5-miesięczne dziecko (niemowlę). Rozwój dziecka w 5 miesiącu życia

2021-06-08 12:12

U 5-miesięcznego dziecka obserwuje się dużą giętkość ciała. Nie stanowi dla niego problemu wsadzenie sobie stópek do buzi i machania rączkami na wszystkie strony. Przeczytaj, jak rozwija się 5-miesięczne dziecko i co już potrafi dziecko w wieku 5 miesięcy.

5 miesiąc
Autor: photos.com

Twoje dziecko w 5 miesiącu życia większość czasu poświęca na ćwiczenia gimnastyczne. Dzięki temu niektóre jego umiejętności są doprawdy zaskakujące np. umieszczanie stopy w ustach w dorosłym życiu udaje się tylko joginom i cyrkowcom, a twoje dziecko robi to bez trudu.

Dziecko jest coraz bardziej komunikatywne: wyraźnie demonstruje swoje pragnienia lub zły humorek. Co potrafi 5-miesięczne niemowlę i jak się rozwija?

Spis treści

 1. Rozwój fizyczny dziecka w 5 miesiącu życia
 2. Co potrafi 5-miesięczne dziecko?
 3. Rozwój poznawczy 5-miesięcznego niemowlaka
 4. Rozwój komunikacyjny dziecka 5-miesięcznego
Rozwój dziecka w 1. roku życia

Rozwój fizyczny dziecka w 5 miesiącu życia

Niemowlę nie przypomina już noworodka: ma okrągłą buzię i znacząco przybrało na wadze (w zależności od płci może ważyć od 5 do 9 kg i mieć od 60 do 70 cm długości). Maluch powinien być jeszcze karmiony mlekiem mamy, a jeśli jest dzieckiem butelkowym – mlekiem początkowym.

W 5. miesiącu życia mieszankę mleczną możesz już uzupełniać pierwszymi stałymi pokarmami, np. przecierem z marchewki, dyni, ziemniaka lub jabłuszka. Rozszerzanie diety powinno następować stopniowo, by wychwycić ewentualne uczulenia.

Dzieci zaczynają już samodzielnie przekręcać się z brzuszka na plecy i odwrotnie. Nie zostawiaj malca samego na przewijaku, uważaj też, gdy kładziesz go na ziemi: może się przeturlać z maty na dywan. Niektóre niemowlęta odpychają się stopami, pokonując na brzuszku parę centymetrów.

Część dzieci już siada, gdy podciągnie się je za ręce, ale trzeba je jeszcze podtrzymywać lub podpierać im plecki. Jeśli dziecko jeszcze tego nie potrafi, nie warto się przejmować – każdy maluch rozwija się inaczej, a sadzanie na siłę może zaszkodzić jego kręgosłupowi.

Malec potrafi włożyć stopę do buzi. Chwyta zabawki całą dłonią z prostym kciukiem, przekłada je sprawnie z jednej do drugiej rączki. Potrafi też włożyć butelkę do ust.

Zobacz: Kalendarz rozwoju dziecka - jak rozwija się niemowlę

Skoki rozwojowe w pierwszym roku życia niemowląt: czym są, jak je rozpoznać?

Czy niemowlęta mają sny? Sprawdź, o czym śni twój maluszek

Dobrze wiedzieć

Co potrafi 5-miesięczne dziecko?

 • Potrafi samo obrócić się na brzuszek i utrzymać sztywno główkę.
 • Z leżenia na brzuchu dziecko w 5 miesiącu życia bez problemu obraca się na boki z wyprostowanymi nogami.
 • Często przybiera pozycję foki - opiera się na dłoniach i unosi górną część tułowia – to trening wstępny prowadzący do raczkowania.
 • Dziecko 5-miesięczne, leżąc na brzuchu i odpychając się rękami lub nogami, naśladując dżdżownicę, jest w stanie przesunąć się kilka centymetrów do przodu lub do tyłu.
 • Dziecko coraz lepiej posługuje się również rękoma. Przedmioty chwyta już całą dłonią z prostym kciukiem, potrafi również przekładać je z ręki do ręki oraz obracać nimi dzięki zwiększeniu sprawności nadgarstków. Udaje mu się też trzymać kubek/butelkę oboma rękoma i unosić do ust.
 • W 5 miesiącu życia niemowlę siedzi już pewnie z podparciem. Potrafi wytrzymać w tej pozycji dość długo bez przewracania się, ponieważ jego plecy są już bardziej proste niż zaokrąglone.
 • 5-miesięczne dziecko rozpoznaje mamę i tatę, odróżnia rodziców i osoby znane od nieznanych. Coraz chętniej uczestniczy w zabawach. Od razu wiecie, kiedy jest zadowolone, bo piszczy i głośno się śmieje. Wiecie również, kiedy coś mu się podoba. Lubi naśladować proste ruchy typu "pa-pa" i zabawne miny, które robią do niego najbliżsi.

