Wychowuje 5-miesięczne niemowlę bez pieluch. Internauci nie zostawiają na niej suchej nitki

2022-10-05 14:12

Czy jest wiek, w którym jest za wcześnie na naukę nocnikowania? Specjaliści są podzieleni. Część zakłada, że dopiero dziecko 2-letnie ma na tyle rozwinięty układ moczowy, by móc go kontrolować. Inni zalecają początki nauki, gdy dziecko zaczyna samodzielnie siedzieć. Jeszcze inni zachwalają wychowywanie bez pieluch. Ostatnie podejście zyskuje coraz więcej zwolenników.

wychowanie bez pieluch
Autor: Instagram/ @lexiabedelazis Mama pokazała grafik treningu nocnikowania... niemowlaka.

Średnia wieku odpieluchowania dzieci w krajach rozwiniętych to 3 lata. To dużo, biorąc pod uwagę, że w krajach nieuprzemysłowionych, już 6 miesięczne dzieci nie korzystają z pieluch, które - rzecz jasna, są pieluchami tetrowymi, a nie tymi jednorazowymi. Eksperci od wychowywania bez pieluch powołują się właśnie na tamtejsze, naturalne standardy, twierdząc, że nowoczesny styl życia rozleniwia dzieci. 

Wychowywanie bez pieluch, nazywane też komunikacją eliminacyjną, czy treningiem nocnikowania niemowląt to metoda zakładająca obserwowanie przez rodziców zachowań dziecka i reagowanie na nie odpowiednio szybkim sadzaniem na nocnik. Sposób ten ma coraz więcej zwolenników, którzy wymieniają jego liczne zalety. Przeciwnicy twierdzą zaś, że to tresowanie niemowląt i zabieranie im dzieciństwa.

Sprawdź: Trening czystości u dziecka: na czym polega i jak skutecznie pozbyć się pieluchy?

Kiedy niemowlę powinno zacząć raczkować?

Nieradykalna forma wychowywania bez pieluch

Wychowywanie bez pieluch to nazwa nieco myląca. Nie jest tak, że rodzice niemowląt, którzy stosują komunikację eliminacyjną w ogóle z nich nie korzystają. Zazwyczaj wybierają jednak te tetrowe, bardziej ekologiczne i nieco mniej komfortowe dla maluszka.

Obserwują jednocześnie jego zwyczaje i subtelne sygnały, mogące świadczyć o tym, że chce mu się siusiu. Dziecko ma przy tym być od maleńkości zaznajamiane z sadzaniem gołego ciała na nocniku lub desce toaletowej, by w naturalny sposób kojarzyło te czynności nie tylko z pieluchą, ale przede wszystkim z nocnikiem. Oprócz tego, niemowlę przestaje reagować oporem na dotyk chłodnego plastiku, czy samą konieczność "tracenia czasu" na korzystanie z toalety, która tak doskwiera starszakom.

Właśnie taka, nie do końca radykalna, ale nastawiona na próby forma treningu nocnikowania niemowląt zyskuje coraz więcej zwolenników. W tym 26-letnią influencerkę, Alexis Abdelaziz, która odpieluchowuje 5-miesięczną córeczkę.

- Jeszcze zanim zaszłam w ciążę, widziałam przypadki rodziców, którzy stosowali wychowanie bezpieluszkowe. Zawsze chciałam tego spróbować. Przypomniałam sobie o tej technice kilka miesięcy po urodzeniu dziecka. Zaczęłam czytać na ten temat i to ma sens – opowiadała mama w rozmowie z amerykańskim Newsweekiem.

Grafik dnia niemowlaka przy wczesnym treningu nocnikowania

Alexa na swoim TikToku pokazała, jak powoli wdraża nocnikowanie u swojej malutkiej córeczki. 

Oto nasz aktualny plan treningu nocnikowego. Taka jest WIĘKSZOŚĆ naszych dni. Niektóre dni wyglądają trochę inaczej, ale staramy się być konsekwentni, ponieważ wierzymy, że spójny harmonogram zapewni dobre nawyki wszystkim w naszej rodzinie. - rozpoczęła 26-latka. 

Z wideo wynika, że Alexis idzie do toalety ze swoją córeczką zawsze po wstaniu i przed drzemkami, a także po każdym jedzeniu. Dziewczynka nie protestuje. Mama sadza ją na dorosłej toalecie, siedząc tuż za nią. Dziewczynka bawi się wtedy rączkami, albo fragmentami odzieży mamy. Mimo to, część internautów mocno krytykuje poczynania kobiety. 

Sprawdź: Pieluszki wielorazowe. Modne, ale czy wygodne? Rodzaje i typy wielorazówek

Część osób jest przeciwna nocnikowaniu niemowląt

Zwolennicy komunikacji eliminacyjnej wymieniają jej liczne zalety. Między innymi:

  • Budowanie więzi - komunikacja eliminacyjna noworodka to świetny sposób na budowanie komunikacji i zaufania między dzieckiem a rodzicem.
  • Higiena - dziecko nie siedzi w swoich odchodach, co oznacza również mniejszą szansę na odparzenia i inne problemy skórne.
  • Ekologia i ekonomia - kiedy stosujesz komunikację eliminacyjną, nawet w niepełnym wymiarze godzin, zużyjesz mniej pieluszek, co jest dobre zarówno dla środowiska, jak i portfela.
  • Dziecko jest pewniejsze siebie - dziecko zaczyna szybciej rozumieć, że to, co komunikuje, ma wartość i rodzic się z tym liczy.

Sceptycy są zaś bardzo krytyczni. Właśnie tak komentują pomysł Alexis, którym podzieliła się na swoim Tik Toku:

  • Niektórzy ludzie to jednak mają urojenia.
  • Daj dziecku być dzieckiem. 
  • Chciałabym mieć tak dużo czasu, żeby przy tym wszystkim jeszcze wysadzać niemowlę.

Mimo to większość jest mocno zainteresowana metodą i deklaruje jej wypróbowanie. A wy co sądzicie o treningu nocnikowania niemowląt?

Sprawdź: Babcine rady, czyli pielęgnacja niemowlęcia dawniej i dziś. Zobacz, co się zmieniło!

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza