O integrację sensoryczną malucha możesz zadbać na co dzień. Wystarczy 5 kroków

2022-08-03 14:14

Integracja sensoryczna wpływa na zachowanie dziecka, jego umiejętności koncentracji i skupienia na danej czynności. Może również pomóc w nauce i ułatwić zasypianie. Jak możemy wesprzeć dziecko, aby zachowało równowagę zmysłów?

mama i dziecko zabawa
Autor: Getty Images

Integracja sensoryczna to sposób w jaki dziecko porządkuje informacje za pomocą zmysłów. Wzrok, słuch, dotyk, smak, węch, a także ruch wpływają na zachowanie i umiejętność koncentracji.

Dzięki zintegrowanej integracji sensorycznej poruszamy się, mówimy, odczuwamy i nawiązujemy relacje społeczne.

Wszystkim jest potrzebna równowaga, aby lepiej skupić uwagę na określonych zadaniach, słowach, które słyszymy. Jest to także istotne, aby odnaleźć wewnętrzny spokój.

Jak możemy wesprzeć dziecko, aby zachowało harmonię w odbieraniu bodźców?

Poniżej prezentujemy wskazówki, które mogą pomóc każdemu dziecku zintegrować zmysły i odnaleźć równowagę.

Czytaj także: Integracja sensoryczna: jak rozpoznać zaburzenia IS i na czym polega terapia?

Spis treści

  1. Stwórz miejsce do odbierania zmysłów
  2. Rozbudź zmysły zapachem
  3. Wprowadź wiele zmysłów jednocześnie
  4. Pamiętaj o czynnościach sensorycznych
  5. Pomyśl o kołdrze obciążeniowej
M jak mama: Integracja sensoryczna

Stwórz miejsce do odbierania zmysłów

Według licznych badań dzieci, które miały dostęp do pokoju z różnymi zasobami sensorycznymi, miały większą pewność siebie, lepiej radziły sobie z lękiem i gniewem.

Miejsce do odbierania różnych zmysłów możemy przygotować w pokoju dziecka. Wystarczy umieścić tam przedmioty o różnych fakturach, nastrojową lampkę, sprzęt do puszczania uspakajającej muzyki.

W odbieraniu zmysłów może pomóc również projektor wyświetlający gwiazdy. Dziecko będzie mogło w ciszy obserwować zmieniające się kształty, wyciszyć się i uspokoić.

W odbieraniu zmysłów mogą pomóc przedmioty o gładkiej i szorstkiej powierzchni, miękkie i twarde. Sprawdzą się także te różnych zapachach. Dzięki temu dziecko lepiej pozna odczuwane przez siebie zmysły.

Rozbudź zmysły zapachem

Nie od dziś wiadomo, jak wielką siłę ma zmysł węchu. Olejki eteryczne o różnych zapachach pozwalają rozbudzić zmysły, uspokoić, a nawet leczyć.

Dlatego warto wprowadzić w domu aromaterapię. Może to być jedynie zapalone kadzidło lub kominek do aromaterapii.

Możemy również użyć dyfuzora. Wydobywający się z niego zapach i delikatna mgiełka pozwolą dziecku się uspokoić i zapanować nad nerwami.

Ciekawą opcją może być połączenie dotyku i zapachu. Wykonanie masażu stóp za pomocą olejków eterycznych, może przynieść zaskakujący efekt. Dziecko może od razu się wyciszyć.

Pamiętajmy tylko, że nie wszystkie olejki eteryczne nadają się dla dzieci.

Wprowadź wiele zmysłów jednocześnie

Badania pokazują, że połączenie różnych zmysłów, pomogło dzieciom w nauce.

W jednym z badań naukowcy połączyli kolor, dźwięk i zapach ze sztuką, literaturą i poezją. Udowodniono, że dzieci uczące się kolorów za pomocą wielu zmysłów, lepiej przyswajały tę wiedzę.

Można zatem spróbować włączyć uspakajającą muzykę, gdy dziecko układa puzzle lub bawi się klockami. Jeżeli wcześniej szybko traciło zapał lub denerwowało się, że coś nie pasuje, być może wprowadzając doświadczenia wielozmysłowe, zapobiegniemy niechcianym emocjom.

Pamiętaj o czynnościach sensorycznych

Czynności sensoryczne to wszystko, co robimy, gdy korzystamy z naszych zmysłów. Zachęćmy dziecko do poznawania i odczuwania zmysłów przez cały dzień.

Pomóc w tym może taniec, bieganie, słuchanie muzyki, zabawa wodą, lepienie ludzików z plasteliny, wąchanie kwiatów i puszczanie baniek mydlanych.

Świetnym pomysłem na aktywność sensoryczną jest także malowanie palcami, skakanie na trampolinie i huśtanie. Wszelkie zabawy ruchowe wytwarzają w organizmie endorfiny – hormon szczęścia. Pozwólmy uwolnić go jak najwięcej, aby zmniejszyć w dziecku niepokój, gdy czegoś się obawia.

Pomyśl o kołdrze obciążeniowej

Badania udowodniły, że kołdry obciążeniowe zapewniają naturalny efekt uspokajający. Najczęściej stosuje się je u dzieci nadpobudliwych i autystycznych.

Wielu rodziców potwierdziło jednak, że stosowanie kołdry obciążeniowej poprawiło sen dzieci. Budziły się znacznie bardziej wypoczęte i spokojniejsze.

Kołdry obciążeniowe wywierają nacisk na ciało, które uwalniają neuroprzekaźniki. To dzięki temu organizm się uspokaja.

Przed zastosowaniem kołder obciążeniowych należy skonsultować się ze specjalistą, jak długo dziecko może pod nią leżeć i jaki ciężar dobrać.

Ten sam efekt, który pozwala dzieciom się wyciszyć, zmniejszyć napięcie i poprawić skupienie uwagi, może wywołać napieranie na ścianę, grabienie liści, a nawet pchanie ciężkiego przedmiotu.

Zachowanie integracji sensorycznej jest bardzo istotne w rozwoju każdego dziecka. W przypadku zauważenia u dziecka zaburzeń integracji sensorycznej warto zawsze skonsultować swoje podejrzenia ze specjalistą.

Zobacz także: Zaburzenia sensoryczne u dzieci

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza