Jak pobudzić laktację – 7 skutecznych sposobów na wspomaganie laktacji

2019-07-02 12:27 Agnieszka Włodarek

Jak pobudzić laktację – to pytanie zadaje sobie wiele kobiet skarżących się na brak pokarmu po porodzie. Co wspomaga laktację, a co jej szkodzi? Poznaj skuteczne sposoby na pobudzenie laktacji.

Co wspomaga laktację?

 • Odpowiednio częste opróżnianie piersi, dlatego karm dziecko na żądanie oraz zgodnie z własnymi potrzebami, ale nie rzadziej, niż 8-12 razy na dobę. Nie dziw się, że czasem noworodka trzeba budzić na karmienie.
 • W czasie jednego karmienia dziecko powinno opróżnić co najmniej jedną pierś. Dlatego zanim przystawisz maluszka do drugiej piersi, zmień mu pozycję przy pierwszej.
 • Dziecko powinno ssać jedną pierś co najmniej 10 minut. Gdy zastanawiasz się jak pobudzić laktację, powinnaś pamiętać, że im pierś jest częściej i efektywniej opróżniana, tym więcej mleka produkuje. W sytuacjach niedoboru pokarmu, gdy dziecko nie chce ssać opróżnionej piersi, dodatkową stymulację można prowadzić stosując odpowiedni laktator. 
 • Karm w nocy. Podawanie dziecku piersi nocą jest bardzo ważne ze względu na potrzeby dziecka oraz pobudzenie laktacji - stężenie prolaktyny – hormonu odpowiedzialnego za wytwarzanie pokarmu – jest  największe nad ranem.
 • W czasie karmienia, staraj się być spokojna, bo zbyt duży poziom adrenaliny może blokować wypływ pokarmu, a niepokój i stres będą udzielały się dziecku. Początkowe trudności nie powinny być przyczyną zbyt dużych obaw, ale też nie odsuwaj w czasie prób ich rozwiązania. Najszybciej jak tylko możesz, szukaj profesjonalnej pomocy u doświadczonej konsultantki laktacyjnej lub neurologopedy wczesnej interwencji. 
 • Racjonalna, dobrze skomponowana dieta ma duży wpływ na laktację. Twój organizm powinien być odpowiednio odżywiony i nawodniony. Dlatego jedz stosunkowo nisko przetworzone, wartościowe posiłki. W miarę możliwości, ogranicz słodycze a kawę zastąp wersją bezkofeinową. Wypijaj odpowiednią ilość płynów dziennie, najlepiej niegazowaną wodę z cytryną, niskosłodzony kompot z jabłek lub świeżo wyciśnięty sok z marchwi. Produkty mleczne spożywaj raczej w postaci jogurtów lub klasycznego mleka. 
 • Dawniej, dla pobudzenia laktacji kobiety piły domowe piwa karmelowe zawierające słód jęczmienny lub najczęściej zaparzały wywar z kopru włoskiego. Dzisiaj wiemy, że koper włoski nie cieszy się najlepszą sławą, a słodu jęczmiennego lepiej szukać w innych produktach niż piwo. 

Czytaj: Dieta karmiącej mamy: CZY PICIE PIWA KARMELOWEGO na laktację ma sens?

Warto pamiętać, że spożywanie najlepszych nawet mieszanek ziołowych nie rozwiąże problemów laktacyjnych, których podłoże leży w nieodpowiednim postępowaniu, kłopotach zdrowotnych mamy lub trudnościach ze ssaniem po stronie dziecka. Odpowiednie mieszanki ziołowe mają być tylko wsparciem procesu, którego podstawą jest odpowiednio częste i efektywne opróżnianie piersi mamy. 

Podsumowując - utrzymaniu laktacji sprzyjają:

 • odpowiednio częste i efektywne opróżnianie piersi
 • dostarczenie organizmowi mamy odpowiedniej ilości płynów i pożywienia
 • spokój i dobre samopoczucie mamy oraz częsty i bliski kontakt z dzieckiem (najlepiej skóra do skóry)
 • mieszanki ziołowe poprawiające przemianę materii, działające mlekopędnie, uspokajające i dostarczające dodatkowo mikro i makroelementów

Tego nie rób, gdy chcesz pobudzić laktację:

 • Nie przestawiaj zbyt szybko dziecka w trakcie karmienia do drugiej piersi. Jego mały żołądek wypełni się pokarmem o niższej wartości energetycznej, a twoje piersi wciąż pozostaną nieopróżnione. Takie postępowanie może wpływać na słabsze przybieranie na wadze dziecka i osłabienie laktacji
 • Nie masuj piersi w celu pobudzenia laktacji
 • Unikaj sytuacji silnie stresujących i osób, które cię denerwują
 • Uważaj na herbatki laktacyjne, zawierające w swoim składzie koper włoski. Najnowsze opracowanie Europejskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci (ESPGHAN) wyraźnie wskazuje , że stosowanie herbatek z koprem włoskiem (będącym bardzo często składnikiem także herbatek laktacyjnych), nie jest rekomendowane dla dzieci poniżej 4. roku życia.)
 • Do 6. miesiąca życia nie podawaj dziecku herbatek czy innych płynów. W trakcie wyłącznego karmienia naturalnego nie ma wskazań do tzw. przepajania. Jeśli czujesz, że maluszek płacze, bo chce pić, po prostu ponownie przystaw go na krótko do piersi.
 • Bez wyraźnego zalecenia konsultantki laktacyjnej, nie dokarmiaj dziecka. Jeśli zaczniesz mu podawać mleko modyfikowane, na pewno będziesz rzadziej przystawiała go do piersi. Efekt – mniej pokarmu w piersiach. Jeśli masz obawy, że dziecko się nie najada, skonsultuj się z osobą posiadającą potwierdzoną wiedzę w zakresie laktacji. Może się okazać, że trzeba będzie podać sztuczne mleko, ale w odpowiedni sposób i tylko do czasu wystymulowania laktacji.
 • Smoczek uspokajacz, czy silikonowe kapturki stosuj zgodnie z zaleceniami konsultantki laktacyjnej i tylko w razie wyraźnej potrzeby. 

Czytaj: Karmienie piersią: 18 cennych informacji o karmieniu piersią

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 6/2020
KOMENTARZE
Agta67
|

Dla mnie podstawą było częste przykładanie Maluszka do piersi oraz picie lactosan mama z owocem kopru i słodem jęczmiennym na wsparcie laktacji. Były oczywiście czasem i trudniejsze chwile, ale Synek ładnie przybierał na wadze i spokojnie spał między karmieniami. Więc byłam szczęśliwa, że mogę wykarmić swoje dziecko.

Agata Nawrocka
|

Prolaktan bardzo pomaga na laktację. Ciągle mi się wydawało, ze mam za mało mleka, a już po kilku dniach ogromna poprawa :)