2-latce pożółkły oczy, następnego dnia była o krok od śmierci. Coraz więcej tajemniczych zapaleń wątroby

2022-05-26 13:18

Na całym świecie wykryto już ponad 340 przypadków tajemniczego zapalenia wątroby. Doszło do 11 zgonów, a tylko w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych dokonano z tego powodu łącznie 26 przeszczepów wątroby. Trwa medyczne dochodzenie badające chorobę, na którą zapadają głównie dzieci poniżej 5. roku życia.

tajemnicze zapalenia wątroby
Autor: Getty Images Baelyn Schwab to jedno z dzieci, które bada dochodzenie w sprawia tajemniczej chorby

2-letnia Baelyn Schwab, pacjentka z tajemniczym zapaleniem wątroby, jest częścią amerykańskiego śledztwa prowadzonego przez Centrum Kontroli i Prewencji Chorób. Dziewczynka z dnia na dzień trafiła w ciężkim stanie do szpitala. Jej wyniki były tak dramatyczne, że zadecydowano o błyskawicznym przetransportowaniu jej do szpitala za pośrednictwem helikoptera. 

Dwa dni wcześniej dziewczynka biegała po gospodarstwie rodziców, bawiąc się z 4-letnią siostrą. Następnego dnia, po tym, jak jej mama zauważyła żółkniejące białka oczu, dziewczynka miała zrobione badania. Ich wyniki były tak dramatyczne, że lekarz rodzinny postanowił o natychmiastowym przewiezieniu dziecka do specjalistycznej placówki.

Od tamtego momentu stan dziewczynki się pogarszał. Tak jej matka opisuje jej wygląd w dniu przeszczepu wątroby:

"Jej oczy nie wyglądały już tak, jakby były częścią jej twarzy. Wyglądały na zapadnięte" - opowiada zrozpaczona Kelsea Schwab, mama dziewczynki w reportażu CNN.

W dniu operacji skóra i oczy dziewczynki były już pomarańczowe. Do tego Baelyn majaczyła. Przez dłuższy czas lekarze robili wszystko, by uratować jej wątrobę, jednak przeszczep okazał się ostatnią deską ratunku. 

Dowiedz się: Wirusowe zapalenie wątroby typu A. Jakie są objawy WZW typu A?

Spis treści

  1. Typowe objawy tajemniczego zapalenia wątroby
  2. Dlaczego choroba jest tak groźna?
  3. Potencjalny winowajca
  4. Wyjątkowo trudny przeszczep
Kiedy ból brzucha powinien szczególnie niepokoić?

Typowe objawy tajemniczego zapalenia wątroby

Podobnie jak Baelyn, większość pacjentów to małe dzieci – poniżej 5. roku życia. Wiele z nich, zanim doszło do choroby, była w ogólnym dobrym stanie zdrowia. Głównym objawem zapalenia wątroby jest przede wszystkim utrata apetytu. Następnie skóra i oczy zaczynają żółknąć, czyli pojawia się objaw zwany żółtaczką. Część małych pacjentów miała też ciemny mocz i mętny szary stolec.

Zanim Baelyn została zakwalifikowana do przeszczepu, lekarze wykonali wiele badań w nadziei, że wątroba zacznie się samoczynnie regenerować. Niestety, tak się nie stało.

- "To było powolne obserwowanie, jak się pogarsza, jak słabnie, zaczynała się trząść, miała trudności z siedzeniem i nie mogła utrzymać głowy w górze, a samo patrzenie, jak przez to przechodzi było okropne." — powiedziała mama dziewczynki dla CNN. – "Myślałam sobie - to jak nie moje dziecko. Czy kiedykolwiek ją odzyskam?"

Dlaczego choroba jest tak groźna?

Wątroba pełni wiele ważnych ról. Kontroluje czynniki krzepnięcia we krwi. Przyczynia się do odpowiedzi immunologicznej organizmu. Odfiltrowuje również amoniak, który jest wytwarzany, gdy bakterie w jelitach rozkładają białko. Kiedy wątroba pracuje tak, jak powinna, amoniak jest zamieniany w mocznik i wypłukiwany z organizmu w postaci moczu.

- "Normalny poziom amoniaku we krwi wynosi od 25 do 40 jednostek" - mówi dr Srinath Chinnakotla, dyrektor chirurgiczny programu przeszczepu wątroby, w którym bierze udział Baelyne. - "Wszystko powyżej 100 może skończyć się źle” – dodaje Chinnakotla. - „Wówczas dzieje się tak, że mózg zaczyna puchnąć, a następnie zapada w śpiączkę. Jeśli przeszczep nie zostanie wykonany na czas, pacjent może doznać uszkodzenia mózgu lub, co gorsza, umrzeć."

Poziom amoniaku u Baelynie wzrósł do 109.

Potencjalny winowajca

Zespół lekarzy badających przypadki tajemniczych zapaleń wątroby u dzieci bada powiązania z różnymi wirusami i historiami chorób u dzieci, które zapadły na zapalenie wątroby. Szczególnie istotne wydają się powiązania z adenowirusem

Ponad połowa dzieci biorących udział w dochodzeniu – w tym Baelyn – uzyskała pozytywny wynik testu na obecność adenowirusa 41, rodzaju wirusa, który zwykle powoduje rozstrój żołądka i objawy podobne do przeziębienia. Nigdy wcześniej nie łączono go z niewydolnością wątroby u zdrowych dzieci.

Dowiedz się: Oto alarmujące objawy PIMS-TS u dziecka, które świadczą o tym, że przeszło COVID-19

Nie jest jasne, czy infekcja może bezpośrednio uszkadzać wątrobę, czy uruchamiać nietypową odpowiedź immunologiczną, która powoduje, że organizm atakuje własne tkanki. Inną możliwością jest to, że adenowirus ma wspólnika, kofaktor, który może być genetyczny, środowiskowy, a nawet zakaźny, co w połączeniu prowadzi do tak ekstremalnych dla zdrowia skutków.

Ponieważ tajemnicze zapalenia wątroby pojawiły się w trakcie trwania pandemii, naukowcy szukają również jakiegokolwiek związku z wirusem, który powoduje Covid-19. Niektóre dzieci objęte dochodzeniem, w tym Baelyn, mają historię zakażenia Covid-19, ale inne nie. Śledczy twierdzą, że jest za wcześnie, aby wiedzieć, czy to jeden z czynników predysponujących do zachorowania.

Zobacz też: Nowe przypadki tajemniczego zapalenia wątroby u dzieci w Polsce. Zachorowało dwoje maluchów z Poznania

Wyjątkowo trudny przeszczep

Operacja 2-latki trwała od 8 rano do 16:30. Była skomplikowana z różnych względów, ale także dlatego, że małej dziewczynce miano przeszczepić wątrobę od 16-latka. Na szczęście wszystko się udało i dziewczynka wraca do zdrowia, choć przed nią długa rekonwalescencja.

Jej rodzice chcą, by historia ich córki była nauczką dla innych rodziców:

„Naprawdę chcę szerzyć świadomość na ten temat, ponieważ nie chcę, aby inny rodzic znalazł się w takiej sytuacji” – powiedziała mama Baelyn w wywiadzie dla CNN. "Chcę, aby ludzie zwracali uwagę na jakiekolwiek objawy – takie jak zażółcenie skóry lub oczu, ciemny mocz, mętny szary stolec, zmęczenie, gorączka, nudności, wymioty lub utrata apetytu – i podejmowali natychmiastowe działania, jeśli się pojawią."

Przeczytaj też: Żyją dzięki krwi pępowinowej - poznaj niezwykłe historie trójki dzieci

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza