Masz tak silne bóle brzucha, że boisz się okresu? Wprowadź do diety te 3 produkty

2023-08-14 10:11

Bolesne miesiączki to problem, z którym mierzy się wiele kobiet. Przy silnych skurczach i dolegliwościach bólowych w dolnych partiach brzucha warto włączyć do swojej diety produkty, które mogą złagodzić ból.

Dieta w czasie okresu
Autor: Getty Images Silne bóle brzucha w czasie okresu można złagodzić odpowiednią dietą

Bóle brzucha to normalny, fizjologiczny objaw, który pojawia się w czasie okresu. Jest on spowodowany nadprodukcją prostaglandyn, hormonów, które wywołują skurcze macicy. Dolegliwości bólowe zwykle dotyczą dolnych partii brzucha, ale czasem mogą promieniować również na dolną partię pleców i obciążać odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Bardzo silne bóle miesiączkowe mogą świadczyć o nieprawidłowościach lub sygnalizować chorobę.

M jak mama - Dlaczego miesiączka się spóźnia?

Przyczyny silnego bólu brzucha

Część kobiet cierpi na tak silne bóle, że nie jest w stanie funkcjonować w czasie okresu. Jeśli dolegliwości bólowe mają charakter rozpierający, promieniujący na wszystkie partie brzucha i kręgosłupa, a kobieta nie może wytrzymać bez przyjmowania silnych leków przeciwbólowych, powinna udać się do lekarza. Może to oznaczać:

  • nadmierną produkcję prostaglandyn, które można hamować specjalnymi lekami
  • endometriozę - silne bóle brzucha w czasie miesiączki to niestety jeden z objawów tej choroby
  • mięśniaki
  • stany zapalne w obrębie macicy.

Jak złagodzić ból brzucha w czasie okresu?

Aby poprawić samopoczucie w czasie okresu, warto robić ciepłe okłady, które rozluźnią czynność skurczową macicy. Pomocne mogą być również ciepłe napary, np. z rumianku czy melisy, które także działają rozkurczająco. Przy bardzo silnym bólu można wspomagać się przyjmowaniem leków przeciwzapalnych czy rozkurczowych.

Dieta a bóle brzucha

Przy obfitych i bolesnych miesiączkach warto wprowadzić kilka zmian do swojej diety. Przede wszystkim należy wyeliminować z niej wysoko przetworzone produkty, które zawierają duże ilości cukru, węglowodanów prostych czy tłuszczów typu trans. Należy jeść także mniej soli, która może prowadzić do zatrzymywania wody w organizmie i potęgowania złego samopoczucia w czasie okresu. Zaleca się również wykluczenie napojów bogatych w kofeinę, a także napojów wysokoprocentowych.

Co za to warto jeść, by złagodzić bóle brzucha? Przede wszystkim produkty, które są bogate w witaminy z grupy B, witaminę E i kwasy Omega-3. W diecie na bolesne miesiączki powinny znaleźć się:

  • zielone warzywa liściaste, np. szpinak, jarmuż, sałata, czy brokuły. Są one bogate w żelazo, pierwiastek ważny dla kobiet, które tracą dużo krwi w czasie miesiączki; kwas foliowy, a także witaminy z grupy B, które pomagają uregulować gospodarkę hormonalną
  • siemię lniane (ale też awokado i oleje roślinne), które są bogate w kwasy Omega-3 wykazujące działanie przeciwzapalne, regulujące cykle miesiączkowe i wspomagające funkcjonowanie gospodarki hormonalnej
  • oliwę z oliwek, (oraz orzechy laskowe, migdały), bogate w witaminę E, zmniejszającą dolegliwości bólowe w czasie okresu.

Wprowadzenie tych produktów do jadłospisu może poprawić samopoczucie i sprawić, że bóle brzucha będą mniejsze. Oczywiście, u kobiet, które cierpią na endometriozę czy inne choroby, sama zmiana diety nie wystarczy — konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Czytaj: Gdy boli brzuch, a miesiączki nie ma. Co znaczą bóle menstruacyjne bez okresu?