Lekarze nie dawali jej szans na macierzyństwo. Cudowny lek wyleczył ją z groźnej choroby.

2023-11-06 12:11

Mukowiscydoza to choroba genetyczna, która jeszcze do niedawna oznaczała śmierć pacjenta w wieku kilkunastu lat. Nowoczesne terapie przesunęły tę granicę do 30 lat, ale nadal nie dawały chorym kobietom szans na macierzyństwo. Od 2020 roku na rynku jest lek, który pozwolił Laurze urodzić dziecko i prowadzić normalne życie.

kobieta sięgająca po inhalator
Autor: Getty images Lekarze nie dawali jej szans na macierzyństwo. Cudowny lek wyleczył ją z groźnej choroby.

Mukowiscydoza to nieuleczalna choroba genetyczna. Jej przyczyną jest jedna z prawie 2,5 tysiąca mutacji, które odpowiadają za błąd w wytwarzaniu tzw. białka CFTR, odpowiadającego za transport jonów chloru i wody przez błonę komórki. Błąd ten powoduje powstawanie gęstego śluzu w płucach i przewodzie pokarmowym, który utrudnia oddychanie, blokuje uwalnianie enzymów trawiennych i w efekcie prowadzi do śmierci pacjenta. 

Spis treści

  1. Mukowiscydoza - choroba, na którą się umierało 
  2. Genialny lek wywoła eksplozję ciąż
  3. Laura pokonała chorobę i została mamą
Poradnik Zdrowie: mukowiscydoza

Mukowiscydoza - choroba, na którą się umierało 

Życie osób z mukowiscydozą nie jest łatwe. Pacjenci muszą przyjmować każdego dnia dziesiątki leków, aby móc normalnie funkcjonować. Wielokrotnie trafiają do szpitala, bo ich organizmy nie radzą sobie z gromadzącą się wszędzie wydzieliną. Niektórzy czekają na przeszczep płuc, inni - po prostu starają się przetrwać kolejny dzień.

Na mukowiscydozę na świecie cierpi około 70 000 osób, wśród nich Lura Visick, której lekarze nie dawali szans na przeżycie magicznych 30 lat - taka jest średnia życia chorych na tę dolegliwość. Nie dawali jej również nadziei, że zostanie matką. Mukowiscydoza utrudnia donoszenie ciąży i jest często przyczyną porodu przedwczesnego. Ponadto mało która kobieta decyduje się na dziecko, mając świadomość, że wkrótce je osieroci.

Tak samo myślała, Laura, która mimo ślubu, nie marzyła nawet o macierzyństwie. Kobieta dodatkowo cierpiała na mykobakteriozę, rzadką bakteryjną infekcję płuc, którą leczono antybiotykami - wykluczało to ciążę, bo leki te są szkodliwe dla płodu.  

Laura starała się żyć, jakby była zdrowa: studiowała, pracowała, kupiła z mężem dom, ale wiedziała, że jej dni są policzone. W pewnym momencie para zaczęła myśleć o adopcji, ale wtedy stan kobiety się pogorszył. Z powodu zaostrzenia mykobakteriozy trafiła do szpitala, rozwinęła się u niej niewydolność serca. 

Czytaj również: Kobieta po przeszczepie płuc urodziła dziecko. To pierwszy taki poród w Polsce

Rzadkie choroby dają rzadkie objawy. Tych symptomów nie wolno przegapić

Genialny lek wywoła eksplozję ciąż

To był czas, kiedy w USA testowano nowy lek na mukowiscydozę. Wyniki testów były bardzo obiecujące: lekarstwo poprawiało pracę płuc, ułatwiało oddychanie, poprawiając jakość życia i wydłużając je o dziesięciolecia. W 2020 roku lek Kaftrio został zatwierdzony i trafił też do Europy (w Polsce jest refundowany od 1 marca 2022 r.), a we wrześniu Laura rozpoczęła leczenie nowym cudownym lekiem.

Tabletki odmieniły życie jej i tysięcy innych pacjentów. Lek zatrzymuje bowiem rozwój choroby na wcześniejszym etapie, a mukowiscydoza z choroby śmiertelnej zamienia się w przewlekłą.

Tak też było w przypadku Laury, której stan zdrowia poprawił się na tyle, że wraz z mężem zdecydowali się na dziecko. Gdy udało jej się przybrać na wadze i gdy czynność jej płuc wzrosła do około 60 procent, a uporczywy kaszel zniknął, dostała od swoich lekarzy zielone światło. W grudniu 2021 r. odstawiła antybiotyki, a w marcu 2022 r. dowiedziała się, że jest w ciąży. 

Laura pokonała chorobę i została mamą

Ponieważ w czasie ciąży nie wykonuje się tomografii, przez 9 miesięcy Laura nie wiedziała, czy mukowiscydoza nie postępuje. „Żyliśmy w niewiedzy przez dziewięć miesięcy i to było dla wszystkich przerażające, ponieważ nie wiedzieliśmy, jak moje zdrowie będzie wyglądać po porodzie” – powiedziała w rozmowie z Dailymail.co.uk. Na szczęście ciąża przebiegała prawidłowo. W listopadzie 2022 r. urodził się jej synek Lucas. Badania po porodzie wykazały, że jej płuca pracują prawidłowo mimo odstawienia antybiotyków.  

Sukces leku doprowadził do gwałtownego wzrostu liczby ciąż u kobiet chorych na mukowiscydozę na całym świecie, także w Wielkiej Brytanii, dlatego ​​szpital Royal Brompton w Londynie otworzył pierwszą klinikę położniczą przeznaczoną dla kobiet chorych na mukowiscydozę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza