Jak pobudzić laktację – 7 skutecznych sposobów na wspomaganie laktacji

2019-07-02 12:27
Jak pobudzić laktację? Avent
Autor: materiały prasowe

Jak pobudzić laktację – to pytanie zadaje sobie wiele kobiet skarżących się na brak pokarmu po porodzie. Co wspomaga laktację, a co jej szkodzi? Poznaj skuteczne sposoby na pobudzenie laktacji.

Co wspomaga laktację?

 • Odpowiednio częste opróżnianie piersi, dlatego karm dziecko na żądanie oraz zgodnie z własnymi potrzebami, ale nie rzadziej, niż 8-12 razy na dobę. Nie dziw się, że czasem noworodka trzeba budzić na karmienie.
 • W czasie jednego karmienia dziecko powinno opróżnić co najmniej jedną pierś. Dlatego zanim przystawisz maluszka do drugiej piersi, zmień mu pozycję przy pierwszej.
 • Dziecko powinno ssać jedną pierś co najmniej 10 minut. Gdy zastanawiasz się jak pobudzić laktację, powinnaś pamiętać, że im pierś jest częściej i efektywniej opróżniana, tym więcej mleka produkuje. W sytuacjach niedoboru pokarmu, gdy dziecko nie chce ssać opróżnionej piersi, dodatkową stymulację można prowadzić stosując odpowiedni laktator. 
 • Karm w nocy. Podawanie dziecku piersi nocą jest bardzo ważne ze względu na potrzeby dziecka oraz pobudzenie laktacji - stężenie prolaktyny – hormonu odpowiedzialnego za wytwarzanie pokarmu – jest  największe nad ranem.
 • W czasie karmienia, staraj się być spokojna, bo zbyt duży poziom adrenaliny może blokować wypływ pokarmu, a niepokój i stres będą udzielały się dziecku. Początkowe trudności nie powinny być przyczyną zbyt dużych obaw, ale też nie odsuwaj w czasie prób ich rozwiązania. Najszybciej jak tylko możesz, szukaj profesjonalnej pomocy u doświadczonej konsultantki laktacyjnej lub neurologopedy wczesnej interwencji. 
 • Racjonalna, dobrze skomponowana dieta ma duży wpływ na laktację. Twój organizm powinien być odpowiednio odżywiony i nawodniony. Dlatego jedz stosunkowo nisko przetworzone, wartościowe posiłki. W miarę możliwości, ogranicz słodycze a kawę zastąp wersją bezkofeinową. Wypijaj odpowiednią ilość płynów dziennie, najlepiej niegazowaną wodę z cytryną, niskosłodzony kompot z jabłek lub świeżo wyciśnięty sok z marchwi. Produkty mleczne spożywaj raczej w postaci jogurtów lub klasycznego mleka. 
 • Dawniej, dla pobudzenia laktacji kobiety piły domowe piwa karmelowe zawierające słód jęczmienny lub najczęściej zaparzały wywar z kopru włoskiego. Dzisiaj wiemy, że koper włoski nie cieszy się najlepszą sławą, a słodu jęczmiennego lepiej szukać w innych produktach niż piwo. 

Czytaj: Dieta karmiącej mamy: CZY PICIE PIWA KARMELOWEGO na laktację ma sens?

Warto pamiętać, że spożywanie najlepszych nawet mieszanek ziołowych nie rozwiąże problemów laktacyjnych, których podłoże leży w nieodpowiednim postępowaniu, kłopotach zdrowotnych mamy lub trudnościach ze ssaniem po stronie dziecka. Odpowiednie mieszanki ziołowe mają być tylko wsparciem procesu, którego podstawą jest odpowiednio częste i efektywne opróżnianie piersi mamy. 

Podsumowując - utrzymaniu laktacji sprzyjają:

 • odpowiednio częste i efektywne opróżnianie piersi
 • dostarczenie organizmowi mamy odpowiedniej ilości płynów i pożywienia
 • spokój i dobre samopoczucie mamy oraz częsty i bliski kontakt z dzieckiem (najlepiej skóra do skóry)
 • mieszanki ziołowe poprawiające przemianę materii, działające mlekopędnie, uspokajające i dostarczające dodatkowo mikro i makroelementów

Tego nie rób, gdy chcesz pobudzić laktację:

 • Nie przestawiaj zbyt szybko dziecka w trakcie karmienia do drugiej piersi. Jego mały żołądek wypełni się pokarmem o niższej wartości energetycznej, a twoje piersi wciąż pozostaną nieopróżnione. Takie postępowanie może wpływać na słabsze przybieranie na wadze dziecka i osłabienie laktacji
 • Nie masuj piersi w celu pobudzenia laktacji
 • Unikaj sytuacji silnie stresujących i osób, które cię denerwują
 • Uważaj na herbatki laktacyjne, zawierające w swoim składzie koper włoski. Najnowsze opracowanie Europejskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci (ESPGHAN) wyraźnie wskazuje , że stosowanie herbatek z koprem włoskiem (będącym bardzo często składnikiem także herbatek laktacyjnych), nie jest rekomendowane dla dzieci poniżej 4. roku życia.)
 • Do 6. miesiąca życia nie podawaj dziecku herbatek czy innych płynów. W trakcie wyłącznego karmienia naturalnego nie ma wskazań do tzw. przepajania. Jeśli czujesz, że maluszek płacze, bo chce pić, po prostu ponownie przystaw go na krótko do piersi.
 • Bez wyraźnego zalecenia konsultantki laktacyjnej, nie dokarmiaj dziecka. Jeśli zaczniesz mu podawać mleko modyfikowane, na pewno będziesz rzadziej przystawiała go do piersi. Efekt – mniej pokarmu w piersiach. Jeśli masz obawy, że dziecko się nie najada, skonsultuj się z osobą posiadającą potwierdzoną wiedzę w zakresie laktacji. Może się okazać, że trzeba będzie podać sztuczne mleko, ale w odpowiedni sposób i tylko do czasu wystymulowania laktacji.
 • Smoczek uspokajacz, czy silikonowe kapturki stosuj zgodnie z zaleceniami konsultantki laktacyjnej i tylko w razie wyraźnej potrzeby. 

Czytaj: Karmienie piersią: 18 cennych informacji o karmieniu piersią

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza