Nadmiar wody w organizmie - jak w ciąży pozbyć się nadmiaru wody?

2020-08-18 10:29

Nadmiar wody w organizmie to typowa przypadłość kobiet w ciąży. Zatrzymanie wody w organizmie powoduje uczucie dyskomfortu - pojawia się wrażenie ciężkości, opuchlizna oraz uczucie zmęczenia. Jak pozbyć się nadmiaru wody z organizmu?

Nadmiar wody w organizmie
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Nadmiar wody w organizmie - co go powoduje?
  2. Nadmiar wody w organizmie - objawy
  3. Nadmiar wody w organizmie - jak się go pozbyć?
  4. Nadmiar wody w organizmie - winna sól
  5. Nadmiar wody w organizmie - domowe sposoby

Nadmiar wody w organizmie - pewnie każda kobieta wie, że w ciąży można puchnąć. Co to znaczy? Opuchnięte kostki, "nalana" twarz, wzdęty brzuch i zmęczenie, senność - kobiety ciężarne bardzo często są przygotowywane przez lekarzy na dyskomfort związany z zatrzymaniem się wody w organizmie. Jest to zjawisko naturalne, wynikające ze zmian hormonalnych w ciele.

Trzeba jednak wiedzieć, co powoduje nadmiar wody w organizmie i spróbować maksymalnie wyeliminować wszystkie przyczyny. Nawet niewielka poprawa będzie odczuwalna, zwłaszcza, kiedy brzuch jest już duży, coraz ciężej chodzić, a tu jeszcze pojawia się opuchlizna związana z zatrzymaniem wody...

Czytaj: Jak rośnie brzuch w ciąży, czyli w którym miesiącu widać brzuch? 

Nadmiar wody w organizmie - co go powoduje?

Jeśli w organizmie zatrzymała się woda, to z cała pewnością to odczujesz. Pojawi się uczucie ciężkości, opuchlizna, przewlekłe zmęczenie. Może pojawić się ból nóg, a brzuch może być wzdęty - co będzie widoczne przy małym brzuszku u ciężarnej. 

Do tego dołóżmy dalsze dolegliwości - zmęczenie, zmienność nastrojów, rozdrażnienie oraz obniżony poziom koncentracji. Najczęstszym powodem zatrzymania wody w organizmie jest zaburzona gospodarka hormonalna, a jak wiemy u ciężarnych zachodzą poważne zmiany. Przyczyną zatrzymania wody w organizmie może być także siedzący tryb życia i nadmiar soli w diecie.

Czytaj: Hormony – dlaczego rządzą naszym ciałem?

Do zatrzymania wody w organizmie dochodzi w wyniku działania hormonów. Rozszerzają się naczynia krwionośne, stają się bardziej przepuszczalne, a w efekcie krew gromadzi się w tkankach i płyny łatwiej wnikają do krwi. W ten sposób organizm przygotowuje się do porodu i do utraty krwi w jego trakcie.

Zatrzymanie wody w organizmie może być także spowodowane zbyt niską podażą płynów w diecie. Organizm zatrzymuje wodę w tkance podskórnej, aby ją magazynować. Dlatego tak ważne jest picie odpowiednich ilości wody w ciągu każdego dnia.

Nadmiar wody w organizmie - objawy

Nadmiar wody w organizmie ciężarne kobiety odczuwają zazwyczaj w końcowym okresie ciąży. Objawy zatrzymania wody w organizmie nasilają się w czasie upałów i w porze wieczornej.

Pojawiają się obrzęki - najczęściej na dłoniach, nadgarstkach, stopach, wokół kostek, a nawet na twarzy. Kobiety mogą uskarżać się także na zmęczenie, senność, rozdrażnienie, obniżenie koncentracji, uczucie ciężkości. 

Nadmiar wody w organizmie - jak się go pozbyć?

Chociaż może zabrzmieć to jak paradoks, to najlepszym sposobem na pozbycie się wody z organizmu jest spożywanie jej w większych ilościach. W ten sposób pobudzimy nasz organizm do usuwania zalegających płynów. Dobrze jest pić, ale pamiętajmy, że najlepsza będzie woda - niegazowana, może być z cytryną. Pić można też ziołowe lub owocowe herbaty, ale uwaga - bez zawartości cukru.

Czytaj: Jaką wodę pić w ciąży?

Aby pozbyć się nadmiaru wody z organizmu można też jeść owoce, które składają się głównie z wody. Najlepsze z nich? Arbuzy ( zawierają aż 92 proc. wody i dużo potasu) oraz ziemniaki, ogórki, selery czy szparagi sprawdzą się jako remedium na nadmiar wody w organizmie. Owoce z wysoką zawartością wody pobudzają do pracy nerki i tym samym przekładają się na szybkie zapełnianie pęcherza moczowego.

Na nadmiar wody w organizmie i obrzęki pomóc może poprawa krążenia, czyli aktywność fizyczna. Kobietom ciężarnym polecane jest szczególnie pływanie. Warto także w miarę możliwości spacerować. Aktywność fizyczną w ciąży należy zawsze skonsultować z lekarzem.

Nadmiar wody w organizmie - winna sól

Sól wiąże wodę w tkankach, przez co zwiększa wagę ciała i ciśnienie krwi. Często za zatrzymaniem wody w organizmie stoi właśnie sól - wszyscy powinniśmy unikać słonych przekąsek i mocno solonych potraw, ale kobiety ciężarne - zwłaszcza. Wyeliminowanie soli z diety jest łatwym i szybkim sposobem na pozbycie się nadmiaru wody z organizmu.

Pamiętajcie, żeby solić makarony i kasze na krótko przed ich wyjęciem - w ten sposób nie zdążą wchłonąć soli i będą miały niższą jej zawartość. Kobiety ciężarne powinny zrezygnować z solenia potraw - sól można zastąpić ziołami.

Nadmiar wody w organizmie - domowe sposoby

  • unoszenie nóg do góry podczas leżenia,
  • kąpiele stóp w wodzie z dodatkiem soli,
  • masaż stóp.

Pamiętaj - dolegliwości związane z nadmiarem wody w organizmie powinny ustąpić zaraz po porodzie (maksymalnie kilka dni po rozwiązaniu).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza