Rzecznikiem Praw Dziecka będzie kobieta. "Spędziłam z młodymi tysiące godzin na komisariatach"

2023-11-21 11:52

Kto zostanie Rzecznikiem Praw Dziecka? Wiceprzewodniczący PO Borys Budka ujawnił nazwisko kandydatki i wiele wskazuje na to, że sprawa jest już przesądzona, ponieważ koalicja ma większość w Sejmie.

Monika Horna-Cieślak
Autor: Monika Horna-Cieślak Facebook Monika Horna-Cieślak kandydatką na Rzecznika Praw Dziecka

14 grudnia 2023 r. upływa kadencja Rzecznika Praw Dziecka Pana Mikołaja Pawlaka. Do poniedziałku 27 listopada można składać wnioski w sprawie kandydatur na Rzecznika Praw Dziecka. W grze jest 5 nazwisk: prof. Marek Konopczyński, prezes Fundacji Orange, Konrad Ciesiołkiewicz, mec. Monika Horna-Cieślak, mec. Grzegorz Wrona, lekarz psychiatra Paweł Kukiz-Szczuciński.

Brutalnie odbierał dziecko matce

Koalicja przedstawiła swoją kandydatkę

Wiemy już, kogo poprze większość w Sejmie. "Kandydatką sejmowej demokratycznej większości na Rzecznika Praw Dziecka jest mec. Monika Horna-Cieślak" – przekazał wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka. Mec. Monika Horna-Cieślak to autorka m.in. projektu tzw. ustawy Kamilka, która miałaby chronić dzieci przed przemocą w rodzinie. 

Kim jest mecenas Monika Horna-Cieślak?

Mecenas Monika Horna-Cieślak to adwokatka, która specjalizuje się w prawach dzieci, przewodnicząca Sekcji Praw Dziecka przy warszawskim ORA. Od lat pomaga dzieciom i młodzieży, zwłaszcza tym, które muszą mierzyć się z wymiarem sprawiedliwości. Do swoich sukcesów zalicza stworzenie przyjaznych warunków w czasie przesłuchań dzieci, a także stworzenie grupy adwokatów, którzy bronią dzieci z urzędu. Udziela pomocy prawnej osobom młodym doświadczającym przemocy psychicznej, fizycznej, seksualnej oraz w innych dziedzinach praw dziecka jak prawa edukacyjne, równościowe, dostęp do pomocy psychologicznej.

"Udzieliłam tysięcy konsultacji prawnych na rzecz osób młodych. Spędziłam z osobami młodymi tysiące godzin na komisariatach policji, w prokuraturze, sądzie, własnej kancelarii adwokackiej czy też prowadząc zajęcia na temat praw dzieci, ich sytuacji społecznej oraz obywatelskiej. Piszemy RAZEM projekty ustaw. Czuwam, aby zawsze osoby młode były traktowane w sposób podmiotowy. Towarzyszę ludziom młodym i sprawiam, że to ONI WYGRYWAJĄ sprawy dla nich ważne" - napisała na profilu na Facebooku mec. Monika Horna-Cieślak. 

Politycy gratulują

Gratulacje mecenas Monice złożyli m.in. prof. Marek Konopczyński oraz Konrad Ciesiołkiewicz, który był uważany za jednego z faworytów na to stanowisko. "Pani Mec. Horna-Cieslak jest bardzo dobrze przygotowana do pełnienia urzędu Rzeczniczki Praw Dziecka. Właśnie dotarła do mnie wiadomość, że Pani mecenas otrzymała rekomendację z ramienia koalicji większościowej. Wspólna kandydatka, to gwarancja szybkiego wyboru RPD, z czego się bardzo cieszę. Serdecznie gratuluję Pani Mecenas! Deklaruję pełne wsparcie!" - napisał na swoim profilu.

Czytaj: Prawa dziecka to nie frazesy. Czy wiesz, jakie prawa ma dziecko?