Rozwój poznawczy 5-miesięcznego niemowlaka

Maluszki dłużej koncentrują się na jednym przedmiocie i uwielbiają bacznie przyglądać się zabawkom i grzechotkom, które trzymają w rączce, a zwłaszcza ich malutkim elementom i szczegółom.

Dlatego wielką popularnością u dzieci cieszą się metki przyszyte do maskotek lub zabawki z wszytymi kawałeczkami kolorowego i szeleszczącego materiału, na którym niemowlę może skupić swój wzrok oraz uwagę i ćwiczyć chwyt szczypcowy czy koordynację wzrokowo-ruchową.

Takie „badanie” to ważny element rozwoju zdolności obserwacji. Dzięki niej maluch zaczyna rozumieć, jak działają pewne przedmioty: wie, że gdy potrząśnie zabawką, ona zagrzechocze, a gdy naciśnie przycisk – zapali się w niej światełko.

Rozwój komunikacyjny dziecka 5-miesięcznego

5-miesięcznemu maluszkowi nie zamyka się buzia. Gada do siebie, do ciebie, do zabawek – oczywiście we własnym języku. Jest on jednak coraz bardziej skomplikowany i złożony, bogaty w nowe głoski i dźwięki. Choć dziecko głośno reaguje na widok ludzi, to jednak bezpiecznie czuje się tylko przy tobie.

Zdarza się, że zaczyna płakać na rękach nieznanych mu osób, a uspokaja się, gdy tylko je przytulisz. Swoje emocje i oczekiwania komunikuje zachowaniem: płaczem, krzykiem świadczącym o wściekłości czy radosnym śmiechem. To dlatego marudzi, gdy zostawia się je na chwilę w łóżeczku – wie już, że mama przyjdzie z powrotem, kiedy tylko zacznie się złościć.

5-miesieczne niemowlę jest bardzo towarzyskie, dlatego obdarza uśmiechem wszystkich, także to dziecko, które znajdujące się po drugiej stronie lustra! Wykrzykuje do niego i wydaje się z nim rozmawiać! Tak – wpatrywanie się we własne odbicie to jedna z ulubionych zabaw niemowlęcia w tym wieku.

Bardzo ważne dla dziecka są również kontakty z rodzicami i bliskimi. Malec odczytuje ich nastrój, reaguje na minę czy podniesiony głos, dlatego bardzo uważaj, w jaki sposób zwracasz się do dziecka. Piąty miesiąc życia to także moment, w którym możesz zacząć się bawić z niemowlęciem w stare jak świat „a ku-ku!”.

Prawdopodobnie wywoła u niego salwy śmiechu. Zabawa ta umożliwia dziecku rozwój pamięci, orientacji przestrzennej, ale i sprzyja nawiązywaniu więzi między dzieckiem a rodzicem.

Czytaj również: Co rozumie 5-miesięczne niemowlę?

Etapy rozwoju mowy u niemowlaka. Jak pomóc dziecku w prawidłowym rozwoju mowy?

Zabawy dla niemowląt - 15 zabaw wspierających rozwój niemowlaka

Dobrze wiedzieć

Pomóż dziecku w rozwijaniu umiejętności:

 • poznawczych: kupuj mu zabawki grające, świecące i z możliwością manipulacji (naciskanie guziczków, przesuwania elementów) – to doskonałe ćwiczenia dla jego zmysłów;
 • motorycznych: kładź malucha często na kocyku na podłodze, by umożliwić mu bezpieczny i swobodny trening zmiany pozycji i położenia – to dobry wstęp do nauki raczkowania;
 • komunikacyjnych: mów dużo do dziecka i opowiadaj mu, co robisz, np. w czasie przewijania, mycia – w ten sposób szybciej zacznie rozumieć twoje słowa i nauczy się mówić;
 • społecznych: zabieraj go w miejsca, gdzie będzie mógł spotykać innych ludzi – do babci, do koleżanki, która ma małe dziecko; dzięki temu oswoi się i będzie się mniej bał obcych.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Rozwój noworodka (tygodnie)
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza