Rzecznikiem Praw Dziecka będzie kobieta. "Spędziłam z młodymi tysiące godzin na komisariatach"

2023-11-21 11:52

Kto zostanie Rzecznikiem Praw Dziecka? Wiceprzewodniczący PO Borys Budka ujawnił nazwisko kandydatki i wiele wskazuje na to, że sprawa jest już przesądzona, ponieważ koalicja ma większość w Sejmie.

Monika Horna-Cieślak
Autor: Monika Horna-Cieślak Facebook Monika Horna-Cieślak kandydatką na Rzecznika Praw Dziecka

14 grudnia 2023 r. upływa kadencja Rzecznika Praw Dziecka Pana Mikołaja Pawlaka. Do poniedziałku 27 listopada można składać wnioski w sprawie kandydatur na Rzecznika Praw Dziecka. W grze jest 5 nazwisk: prof. Marek Konopczyński, prezes Fundacji Orange, Konrad Ciesiołkiewicz, mec. Monika Horna-Cieślak, mec. Grzegorz Wrona, lekarz psychiatra Paweł Kukiz-Szczuciński.

Brutalnie odbierał dziecko matce

Koalicja przedstawiła swoją kandydatkę

Wiemy już, kogo poprze większość w Sejmie. "Kandydatką sejmowej demokratycznej większości na Rzecznika Praw Dziecka jest mec. Monika Horna-Cieślak" – przekazał wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka. Mec. Monika Horna-Cieślak to autorka m.in. projektu tzw. ustawy Kamilka, która miałaby chronić dzieci przed przemocą w rodzinie. 

Kim jest mecenas Monika Horna-Cieślak?

Mecenas Monika Horna-Cieślak to adwokatka, która specjalizuje się w prawach dzieci, przewodnicząca Sekcji Praw Dziecka przy warszawskim ORA. Od lat pomaga dzieciom i młodzieży, zwłaszcza tym, które muszą mierzyć się z wymiarem sprawiedliwości. Do swoich sukcesów zalicza stworzenie przyjaznych warunków w czasie przesłuchań dzieci, a także stworzenie grupy adwokatów, którzy bronią dzieci z urzędu. Udziela pomocy prawnej osobom młodym doświadczającym przemocy psychicznej, fizycznej, seksualnej oraz w innych dziedzinach praw dziecka jak prawa edukacyjne, równościowe, dostęp do pomocy psychologicznej.

"Udzieliłam tysięcy konsultacji prawnych na rzecz osób młodych. Spędziłam z osobami młodymi tysiące godzin na komisariatach policji, w prokuraturze, sądzie, własnej kancelarii adwokackiej czy też prowadząc zajęcia na temat praw dzieci, ich sytuacji społecznej oraz obywatelskiej. Piszemy RAZEM projekty ustaw. Czuwam, aby zawsze osoby młode były traktowane w sposób podmiotowy. Towarzyszę ludziom młodym i sprawiam, że to ONI WYGRYWAJĄ sprawy dla nich ważne" - napisała na profilu na Facebooku mec. Monika Horna-Cieślak. 

Politycy gratulują

Gratulacje mecenas Monice złożyli m.in. prof. Marek Konopczyński oraz Konrad Ciesiołkiewicz, który był uważany za jednego z faworytów na to stanowisko. "Pani Mec. Horna-Cieslak jest bardzo dobrze przygotowana do pełnienia urzędu Rzeczniczki Praw Dziecka. Właśnie dotarła do mnie wiadomość, że Pani mecenas otrzymała rekomendację z ramienia koalicji większościowej. Wspólna kandydatka, to gwarancja szybkiego wyboru RPD, z czego się bardzo cieszę. Serdecznie gratuluję Pani Mecenas! Deklaruję pełne wsparcie!" - napisał na swoim profilu.

Czytaj: Prawa dziecka to nie frazesy. Czy wiesz, jakie prawa ma dziecko?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza