Zaniepokoiło ją zachowanie córki. Myślała, że to autyzm, ale problem okazał się inny

2023-03-02 16:22

Charlotte urodziła się z rzadką wadą wrodzoną. Kiedy jej mama zauważyła u córki niepokojące zachowania, które przypominały pierwsze objawy autyzmu, postanowiła zdiagnozować ją pod kątem tego zaburzenia. Okazało się, że problem jest jednak inny.

Kilkuletnia dziewczynka
Autor: Instagram/@maggie_medical_mama Rodziców zaniepokoiło zachowanie córki. Myśleli, że ma autyzm, ale problem okazał się inny

Obserwując zachowanie małego dziecka, nie zawsze łączymy je z autyzmem. Niekiedy myślimy, że jest ono po prostu odpowiednie dla młodego wieku. Jednak kiedy niepokojące czynności powtarzają się codziennie, rodzice zwykle zaczynają się martwić.

Podobnie było w przypadku mamy małej Charlotte, która na swoim profilu na Instagramie @maggie_medical_mama opublikowała film z niepokojącym zachowaniem córki. Maggie była dodatkowo czujna, gdyż dziewczynka urodziła się z rzadką wadą wrodzoną. Postanowiła wykonać diagnozę pod kątem autyzmu, ale wyniki zwróciły uwagę na zupełnie inny problem.

Zobacz także: Tak może objawiać się autyzm przed 2. urodzinami. Mama podzieliła się wymownym nagraniem

Poradnik Zdrowie: Gadaj Zdrów, odc. 11 Autyzm

Pierwszy sygnał autyzmu

Pierwsze typowe objawy autyzmu pojawiają się u dzieci jeszcze przed 3. rokiem życia. Niepokojącym zachowaniem może być uwaga skupiona na przedmiotach, a nie na osobach, obserwowanie, jak wszystko się porusza i wprawianie w intensywny ruch własnych rączek i nóżek. Kopanie, kołysanie i układanie zabawek w jednym rzędzie, to sygnały, na które zwracają uwagę nie tylko specjaliści, ale także rodzice dzieci autystycznych.

Szybkie rozpoznanie autyzmu pozwala rodzicom lepiej wesprzeć rozwój dziecka.

Niepokojące zachowaniem

Charlotte we wczesnym dzieciństwie miała przeszczep wątroby z powodu rzadkiej choroby wrodzonej - atrezji dróg żółciowych. W związku z tym od małego wielokrotnie przebywała w szpitalu. Pojawienie się dziwnych zachowań u córki dodatkowo wzmogło zatem niepokój rodziców.

Dziewczynka często kręciła się w kółko, układała wszystkie zabawki w jednej linii, podskakiwała i wymachiwała rączkami. Jak na kilkulatkę wykazywała duże zainteresowanie dinozaurami i pamiętała wiele skomplikowanych nazw tych gadów.

Maggie postanowiła zdiagnozować ją w kierunku autyzmu, choć wydawało się niemożliwe, aby dziewczynka cierpiała na to zaburzenie. Miała bardzo dobrze rozwiniętą mowę i umiejętności społeczne.

Problem okazał się inny

Tak jak przypuszczała, diagnoza nie potwierdziła, że dziewczynka ma autyzm. Okazało się jednak, że ma problemy w zakresie integracji sensorycznej, które zapewne są wynikiem leczenia szpitalnego i traumy z tym związanej.

Maggie bardzo się cieszy, że zdecydowała się zdiagnozować córkę. Dzięki temu może skupić się na rzeczywistym problemie, aby wesprzeć rozwój Charlotte. W swoim wpisie podkreśla także, że wszelkie objawy, które wydają nam się zaburzeniem, wcale nie muszą nim być.

Jeżeli cokolwiek nas martwi i niepokoi, warto skonsultować się ze specjalistą. Szybka interwencja i diagnoza w kierunku zaburzeń rozwojowych, to możliwość podjęcia odpowiednich działań.

Czytaj także: O integrację sensoryczną malucha możesz zadbać na co dzień. Wystarczy 5 kroków

Kiedy można mówić o opóźnionym rozwoju mowy u dziecka?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza