Trening nocnikowy w 3 dni? Poznaj metodę wypróbowaną przez amerykańskie mamy

2022-05-18 13:31

3-dniowa lub weekendowa nauka siusiania na nocnik – brzmi jak tytuł książki science fiction, ale jak przekonuje wielu specjalistów – to całkiem możliwe. Poznaj metodę, którą stosowało wiele pokoleń Amerykanek i którą teraz wypróbowują z sukcesem młode mamy.

Trening nocnikowy w 3 dni? Poznaj metodę wypróbowaną przez amerykańskie mamy
Autor: Getty images Trening nocnikowy w 3 dni? Poznaj metodę wypróbowaną przez amerykańskie mamy

Czytając publikacje o wychowaniu dzieci napisane teraz i dawniej, można zauważyć, że kiedyś uczono siusiania na nocnik dużo wcześniej niż obecnie. Do lat pięćdziesiątych większość maluchów trenowało korzystanie z toalety przed 18. miesiącem życia, dziś tylko 10% maluchów jest na to gotowych.

To właśnie w latach 30. powstawała 3-dniowa metoda nauki nocnikowania, która po wielu udoskonaleniach jest obecnie stosowana przez wielu rodziców. Na czym polega?

Spis treści

  1. Wybierz dobry czas na weekendowy trening
  2. Raz a dobrze
  3. Przygotuj dziecko na zmiany
  4. Przygotuj sprzęt i otoczenie
  5. Zdejmij pieluchę
  6. Dawaj mu więcej płynów
  7. Obserwuj dziecko
  8. Obowiązkowe wizyty w łazience
  9. Nocne odpieluchowanie
  10. Bądź gotowa na wpadki
Nauka nocnikowania

Wybierz dobry czas na weekendowy trening

Jak przekonują specjaliści przede wszystkim do treningu czystości nie należy traktować jak mission impossible, ale jak jedno ze zwykłych zadań, które każdego dnia wykonujemy przy dziecku.

Na początek trzeba wybrać dobry czas na trening. Warto zarezerwować sobie wolny weekend, kiedy nie będziemy odwiedzać babci, przyjmować gości, gdy malec jest zdrowy i niezestresowany np. nową nianią.

Przygotuj się na spędzanie większości czasu w domu, skupiając się na swoim dziecku. Musisz stale mieć je na oku i podpowiadać, kiedy powinno skorzystać z nocnika.

Dobry czas to również moment, kiedy dziecko jest gotowe na trening. Mówi się, że najlepszy jest okres między 18. a 23. miesiącem życia.

Becky Mansfield jedna z propagatorek 3-dniowego treningu nocnikowania pisze w swojej książce, że to tzw. złote okno - najłatwiejszy wiek, w którym dziecko uczy się nocnika, ponieważ jest wystarczająco duże, aby zrozumieć, o co w tym chodzi, ale i wystarczająco małe, aby jeszcze nie było uparte i nie miało wpojonych złych nawyków.  

Warto wiedzieć

Jak sprawdzić, czy maluch jest gotowy na odpieluchowanie?

  • Ma świadomość ciał: wyczuwa potrzebę wypróżnienia i np. przestaje sie bawić, gdy załatwia się do pieluchy.
  • Ma potrzebę czystości: nie lubi siedzieć w mokrej lub zabrudzonej pieluszce i informuje o swoim dyskomforcie.  
  • Umie się samo rozebrać: samodzielnie chodzi do łazienki, ściąga spodnie i bez pomocy siada na nocniku.
  • Ma stałe pory załatwia się: niektóre dzieci brudzą pieluchy mniej więcej o tych samych porach.
  • Są ciekawe nocnika toalety: interesują się, co robi mama w łazience, jak załatwia się starsze rodzeństwo.

Czytaj również: Nocnik turystyczny dla dziecka - wakacyjna wygoda i higiena w toalecie

Jak nauczyć dziecko nocnikowania? Kluczowe są dobry moment i właściwe podejście

Raz a dobrze

Podczas 3-dniowej nauki nocnikowania ważna jest konsekwencja - twierdzi Brandi Brucks, autorka książek o korzystaniu z nocnika. Najczęściej rodzice szkolą dzieci przez tygodnie lub miesiące, zachęcając je do odpieluchowania za pomocą naklejek czy innych nagród, ale jednocześnie pozwalają im na zakładanie pieluch np. na spacer czy do sklepu.

