32 tydzień ciąży - co się dzieje z mamą i dzieckiem w brzuchu

2019-06-28 13:34
32 tydzień ciąży
Autor: Getty images

W 32 tydzień ciąży dziecko powoli zmienia swoją pozycję na taką, która przygotuje je do porodu. Skierowane jest głową w dół, ale nie rezygnuje z kopania i figlowania w brzuchu. Zobacz, jak możesz się czuć w 32 tygodniu ciąży i jak duże jest już twoje dziecko.

Nie czujesz się teraz najlepiej – w 32 tygodniu ciąży winny temu jest stres związany z przyszłym porodem i obawą „jak to będzie”. Masz również coraz większe problemy z poruszaniem się. Zobacz, jak sobie radzić z dolegliwościami w 32 tygodniu ciąży.

Spis treści:

  1. Brzuch i waga w 32 tygodniu ciąży?
  2. Dolegliwości w 32 tygodniu ciąży
  3. Usg i badania rekomendowane w 32 tygodniu ciąż
  4. Prawidłowa waga i rozwój dziecka
  5. Ruchy dziecka w 32 tygodniu ciąży
Który to miesiąc ciąży?

32 tydzień ciąży to początek 8 miesiąca ciąży i prawie półmetek 3 trymestru ciąży. To 30 tydzień życia dziecka

Brzuch i waga w 32 tygodniu ciąży?

Macica, której pojemność od początku ciąży wzrosła 500-krotnie, wypełnia w 32 tygodniu ciąży już niemal całą jamę brzuszną, a jej dno znajduje się tuż pod żebrami.

Ucisk na przeponę powoduje trudności ze złapaniem oddechu. Dolegliwości te łagodzi spanie z wysoko uniesioną głową.

Twój brzuch jest teraz bardzo duży, co odbija się również na twojej wadze. W końcu składa się na nią to, co się w nim znajduje, a więc dziecko (ok. półtora kilograma), macica, płyn owodniowy czy łożysko.

To wszystko razem ze zwiększoną objętością krwi i wodą zatrzymywaną przez organizm daje  składa się na dodatkowe 6–7 kg.

Dolegliwości w 32 tygodniu ciąży

Duży brzuch sprawia, że masz nie tylko problemy ze schyleniem się, np. aby zawiązać buty. Masz również kłopoty z utrzymaniem równowagi. To dlatego, ze zmieniła się twój środek ciężkości ciała. Lepiej więc spacerować powoli i dostojnie.

Typowe objawy dla 32 tygodnia ciąży to np. biała wydzielina z pochwy. Pojawia się ponieważ na tym etapie ciąży korek zamykający wejście do macicy (czop śluzowy) czasami przepuszcza trochę śluzu.

Jeśli jednak jest jej naprawdę bardzo dużo lub ma nieprzyjemny zapach, skonsultuj się z lekarzem.

Możesz też mieć przesuszoną skórę, co jest spowodowane burzą hormonalną, która ciągle szaleje w twoim organizmie i dalszym rozciąganiem się skóry.

Ta ostatnia przyczyna wywołuje również świąd skóry – jeśli jest bardzo dokuczliwy, udaj się do lekarza. Swędzenie brzucha może być też objawem cholestaza ciężarnych.

Czytaj:

Białe upławy w ciąży: czy są powodem do niepokoju?

Cukrzyca ciężarnych: diagnoza i co dalej?

Usg i badania rekomendowane w 32 tygodniu ciąży

Pomiędzy 27 tygodniem a 32 tygodniem ciąży Polskie Towarzystwo Ginekologiczne rekomenduje wykonanie następujących obowiązkowych badań: USG, morfologia krwi, badanie moczu, przeciwciała odpornościowe (anty Rh), pomiar ciśnienia, pomiar masy ciała, ocena pH wydzieliny pochwowej, badanie położnicze (wysokość dna macicy), ocena czynności serca płodu (KTG). Jeśli któregoś z nich nie zrobiłaś do 32 tygodnia ciąży, zapytaj o to niezwłocznie lekarza prowadzącego.

Czytaj:

Obowiązkowe badania w ciąży na NFZ: bezpłatne badania

Czy wiesz, że KTG możesz wykonywać samodzielnie w domu

Czy na USG 3D widać rysy twarzy dziecka? Zobacz FILM

Gdzie będziesz rodzić?

W 32 tygodniu ciąży wybierz szpital, w którym urodzisz. Zaplanuj też tak uczęszczanie do szkoły rodzenia, aby zdążyć odbyć wszystkie zajęcia. Zastanów się, czy wolisz szkołę, w której zajęcia są skomasowane np. w ciągu weekendu, czy też cotygodniowe spotkania.

Co na to ekspert?
Magdalena Hul, położna ze Stowarzyszenia Dobrze Urodzeni
mgr Magdalena Hul, położna ze Stowarzyszenia Dobrze Urodzeni

Twój brzuszek jest już całkiem spory. Dno macicy (czyli jej górna część) sięga połowy odległości pomiędzy pępkiem a wyrostkiem mieczykowatym.

Twój środek ciężkości przesunął się do przodu. Łatwiej z tego powodu o zaburzenia równowagi. To także zwiększone obciążenie dla kręgosłupa, którego bóle mogą ci teraz dokuczać.

Jest to mniej prawdopodobne, jeśli w ciąży jesteś aktywna fizycznie np. uczestniczysz w zajęciach jogi lub fitness dla ciężarnych. Jeśli bóle mimo wszystko dokuczają, pomoże ci fizjoterapeuta lub osteopata – znajdź takiego, który ma doświadczenie lub otwartość na pracę z ciężarnymi.

Możesz spodziewać się masażu. Być może twój ciążowy brzuszek zostanie też oklejony taśmami, żeby nieco odciążyć kręgosłup. Podobne odciążenie możesz też zrobić sobie sama, jeśli nauczysz się odpowiednio zawiązywać brzuch chustą.

Prawidłowa waga i rozwój dziecka

W 32 tygodniu ciąży dziecko waży już 1800 g i mierzy ponad 40 cm. Płuca malca potrafią się już rozprężać i mają wystarczające pole powierzchni, by umożliwić przechodzenie tlenu do krwi.

Nie ma jeszcze krążenia płucnego, które włączy się dopiero po porodzie, ale wszystkie naczynia krwionośne czekają już w gotowości. Jeśli to chłopiec, w 32 tygodniu ciąży jego jądra zstępują na właściwe miejsce.

Dziecko w w 32 tygodniu ciąży rozróżnia dzień i noc, ma okresy czuwania i snu z marzeniami sennymi. Najbardziej lubi muzykę poważną, choć jego gusta muzyczne mogą być różne. Wiesz, kiedy dziecko się uspokaja, kiedy jest zaniepokojone, co lubi, a za czym nie przepada.

Czytaj:

Rozwój płodu: co widzi dziecko w brzuchu? Jak rozwijają się zmysły?

Muzyka w ciąży: czy warto puszczać muzykę dziecku w brzuchu?

Ruchy dziecka w 32 tygodniu ciąży

Dziecko w 32 tygodniu ciąży nie ma już miejsca na podskoki, a ponieważ sprawiają mu one wielką frajdę, łatwo z nich nie rezygnuje.

Dlatego teraz ruchy dziecka mogą być dla ciebie nieprzyjemne, a nawet bolesne. Jeśli dziecko do w 32 tygodnia ciąży nadal nie ustawiło się główką w dół, nie trać nadziei. Dzieci potrafią samodzielnie obrócić się do porodu niemal w ostatniej chwili.

Czytaj:

Kalendarz ciąży - zobacz, jak rozwija się dziecko w 33 tygodniu ciąży

Wypróbuj: Kalkulator ciąży i inne przydatne narzędzia

 

32tc
Autor: materiał archiwalny
Z perspektywy dziecka w brzuchu mamy

Witajcie! To już 30. tydzień (od momentu zapłodnienia). Mam ok. 30 cm (plus nóżki) i ważę 1,8 kg. 30. tygodni w brzuszku – kolejny okrągły jubileusz. Niestety, imprezy z tej okazji nie będzie, bo jak tu tańczyć w takiej ciasnocie, i w dodatku, stojąc na głowie?

Chyba się trochę pospieszyłam z tym obrotem na główkę, bo nie jest to najbardziej komfortowa pozycja do życia. A stało się tak dlatego, że będę pierwszym dzieckiem mojej mamy – w kolejnych ciążach to nurkowanie w dół następuje zwykle później.

Jak się miewacie, kochani rodzice? Pokoik dla pierworodnej córeczki przygotowany? Komputer, telewizor i mp3 już na mnie czekają?

No dobrze, dobrze, przecież tylko żartuję. Na szczęście, moje wymagania zaraz po urodzeniu będą znacznie mniejsze, właściwie minimalne. Najważniejsze, żebym miała co jeść (wiadomo, co) i czuła się kochana.

Polecamy wideo: 32 tydzień ciąży

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE