Masz mało pokarmu? Naukowcy już wiedzą, dlaczego

2022-02-28 8:56

Niewystarczająca produkcja mleka to problem wielu matek. naukowcy odkryli, co może być przyczyną słabszej laktacji.

Masz mało pokarmu? Naukowcy już wiedzą, dlaczego
Autor: Getty images Masz mało pokarmu? Naukowcy już wiedzą, dlaczego

Problemy z niewystarczającą ilością pokarmu w czasie karmienia piersią to częsty problem. Chwilowy brak pokarmu, jest czasem nawet powodem do rezygnacji z karmienia i podania dziecku butelki. Naukowcy przyjrzeli się temu problemowi i odkryli, skąd się bierze.

Skąd się bierze problem z produkcja pokarmu?

Wiadomo, że światowe organizacje zalecają karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia, ale dla wielu kobiet to nieosiągalne zadanie. Wiele z nich boryka się z kilkudniowymi przerwami w produkcji mleka lub nawet z zatrzymaniem laktacji. Taka sytuacja zmusza je do podania dziecku mleka modyfikowanego, co z kolei zmniejsza szansę na powrót do karmienia piersią.  

Naukowcy z amerykańskiego Penn State College of Medicine odkryli, że kobiety, które przestały karmić piersią, ponieważ skarżyły się na niewystarczającą produkcję mleka mają mutację genu znajdującego się w tkance sutka. 

Zdaniem specjalistów, taka informacja może pomóc w identyfikacji matek, które są zagrożone przedwczesnym zaprzestaniem karmienia piersią z powodu postrzeganego braku laktacji. Takie kobiety powinny być kierowane do poradni laktacyjnych, aby uzyskać pomoc w utrzymaniu laktacji.

Czytaj równieżButelka na zmianę z piersią - co o karmieniu mieszanym sądzą

Kryzys laktacyjny: sprawdzone sposoby na problemy z laktacją

Badania wykryły mutacje genów

Zdaniem Dr Steven Hicks, główny autora badań, wcześniej nie badano wpływu genów na produkcję pokarmu. Dopiero teraz naukowcy przebadali 18 genów w tkankach sutka lub produkujących mleko pod kątem obecności mutacji.  

Badania oparto na ankietach, które wypełniło 88 kobiet w wieku od 19 do 42 lat. Pytania dotyczyły temat nawyków żywieniowych, oznaki alergii, pracy, opieki itd. Od kobiet pobrano również próbki DNA.

Okazało się, że 45 z nich miało problemy z produkcja mleka oraz z prawidłowym przybieraniem na wadze ich dzieci, a jednocześnie wykryto u nich mutację pewnych genów. Kobiety bez tej mutacji nie miały  problemów z laktacją i częściej karmiły piersią.

„Identyfikacja kobiet z tym problemem już na początku karmienia piersią może zapewnić im pomoc wyszkolonego specjalisty ds. wsparcia laktacji. Mamy z tą mutacją nadal bowiem produkują mleko, choć je go mniej, ale przy pewnym wsparciu mogą wykarmić dziecko -  powiedział Hicks. 

Problemy z laktacją: Pękające brodawki