5-miesięczne dziecko (niemowlę). Rozwój dziecka w 5 miesiącu życia

2023-03-28 20:24

5-miesięczne dziecko dużo czasu poświęca na różnego rodzaju ćwiczenia. Umiejętności 5-miesięcznego niemowlaka mogą zaskoczyć. Wsadzenie sobie stópek do buzi i machanie rączkami na wszystkie strony nie stanowi żadnego problemu. Rozwój dziecka w 5 miesiącu przebiega dość dynamicznie, więc warto obserwować, co już potrafi.

Niemowlę wkłada nóżki do ust
Autor: Getti Images 5-miesięczne dziecko (niemowlę). Rozwój dziecka w 5 miesiącu życia

Umiejętności 5-miesięcznego dziecka

Co powinno umieć dziecko w 5 miesiącu życia? Rodzice, widząc postępy swojego dziecka w 5 miesiącu, mogą się zastanawiać, czy jest to normą dla jego wieku.

5-miesięczne dziecko większość czasu poświęca na ćwiczeniach gimnastycznych. Dzięki temu niektóre jego umiejętności są doprawdy zaskakujące, np. umieszczanie stopy w ustach w dorosłym życiu udaje się tylko cyrkowcom i osobom ćwiczącym jogę, a twoje dziecko robi to bez trudu.

Piąty miesiąc życia dziecka to także rozwój jego umiejętności komunikowania się z otoczeniem. Dziecko znacznie wyraźniej demonstruje swoje pragnienia lub zły humorek.

Sprawdzamy, co powinno 5-miesięczne dziecko.

Zobacz także: 6-miesięczne dziecko (półroczne niemowlę). Jak rozwija się dziecko w 6 miesiącu życia?

Spis treści

 1. Umiejętności 5-miesięcznego dziecka
 2. Rozwój fizyczny dziecka w 5 miesiącu życia
 3. Co potrafi 5-miesięczne dziecko?
 4. Rozwój poznawczy 5-miesięcznego niemowlaka
 5. Rozwój komunikacyjny dziecka 5-miesięcznego
 6. Jak wspomóc rozwój dziecka w 5 miesiącu?
Rozwój dziecka w 1. roku życia

Rozwój fizyczny dziecka w 5 miesiącu życia

Dziecko w 5 miesiącu życia nie przypomina już noworodka. Ma okrągłą buzię i znacząco przybrało na wadze (w zależności od płci może ważyć od 5 do 9 kg i mieć od 60 do 70 cm długości). Maluch powinien być jeszcze karmiony mlekiem mamy, a jeśli jest dzieckiem butelkowym – mlekiem początkowym.

5-miesięczny niemowlak zaczyna już samodzielnie przekręcać się z brzuszka na plecy i odwrotnie. Dlatego należy pamiętać, aby nie zostawiać malca samego na przewijaku. Niektóre dzieci 5-miesięczne odpychają się także stopami, pokonując na brzuszku parę centymetrów.

Jeżeli zastanawiasz się, kiedy dziecko zaczyna siadać, to niektóre 5-miesięczne niemowlęta już ćwiczą tę umiejętność. Często potrzebują jeszcze podparcia pleców, ale radzą sobie coraz lepiej. Nie należy jednak się przejmować, jeżeli dziecko w piątym miesiącu jeszcze tego nie potrafi. Warto podkreślać, że każdy maluch rozwija się inaczej, a sadzanie na siłę może zaszkodzić jego kręgosłupowi.

Rozwój dziecka w 5-miesiącu to także doskonalenie umiejętności chwytania, ściskania i wkładania stóp do buzi. Dziecko chwyta zabawki całą dłonią z prostym kciukiem, przekłada je sprawnie z jednej do drugiej rączki. 5-miesięczne niemowlę potrafi też włożyć butelkę do ust.

Sprawdź: Skoki rozwojowe w pierwszym roku życia niemowląt: czym są, jak je rozpoznać?

Co potrafi 5-miesięczne dziecko?

Umiejętności 5-miesięcznego dziecka mogą zaskoczyć nie jednego dorosłego.

 • Potrafi już obrócić się na brzuszek i utrzymać sztywno główkę.
 • Dziecko w 5 miesiącu życia bez problemu obraca się na boki z wyprostowanymi nogami. Potrafi z leżenia na brzuchu obrócić się na plecy.
 • Często przybiera pozycję foki — opiera się na dłoniach i unosi górną część tułowia — to trening do raczkowania.
 • Dziecko 5-miesięczne, leżąc na brzuchu i odpychając się rękami lub nogami, naśladując dżdżownicę, jest w stanie przesunąć się kilka centymetrów do przodu lub do tyłu.
 • Dziecko coraz lepiej posługuje się również rękoma. Przedmioty chwyta już całą dłonią z prostym kciukiem, potrafi również przekładać je z ręki do ręki oraz obracać nimi dzięki zwiększeniu sprawności nadgarstków. Udaje mu się też trzymać kubek/butelkę oboma rękoma i unosić do ust.
 • U 5-miesięcznego niemowlęcia możemy zaobserwować prostsze plecy. Z pewnością są mniej zaokrąglone, niż we wcześniejszych miesiącach.
 • 5-miesięczne dziecko rozpoznaje mamę i tatę, odróżnia rodziców i osoby znane od nieznanych.
 • Coraz chętniej uczestniczy w zabawach. Od razu wiecie, kiedy jest zadowolone, bo piszczy i głośno się śmieje. Wiecie również, kiedy coś mu się podoba.
 • 5-miesięczne dziecko lubi naśladować proste ruchy typu "pa-pa" i zabawne miny, które robią do niego najbliżsi.

Rozwój poznawczy 5-miesięcznego niemowlaka

5-miesięczne dzieci dłużej koncentrują się na jednym przedmiocie i uwielbiają bacznie przyglądać się zabawkom i grzechotkom, które trzymają w rączce, a zwłaszcza ich malutkim elementom i szczegółom.

Dlatego wielką popularnością u dzieci cieszą się metki przyszyte do maskotek lub zabawki z wszytymi kawałeczkami kolorowego i szeleszczącego materiału, na którym niemowlę może skupić swój wzrok oraz uwagę i ćwiczyć chwyt szczypcowy czy koordynację wzrokowo-ruchową.

Takie „badanie” to ważny element rozwoju zdolności obserwacji. Dzięki niej niemowlę w 5 miesiącu życia zaczyna rozumieć, jak działają pewne przedmioty: wie, że gdy potrząśnie zabawką, ona zagrzechocze, a gdy naciśnie przycisk – zapali się w niej światełko.

Rozwój komunikacyjny dziecka 5-miesięcznego

5-miesięcznemu dziecku nie zamyka się buzia. Gada do siebie, do ciebie, do zabawek – oczywiście we własnym języku. Jest on jednak coraz bardziej skomplikowany i złożony, bogaty w nowe głoski i dźwięki. Choć 5-miesięczne dziecko głośno reaguje na widok ludzi, to jednak bezpiecznie czuje się tylko przy tobie.

Zdarza się, że zaczyna płakać na rękach nieznanych mu osób, a uspokaja się, gdy tylko je przytulisz. Swoje emocje i oczekiwania komunikuje zachowaniem: płaczem, krzykiem świadczącym o wściekłości czy radosnym śmiechem. To dlatego marudzi, gdy zostawia się je na chwilę w łóżeczku – wie już, że mama przyjdzie z powrotem, kiedy tylko zacznie się złościć.

5-miesieczne niemowlę jest bardzo towarzyskie, dlatego obdarza uśmiechem wszystkich, także to dziecko, które znajdujące się po drugiej stronie lustra! Wykrzykuje do niego i wydaje się z nim rozmawiać! Tak – wpatrywanie się we własne odbicie to jedna z ulubionych zabaw niemowlęcia w tym wieku.

Bardzo ważne dla rozwoju dziecka są również kontakty z rodzicami i bliskimi. Malec odczytuje ich nastrój, reaguje na minę czy podniesiony głos, dlatego bardzo uważaj, w jaki sposób zwracasz się do dziecka. Piąty miesiąc życia to także moment, w którym możesz zacząć się bawić z niemowlęciem w stare jak świat „a ku-ku!”.

Prawdopodobnie wywoła u niego salwy śmiechu. Zabawa ta umożliwia dziecku rozwój pamięci, orientacji przestrzennej, ale i sprzyja nawiązywaniu więzi między dzieckiem a rodzicem.

Czytaj również: Co rozumie 5-miesięczne niemowlę?

Etapy rozwoju mowy u niemowlaka. Jak pomóc dziecku w prawidłowym rozwoju mowy?

Jak wspomóc rozwój dziecka w 5 miesiącu?

Rozwój poznawczy 5-miesięcznego dziecka możemy wspomóc zabawkami i książeczkami z możliwością manipulacji. Wszystko, co można wcisnąć, przesunąć, odczepić i obrócić będzie doskonale się do tego nadawało.

Rozwój zdolności motorycznych 5-miesięcznego niemowlaka wspomożemy, układając dziecko często na kocyku na podłodze. Umożliwi mu yo bezpieczny i swobodny trening zmiany pozycji i położenia.

Kiedy dziecko ma 5 miesięcy, a nawet znacznie wcześniej, warto dużo do niego mówić. Rozwija to zdolności komunikacyjne niemowlęcia. Można opowiadać mu, co robisz np. w czasie przewijania, mycia – w ten sposób szybciej zacznie rozumieć twoje słowa i nauczy się mówić.

Zdolności społeczne 5-miesięcznego dziecka rozwiniemy, zabierając je w miejsca, gdzie będzie mógł spotykać innych ludzi – do babci, do koleżanki, która ma małe dziecko, a nawet na plac zabaw. Dzięki temu oswoi się i będzie się mniej bał obcych.

Czytaj także: Nie wiesz, w co się bawić z dzieckiem? Oto 15 zabaw wspierających rozwój niemowlaka

Rozwój noworodka (tygodnie)