To dla dzieci mylący sygnał – malec nie rozumie dlaczego czasem musi siusiać na nocnik, a czasem do pieluchy.

Zwolennicy trzydniowej metody nauki korzystania z nocnika twierdzą, że jest to dla dzieci łatwiejsza metoda niż stopniowe odstawianie pieluchy.

Przygotuj dziecko na zmiany

Specjaliści radzą, aby zacząć przygotowywać dziecko do treningu z dwutygodniowym wyprzedzeniem, często rozmawiając o nadchodzącej zmianie. Powtarzanie im jakiejś informacji z wyprzedzeniem jest o wiele skuteczniejsze niż powiedzenie im tego w określonym dniu.

Warto wcześniej wprowadzić słownictwa związane z korzystaniem z nocnika – na przykład, co to znaczy mieć mokre lub suche majteczki, co to jest nakładka na sedes itd.

Przygotuj sprzęt i otoczenie

Najważniejszy w czasie weekendu jest łatwy dostęp do nocnika. Postaw go w widocznym dla dziecka miejscu. Możesz od razu uczyć dziecko siusiania do sedesu (przy użyciu nakładki) - wtedy zostawiaj otwarte drzwi do łazienki.

Zdejmij pieluchę

Zdejmij dziecku pieluchę i pozwól biegać w samej bluzeczce lub sukieneczce. Bielizna może kojarzyć sie dziecku z pieluchą, poza tym łatwiej jest szybko posadzić dziecko na nocniku, gdy nie ma potrzeby rozbierania go z kilku warstw ubrań. Nagość ułatwia też dziecku zwrócenia uwagi na ciało - łatwiej jest mu poczuć, że mocz leci mu po nóżkach.

Dawaj mu więcej płynów

Zachęcaj dziecko do picia, podawaj mu więcej owoców, aby częściej czuło parcie na pęcherze. To może mu w nauce korzystania z nocnika.

Obserwuj dziecko

Namawiaj dziecko, aby słuchało swojego ciała i biegło na nocnik, gdy czuje, że nadchodzi pora na siusiu lub kupkę. Ale to nie wystarczy, sama musisz obserwować czujnie dziecko i gdy zauważysz sygnały (przerwanie zabawy, puszczanie gazów, łapanie sie za pupę itd.), że potrzebuje się załatwić, podpowiadaj mu co ma zrobić.

Obowiązkowe wizyty w łazience

Posyłaj dziecko do toalety lub na nocnik z samego rana, przed i po drzemce, po posiłkach i przed snem. Pytaj także malucha, czy nie musi skorzystać z nocnika. Nie zaleca się wysadzania dziecka profilaktycznie co 20 lub 30 minut - przerywanie zabawy co chwila zniechęci dziecko do treningu.

Nocne odpieluchowanie

Jak radzić sobie z drzemką i nocnym wypoczynkiem? Zakładaj pieluchę na noc i do snu, ale rób to tuż przed snem i zdejmują ją, gdy tylko maluch się obudzi, aby nie zdążył użyć jej zamiast nocnika. Większość dzieci w ciągu miesiąca przestaje siusiać podczas snu. 

Czytaj również: Co robić, gdy dziecko celowo wstrzymuje siusianie? Dlaczego dziecko to robi?

Dziecko boi się zrobić kupkę? Znamy 5 sposobów na rozwiązanie problemu

Bądź gotowa na wpadki

Prawie żadne dzieci nie przechodzą przez proces nauki bez co najmniej kilku wpadek. Ale to konieczne do nauki siusiania na nocnik - bez zmoczonej podłogi dziecko nie zorientuje sie na czym polega nocnikowanie. 

Jeśli jednak twoje dziecko zostawia kałuże  pod koniec trzydniowego okresu nauki lub zupełnie nie obchodzi go to, że siusia po nogach, być może nie jest gotowe do nauki korzystania z nocnika. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza