Lepiej nie podawać tego dziecku. 5-latek połknął aż 40 sztuk

2023-05-31 14:26

Pięciolatek połknął kilkadziesiąt gum do żucia. W jego żołądku powstał bezoar. Dziecko trafiło na szpitalny oddział ratunkowy. Konieczne było przeprowadzenie zabiegu. Jaki jest jego stan?

Lepiej nie podawać tego dziecku. 5-latek połknął aż 40 sztuk
Autor: Getty Images Lepiej nie podawać tego dziecku. 5-latek połknął aż 40 sztuk

Pięciolatek z amerykańskiego stanu Ohio trafił do szpitala z biegunką i bólem brzucha. Z relacji jego mamy wynika, że chłopiec miał połknąć kilkadziesiąt gum do żucia. Jego przypadek opisano w czasopiśmie “JEM Reports”. Eksperci apelują, aby nie lekceważyć takich sytuacji. 

Poradnik Zdrowie - Ból z lewej strony brzucha

Połknął 40 gum do żucia

Z relacji naukowców wynika, że chłopiec zjadł całą paczkę gum do żucia. Było ich tam około czterdziestu.

"Żuł jeden kawałek, potem go połykał, następnie żuł i połykał kolejny kawałek, aż paczka gum się skończyła" - napisali naukowcy w raporcie umieszczonym w czasopiśmie "JEM Reports".

W jego żołądku powstał bezoar - co to takiego?

Połknięte przez pięciolatka gumy utworzyły w jego żołądku bezoar, czyli zlepek substancji zalegających w żołądku, które nie podlegają procesowi trawienia. Bezoary nazywane są także rzekomym kamieniem jelitowym. W przypadku tego chłopca bezoar stworzyły liczne gumy do żucia, które uniemożliwiły transport treści do dalszych odcinków przewodu pokarmowego.

Chłopcu wykonano badanie tomografii komputerowej, które ujawniło, że bezoar zajmował ok. 25 proc. żołądka chłopca. Pięciolatek przeszedł operację, która się powiodła. Jego zdrowiu i życiu nic już nie zagraża. Jedyne dolegliwości pooperacyjne, jakie zgłosił młody pacjent to ból gardła. Pięciolatek jest już w domu.

Bezoary - metody postępowania

W przypadku pięciolatka zastosowano leczenie endoskopowe. Z raportu w "JEM Reports" wynika, że w przypadku bezoaru kluczowe jest postawienie szybkiej i właściwej diagnozy. Jeśli bezoar nie zostanie rozpoznany na czas, może dojść do rozwoju groźnych objawów, którym zaradzić może wyłącznie zabieg chirurgiczny.

W przypadku dzieci niezwykle istotna jest obserwacja i kontrola nad tym, co jedzą. Gdy rodzic czy opiekun malucha jest świadom tego, co dziecko połknęło, skraca to zdecydowanie czas diagnozy i umożliwia wdrożenie niezbędnych działań. A rozpoznanie nie zawsze jest proste, ponieważ bezoary początkowo nie muszą dawać żadnych objawów.

Sytuacja może jednak ulec zmianie, wówczas mogą pojawić się takie dolegliwości, jak między innymi:

  • trudności z połykaniem,
  • nudności,
  • wymioty,
  • zgaga,
  • utrata apetytu,
  • ból brzucha.

Nie lekceważ tych symptomów i skonsultuj je z lekarzem tak szybko, jak to możliwe.