teraz brzuch będzie powiększał się w szybkim tempie, a co za tym idzie twoja ciąża stanie się już dla wszystkich widoczna.

W 20 tygodniu ciąży macica jest już wyczuwalna na wysokości pępka, a co tydzień będzie się jeszcze powiększać o kolejny centymetr.

Bez problemu rozpoznajesz też dokazywanie dziecka w brzuchu, w 20 tygodniu ciąży zaczynasz regularnie odczuwać ruchy dziecka.

Czytaj:

Jak rośnie brzuch w ciąży?

W 20 tygodniu ciąży możesz wykonać USG 3D. Jak wygląda badanie?

Co na to ekspert?
Magdalena Hul, położna ze Stowarzyszenia Dobrze Urodzeni
mgr Magdalena Hul, położna ze Stowarzyszenia Dobrze Urodzeni

Jesteś na półmetku! To dobry czas by wykonać kolejne badanie ultrasonograficzne – tzw. USG połówkowe. Rekomendowane jest wykonanie go między 18 a 22 tygodniem ciąży. Celem badania jest szczegółowa ocena narządów płodu pod kątem występowania wad wrodzonych.

Maluszek badany jest dosłownie od stóp do głów, ze szczególnym uwzględnieniem mózgu i serduszka. To bardzo ważne badanie, gdyż wykrycie niektórych wad umożliwia leczenie maleństwa jeszcze przed urodzeniem (operacje wewnątrzmaciczne) lub zaplanowanie leczenia po porodzie.

Przy okazji wykonywania USG połówkowego wielu rodziców chętnie korzysta z możliwości zobaczenia swojego dziecka w obrazie trójwymiarowym (3D), a nawet podglądnięcia aktywności maluszka w czasie rzeczywistym (4D).

Nie martw się jednak, jeśli lekarz, u którego wykonujesz USG połówkowe nie dysponuje sprzętem 3D/4D. Do celów diagnostycznych wystarczające jest tradycyjne USG dwuwymiarowe.

Jeśli zechcesz, lekarz będzie mógł również poinformować cię o płci dzieciątka. Narządy płciowe są na tym etapie dobrze widoczne. Jeśli jednak chcesz by płeć dziecka pozostała niespodzianką do czasu porodu, poproś lekarza by zachował tę informację dla siebie.

Wielkość i rozwój dziecka w 20 tygodniu ciąży

W 20 tygodniu ciąży płód ma około 15-17 centymetrów długości, czyli tyle, co banan, a waży ok. 270 g.

W jego mózgu wytwarzają się połączenia między komórkami nerwowymi, odpowiedzialne za pamięć i myślenie, ale również za zmysły dziecka: smak, powonienie, słuch, wzrok i dotyk.

Dziecko ćwiczy tez swój zmysł równowagi: czuje, że jest „kołysane”, gdy poruszasz się i głębiej oddychasz. Dobrze słyszy, pije wody płodowe, których smak zmienia się w zależności od diety mamy, odczuwa emocje takie jak ty, lubi (albo nie) różne dźwięki i zapachy i wyraża to swoimi ruchami.

Nie przepada za hałasem i skrajnymi temperaturami. Chociaż oczy są w 20 tygodniu ciąży wciąż zamknięte światło nie jest mu obojętne: wyciąga rączkę w jego kierunku silnego źródła.

Reaguje też na donośny, obcy dźwięk, a uspokaja się w ciszy, gdy może do woli wsłuchiwać się w miarowe bicie twojego serca. Przyjemność sprawia mu dotykanie twarzy i ssanie kciuka.

Ciało malca pokrywa się tłustą mazią płodową, która zabezpiecza je przed nadmiernym nawilżeniem wodami płodowymi. W dziąsłach dziecka pojawiają się zawiązki zębów, które wyrzną się jednak dopiero kilka miesięcy po narodzinach.

Zobacz:

Słuch u płodu: kiedy płód zaczyna słyszeć?

Jak rozwija się dziecko w 21 tygodniu ciąży?

Jaka jest płeć dziecka?

W 20 tygodniu ciąży zachodzą również zmiany ważne dla rozwoju płci dziecka. Jest ona już dawno ustalona przez naturę, ale jeśli rozwija się dziewczynka – wykształciła się jej macica.

Jeśli to chłopiec, w tym czasie może rozpocząć się proces zstępowania jąder do worka mosznowego. Jeśli zrobisz teraz USG prawdopodobnie poznasz płeć swojego dziecka.

 

Z perspektywy dziecka w brzuchu mamy

Mam 18 tygodni, jest więc dokładnie połowa ciąży. Jeszcze drugie tyle i – witaj, świecie! Myślę, że to fajna sprawa: urodzić się. Mieć wszystko przed sobą. No, ale też i pewną historię, bo przecież istnieję nie od dnia narodzin.

W tej chwili na przykład mam już 15 cm (od czubka głowy do pośladków, ma się rozumieć). Wciąż mam jeszcze trochę miejsca, więc nieustannie się poruszam. Ale najważniejsze, że moje ruchy czuje już mama!

Już wie, że tu jestem, żyję, daję jej o sobie znać. Ciekawe, jak ona to odbiera. Mam nadzieję, że te ruchy przypominają jej delikatne muśnięcia, jakby poruszały się skrzydła motyla...

Ostatecznie mogę zgodzić się na łaskotanie czy „puszczanie bąbelków”. Ale niektóre kobiety porównują swoje odczucia w tym momencie do... ruchów jelit przy niestrawności!

No, wiecie co? To już jednak przesada! „Niestrawna” to ja kiedyś może i będę, jeśli mama lub tata mocno mi się narażą (np. dając mi do zjedzenia jakieś paskudztwo), ale nie uprzedzajmy wypadków.

Tymczasem jestem przemiłą maleńką istotą, która jest najszczęśliwsza, gdy słyszy głos mamy.

Polecamy wideo: Dieta w ciąży

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE