Marchewka - tak, jarmuż - blee. Zdjęcia 4D udowadniają, że dziecko w brzuchu mamy czuje smak jej jedzenia

2022-09-26 8:42

Te zdjęcia nie kłamią - nienarodzone dziecko potrafi czuć smak potraw zjadanych przez jego mamę. Naukowcy obejrzeli zdjęcia USG ponad 100 kobiet i utrwalili miny maluszków po zjedzeniu marchewki i jarmużu. Ta pierwsza wyraźnie lepiej smakowała!

USG dziecka
Autor: screen FB@Medical Xpress - Medical and Health News Marchewka - tak, jarmuż - nie. Zdjęcia 4D udowadniają, że dziecko w brzuchu mamy czuje smak jej jedzenia

To już udowodnione - nienarodzone dzieci czują smak tego, co je ich mama. Dowodem są zdjęcia ultrasonograficzne wykonane przez naukowców w technice 4D. Badacze z Uniwersytetu w Durham postanowili zbadać, czy płód jest w stanie czuć smak potraw jedzonych przez kobietę. 

Marchewka smaczniejsza niż jarmuż

Przeprowadzili badania USG u 100 kobiet w ciąży, sprawdzając reakcje płodu na jedzone przez mamę potrawy, naukowcy podali mamom marchewkę i jarmuż, a sami obserwowali, jak płody reagowały na ich smak.

Wyniki były zaskakujące: na buziach maluchów pokazywał się grymas przypominający uśmiech, gdy docierał do nich smak marchewki. Natomiast po wyczuciu smaku jarmużu, twarze nienarodzonych dzieci wykrzywiały się jak do płaczu.

Zespół badawczy badał matki w wieku od 18 do 40 lat w 32. i 36. tygodniu ciąży. Kobietom podawano jedną kapsułkę zawierającą około 400 mg marchewki lub 400 mg sproszkowanego jarmużu na około 20 minut przed każdym badaniem. Poproszono je, aby nie spożywały żadnych posiłków ani napojów smakowych na godzinę przed badaniem.

Reakcje twarzy nienarodzonych dzieci obserwowane w obu grupach, w porównaniu z tymi z grupy kontrolnej, które nie były narażone na żaden smak, wykazały, że ekspozycja na niewielką nawet ilość marchwi lub jarmużu wystarczyła do wywołania reakcji uśmiechu lub płaczu.

Jak to możliwe, że płód czuje smak potraw?

Nie od dziś wiadomo, że nienarodzone dzieci mają już rozwinięte niektóre zmysły. Potrafią czuć dotyk, a także smakują wody płodowe, do których docierają substancje odżywcze z pożywienia matek. Wcześniejsze badania sugerowały nawet, że to, co kobieta je w czasie ciąży, nie tylko odżywia jej dziecko w łonie matki, ale może wpływać na preferencje żywieniowe w życiu dziecka po narodzinach.

Płód każdego dnia połyka dziennie kilkadziesiąt mililitrów płynu owodniowego, który jak dowiodły obserwacje ma niekiedy zapach np. czosnku, który jadła mama. Wody przyjmują również aromat wanilii, marchewki, anyżu czy mięty. A ponieważ zmysł zapachu łączy się ze zmysłem węchu (gdy masz katar, nie czujesz smaku potraw), , zakładano, że płód odczuwa nie tylko woń wód płodowych, ale i ich smak. 

Czytaj również: Jakie dźwięki lubi dziecko w brzuchu, a jakich nie?

Co jeść, by nie przytyć nadmiernie w ciąży? Oto dania, których lepiej unikać

Konieczność zdrowej diety w ciąży

Badania z Durham to potwierdzają i mogą pogłębić wiedzę na temat rozwoju receptorów smaku i zapachu w okresie życia płodowego. „Wiele badań sugeruje, że dzieci mogą smakować i wąchać w łonie matki, nasze badanie jest pierwszym, które pokazuje te reakcje na zdjęciach - powiedziała Beyza Ustun z Uniwersytetu Durham. - To było naprawdę niesamowite widzieć reakcję nienarodzonych dzieci na smak jarmużu lub marchwi podczas badania i dzielić się tymi chwilami z rodzicami maluchów”. 

Naukowcy twierdzą, że ich odkrycia mogą również pomóc w przekazywaniu matkom informacji na temat znaczenia smaku i zdrowej diety podczas ciąży. Rozpoczęli teraz dalsze badania z tymi samymi dziećmi po porodzie, aby sprawdzić, czy wpływ smaków, których doświadczyli w łonie matki, wpływa na ich akceptację różnych pokarmów. 

USG 4D