Leśnik zdradził genialny i prosty sposób na kleszcze. Z tym gadżetem jesienny spacer po lesie będzie bezpieczny

2022-09-30 10:42

O profilaktykę przeciwkleszczową większość z nas najbardziej troszczy się podczas letnich spacerów po lesie. To błąd, bo kleszcze najbardziej aktywne są późną wiosną i wczesną jesienią. Szczyt aktywności rocznej kleszczy przypada na miesiące maj-czerwiec i wrzesień-październik. Na szczęście są sposoby, by walczyc z ich plagą. Jeden z nich - wyjątkowo prosty do wykonania, zdradził pewien leśnik.

kleszcze
Autor: Getty Images Ten sposób na kleszcze jest genialny i wyjątkowo prosty.

Czasami prawdziwy geniusz tkwi w prostocie. Gdy patrzymy na ten sposób na uchronienie się przed kleszczami, aż nie możemy uwierzyć, że nie wpadłyśmy na to wcześniej. Pomysł zdradzili leśnicy z Karkonoskiego Parku Narodowego. Pewien gadżet powinien być stałym elementem wyposażenia plecaka na spacery po lesie, wycieczki górskie czy grzybobranie. Sezon na kleszcze wciąż trwa, więc warto go zapamiętać. 

Zobacz też: Kleszcz u dziecka i choroby wywołane przez kleszcze. Jak uniknąć kleszcza u dziecka?

Sezon na kleszcze.Jak bezpieczne wyjąć kleszcza?

Zobacz też: Pieprzyk czy kleszcz? Zobacz galerię zdjęć kleszczy i naucz się je odróżniać

Ten trik to genialny sposób na kleszcze

Metod walki z kleszczami jest całe mnóstwo. Grzybiarze i leśnicy zalecają odpowiedni strój - jasny i z nakryciem głowy. Producenci prześcigują się w wymyślaniu produktów mających odstraszyć kleszcze. Fani ekologicznych metod zalecają np. picie naparu z czystka, który sprawia że nasz zapach przestaje być atrakcyjny dla kleszcza, czy też smarowanie się maścią na bazie wrotycza pospolitego. Każda metoda jest dobra, by uchronić się przed kleszczami i groźną boreliozą, która przenoszą. 

Karkonoskie Nadleśnictwo ma jednak na to sprawdzony patent. Jaki czytamy na oficjalnym Twitterze KNP:

Rolka do czyszczenia ubrań jest sprawdzonym środkiem do usuwania kleszczy z odzieży. Pomysł przetestował Krzysztof Bisaga, nadleśniczy z KPN, który przyznaje, że kleszczy jest w tym roku może mniej, ale często są nosicielami niebezpiecznej boreliozy.

Przeczytaj: Borelioza u dzieci. Przyczyny, objawy i leczenie boreliozy

Jeśli jednak dojdzie do ugryzienia

Jeśli do lasu udamy się w odpowiednich butach, nakryciu głowy, z długim rękawem i nogawkami, to rolka do ubrań powinna załatwić sprawę. Zanim kleszcz zdąży się przemieścić, znajdując dla siebie dogodne miejsce na ciele, zdejmiemy go rolką prosto z ubrania. Jeśli jednak już dojdzie do ukąszenia przez kleszcza, niezwykle istotne jest, by jak najszybciej go usunąć.

"Do niedawna uważano, że kleszcz przenosi patogeny wywołujące boreliozę ok. 24 godziny po ukąszeniu. Badania przeprowadzone przez Instytut Pasteura wykazały jednak, że czas ten jest dużo krótszy i kleszcz zaraża mniej niż po 12 godzinach, a nawet szybciej, jeśli ugryzie nas niedojrzała postać kleszcza – nimfa." - informowała dla mjakmama24.pl lek. Agnieszka Michalak. 

Kleszcz może bytować na człowieku nawet 15 dni.

Dowiedz się: Test na boreliozę. Jakie badania wykonać, aby rozpoznać boreliozę?