Co wspomaga laktację, a co jej szkodzi? 7 rzeczy, które pomogą ci karmić i 7, które to utrudnią

2022-01-05 14:56

Jak pobudzić laktację – to pytanie zadaje sobie wiele kobiet skarżących się na brak pokarmu po porodzie. Co wspomaga laktację, a co jej szkodzi? Poznaj 7 skutecznych sposobów na pobudzenie laktacji i 7 rzeczy, które mogą utrudnić proces produkcji pokarmu.

Jak pobudzić laktację
Autor: Getty images 7 skutecznych sposobów na wspomaganie laktacji

Problemów z laktacją doświadcza wiele kobiet. Bardzo często powodem niepowodzeń w karmieniu piersią jest nieuregulowana jeszcze laktacja. To normalny objaw w pierwszych tygodniach życia dziecka, ale mimo to warto dowiedzieć się, jak wspomagać laktację i wiedzieć, co może ją utrudnić.

Spis treści

  1. Co wspomaga laktację?
  2. 7 sposobów na lepszą laktację
  3. 7 rzeczy, które utrudniają laktację
5 powodów, dla których niemowlę nagle odmawia piersi

Co wspomaga laktację?

Spadek produkcji mleka może mieć wiele przyczyn, leżących po stronie matki, jak i dziecka. Ssanie jest ważnym bodźcem do produkcji mleka, dlatego liczba karmień ma ogromny wpływ na ilość produkowanego mleka.

Ważne jest jednak nie tylko częste podawanie piersi. Konieczna jest dobra dieta i zdrowy styl życia, w tym odpoczynek i brak stresu - te czynniki wpływają pozytywnie na laktację.

Pamiętaj też, że czasem trzeba wspomóc produkcję pokarmu suplementami lub akcesoriami. Odciąganie pokarmu laktatorem może stymulować laktację, podobnie jak stosowanie odpowiednich nakładek na brodawki, może ułatwić dziecku ssanie i zachęcić je do częstszego chwytania piersi. Dobrym pomysłem są również mieszanki ziołowe poprawiające przemianę materii, działające mlekopędnie, uspokajające i dostarczające dodatkowo mikro i makroelementów.

Czytaj również: Karmienie piersią: 18 cennych informacji o karmieniu piersią

Przywrócenie laktacji - jak przywrócić laktację po kilku miesiącach przerwy?

