List motywacyjny. Jak napisać list motywacyjny - wzór

2020-12-22 18:13

List motywacyjny to ważny element procesu rekrutacyjnego. To właśnie w liście motywacyjnym podajemy powody swojego zainteresowania ofertą pracy. Jak napisać list motywacyjny?

List motywacyjny - jak go napisać - wzór
Autor: Getty images Jak napisać list motywacyjny?

List motywacyjny (ang. Cover Letter) jest formą umotywowania naszej aplikacji. Z listu motywacyjnego osoba rekrutująca dowiaduje się, dlaczego aplikujemy na daną ofertę. Ale nie tylko! List motywacyjny jest naszą osobistą reklamą. Zawiera informacje, które nie zostały zawarte w CV i pokazuje, że to właśnie my powinniśmy dostać pracę.

Pracodawcy nie zawsze wymagają listu motywacyjnego. Powód jest prosty - mało kto wie, jak taki list napisać. A jeśli kandydat spełnia wymagania, to warto go zaprosić na rozmowę rekrutacyjną bez względu na to, czy napisał list motywacyjny (czy ewentualnie napisał go dobrze).

Niektórzy pracodawcy zamiast listu motywacyjnego i CV proszą o wypełnienie formularza. To na jego podstawie decydują o tym, czy ktoś spełnia kryteria. Jeśli jednak firma listu motywacyjnego wymaga - to zobacz, jak zrobić to dobrze!

Czytaj również: Powrót do pracy po ciąży. Jak wrócić do pracy po urlopie macierzyńskim?

Umowa na czas określony a ciąża i urlop macierzyński

Mama zakłada własną firmę

List motywacyjny - zasady pisania

1 PERSONALIZACJA

Do kogo piszesz list motywacyjny? Czy jest to dział HR? A może dyrektor, menadżer, kierownik działu? List motywacyjny, jak każdy list, musi być odpowiednio zaadresowany. Nie kopiuj ani z internetu, ani ze swojego poprzedniego listu motywacyjnego. 

List motywacyjny musi być zawsze pisany pod konkretną ofertę pracy.

2 DLACZEGO TUTAJ?

To zasada numer dwa - musisz jasno napisać, skąd wiesz o ofercie pracy i dlaczego chcesz pracować właśnie tutaj. Odwiedź stronę firmy, zapoznaj się z wartościami i zasadami, na które zwraca uwagę. Zobacz, jak wygląda ścieżka kariery, sprawdź, czy masz szanse na rozwój. To może być kluczowe, jeśli chcesz rozwijać się w strukturach firmy.

3 DLACZEGO TY?

Musisz się zareklamować. Napisz, dlaczego właśnie ty jesteś idealnym kandydatem na to stanowisko. Napisz, że pracodawca będzie z ciebie zadowolony i umotywuj to. Opowiedz o sobie, dodaj coś, czego nie zawarłeś w CV.

Błędem jest powielanie informacji z CV lub formularza - te informacje rekruter poznał zapoznając się z dokumentami. List motywacyjny ma mieć coś unikalnego. Możesz podać przykładowe wyzwania, z którymi miałeś okazję się zmierzyć.

4 KONIEC

Na koniec wyraź swoją nadzieję na możliwość spotkania z potencjalnym pracodawcą i rozwianie wszelkich wątpliwości osobiście. 

List motywacyjny - wzór

Poniżej przedstawiamy klasyczny przykład listu motywacyjnego. Pamiętaj jednak o personalizacji tego typu formy! To często klucz do sukcesu i możliwość przekonania do siebie osoby rekrutującej - nawet, jeśli nie spełniasz wszystkich wymagań lub masz bardzo małe doświadczenie zawodowe. 

Szanowny Panie [nazwisko] / Szanowni Państwo,

z wielką przyjemnością aplikuję na stanowisko [nazwa stanowiska] w firmie [nazwa firmy].

Moje zainteresowanie i zaangażowanie w obszarze [nazwa dziedziny, w której się specjalizujesz] widać w pracy na takich stanowiskach jak [nazwa stanowiska] i [nazwa stanowiska].

Dlaczego uważam, że doskonałe sprawdzę się, pracując jako [nazwa stanowiska]?

Na stanowisku [wpisz nazwę] udało mi się [opisz swoje osiągnięcie, którym aktualny pracodawca będzie zainteresowany]. Jestem pewien, że podobny lub lepszy wynik mógłbym osiągnąć, pracując w [nazwa firmy].

Dzięki doskonałej znajomości [wpisz swoją umiejętność], mógłbym [co mógłbyś usprawnić/ulepszyć dla danego pracodawcy]. Na stanowisku [nazwa] udało mi się [wpisz dokonanie zawodowe, które potwierdzi Twoją umiejętność].W ciągu swojej kariery zawodowej zawsze starałem się rozwijać w obszarze [wpisz swoją specjalizację]. Widać to w licznych [szkoleniach, konferencjach, kursach – informacje, które potwierdzą Twoje zainteresowania]. 

Mam wielką nadzieję, że będę mógł spotkać się z Państwem osobiście, aby szerzej opowiedzieć o swoim doświadczeniu i umiejętnościach.

Z poważaniem,

[imię i nazwisko]

List motywacyjny - przykład

Szanowna Pani Redaktor Naczelna X Y,

aplikuję na stanowisko redaktora w serwisie mjakmama24.pl w firmie Time S.A.

Od lat interesuję się tematyką związaną z rozwojem dzieci, w końcu ukończyłam studia pedagogiczne, a także wiele lat pracowałam z dziećmi w różnym wieku. Moje zainteresowanie problemami rodzicielskimi pojawiło się jednak później - w czasie, kiedy sama zostałam mamą. Zrozumiałam, jak wielkim wyzwaniem jest wychowanie dzieci w dzisiejszych czasach. 

Chociaż nie mam doświadczenia w pracy stricte redakcyjnej, to na swoim koncie mam wiele publikacji - część z nich zawarłam w swoim CV, ale tutaj chciałabym opisać szczegółowo doświadczenia, które przydadzą się w pracy redakcyjnej. Mam na myśli publikację "XXX", która jest zbiorem wywiadów z mamami dzieci z zespołem Aspergera. 

Chociaż jest to kilka rozdziałów w książce poświęconej tego typu zaburzeniom, to musi Pani wiedzieć, że odbyłam wiele wywiadów, które sama umawiałam, sama spisywałam i do których sama robiłam scenariusz. Zapoznałam się ze wszystkimi faktami, nie mogłam przecież pominąć żadnych detali. We własnym zakresie ogarnęłam także sprawy organizacyjne i na koniec - publikację. 

Dzięki doskonałej znajomości potrzeb najmłodszych mogłabym tylko pogłębiać swoją wiedzę w pracy redakcyjnej. Z pewnością moja praca na rzecz serwisu przyniosłaby efekty w postaci merytorycznych i dobrze napisanych treści. Moje wykształcenie tylko pomoże w analizie problemów najmłodszych i z pewnością wielu czytelnikom pomoże rozwiązać ich problemy z pociechami. 

Z wielką radością opowiem więcej o sobie i swojej pasji do pracy z dziećmi podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Jestem przekonana, że moja osoba pomogłaby w rozwoju serwisu, wniosłaby powiew świeżości, a brak doświadczenia w tego typu pracy nadrobiłabym zapałem. Bardzo szybko się uczę i nie boję się nowych wyzwań. 

Z poważaniem,

X Y

Nasi Partnerzy polecają