7 sposobów na lepszą laktację

1. Odpowiednio często opróżniaj piersi, dlatego karm dziecko na żądanie oraz zgodnie z własnymi potrzebami, ale nie rzadziej, niż 8-12 razy na dobę. Nie dziw się, że czasem noworodka trzeba budzić na karmienie.2. W czasie jednego karmienia podawaj do opróżnienia dziecku co najmniej jedną pierś. Dlatego zanim przystawisz maluszka do drugiej piersi, zmień mu pozycję przy pierwszej.3. Niemowlę powinno ssać jedną pierś co najmniej 10 minut. Gdy zastanawiasz się jak pobudzić laktację, powinnaś pamiętać, że im pierś jest częściej i efektywniej opróżniana, tym więcej mleka produkuje. W sytuacjach niedoboru pokarmu, gdy dziecko nie chce ssać opróżnionej piersi, dodatkową stymulację można prowadzić stosując odpowiedni laktator. 4. Karm w nocy. Podawanie dziecku piersi nocą jest bardzo ważne ze względu na potrzeby dziecka oraz pobudzenie laktacji - stężenie prolaktyny – hormonu odpowiedzialnego za wytwarzanie pokarmu – jest  największe nad ranem.5. W czasie karmienia, staraj się być spokojna, bo zbyt duży poziom adrenaliny może blokować wypływ pokarmu, a niepokój i stres będą udzielały się dziecku. Początkowe trudności nie powinny być przyczyną zbyt dużych obaw, ale też nie odsuwaj w czasie prób ich rozwiązania. Najszybciej jak tylko możesz, szukaj profesjonalnej pomocy u doświadczonej konsultantki laktacyjnej lub neurologopedy wczesnej interwencji. 6. Dobrze się odżywiaj. Racjonalna, dobrze skomponowana dieta ma duży wpływ na laktację. Twój organizm powinien być odpowiednio odżywiony i nawodniony. Dlatego jedz stosunkowo nisko przetworzone, wartościowe posiłki. W miarę możliwości, ogranicz słodycze, a kawę zastąp wersją bezkofeinową. Wypijaj odpowiednią ilość płynów dziennie, najlepiej niegazowaną wodę z cytryną, niskosłodzony kompot z jabłek lub świeżo wyciśnięty sok z marchwi. Produkty mleczne spożywaj raczej w postaci jogurtów lub klasycznego mleka. 7. Stosuj herbatki laktacyjne. Dawniej, dla pobudzenia laktacji kobiety piły domowe piwa karmelowe zawierające słód jęczmienny lub najczęściej zaparzały wywar z kopru włoskiego. Dzisiaj wiemy, że koper włoski nie cieszy się najlepszą sławą, a słodu jęczmiennego lepiej szukać w innych produktach niż piwo. Trzeba jednak pamiętać, że spożywanie najlepszych nawet mieszanek ziołowych na laktację nie rozwiąże problemów laktacyjnych, których podłoże leży w nieodpowiednim postępowaniu, kłopotach zdrowotnych mamy lub trudnościach ze ssaniem po stronie dziecka. Odpowiednie mieszanki ziołowe mają być tylko wsparciem procesu, którego podstawą jest odpowiednio częste i efektywne opróżnianie piersi mamy.

Czytaj również: Przywrócenie laktacji - jak przywrócić laktację po kilku miesiącach przerwy?

Kryzys laktacyjny – co robić, gdy masz za mało pokarmu w piersiach? 

7 rzeczy, które utrudniają laktację

1. Zbyt szybkie przystawianie dziecka w trakcie karmienia do drugiej piersi. Jego mały żołądek wypełni się pokarmem o niższej wartości energetycznej, a twoje piersi wciąż pozostaną nieopróżnione. Takie postępowanie może wpływać na słabsze przybieranie na wadze dziecka i osłabienie laktacji2. Masowanie piersi - to nie pomaga w pobudzenia laktacji3. Sytuacje silnie stresujące - unikaj sytuacji i osób, które cię denerwująKoper włoski. Najnowsze opracowanie Europejskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i 4. Żywienia Dzieci (ESPGHAN) wyraźnie wskazuje , że stosowanie herbatek z koprem włoskiem (będącym bardzo często składnikiem także herbatek laktacyjnych), nie jest rekomendowane dla dzieci poniżej 4. roku życia.)5. Dopajanie. Nie podawaj dziecku herbatek czy innych płynów do 6. miesiąca życia. W trakcie wyłącznego karmienia naturalnego nie ma wskazań do tzw. przepajania. Jeśli czujesz, że maluszek płacze, bo chce pić, po prostu ponownie przystaw go na krótko do piersi.6. Dokarmianie butelką. Nie dokarmiaj dziecka bez wyraźnego zalecenia specjalisty, np. konsultantki laktacyjnej. Jeśli zaczniesz mu podawać mleko modyfikowane, na pewno będziesz rzadziej przystawiała go do piersi. Efekt – mniej pokarmu w piersiach. Jeśli masz obawy, że dziecko się nie najada, skonsultuj się z osobą posiadającą potwierdzoną wiedzę w zakresie laktacji. Może się okazać, że trzeba będzie podać sztuczne mleko, ale w odpowiedni sposób i tylko do czasu wystymulowania laktacji.7. Smoczek uspokajacz czy silikonowe kapturki - stosuj je zgodnie z zaleceniami konsultantki laktacyjnej i tylko w razie wyraźnej potrzeby. 

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza