Matka wybiła szybę, aby uwolnić dziecko zatrzaśnięte w aucie. Policja: "Każdy ma prawo to zrobić nawet w obcym samochodzie"

2022-07-01 9:51

Kilka dni temu w Kielcach zdesperowana kobieta wybiła szybę w swoim samochodzie, aby uwolnić zatrzaśnięte dziecko. Matka uszkodziła własne auto, ale policja przypomina - w obliczu zagrożenia życia, gdy np. widzimy dziecko zamknięte w rozgrzanym samochodzie, mamy prawo wybić szybę.

Matka wybiła szybę, aby uwolnić dziecko zatrzaśnięte w aucie
Autor: Getty images Policja: "Każdy ma prawo to zrobić"

Matka wkładając dziecko do auta zostawiła na siedzeniu kluczyki, po czym zamknęła drzwi, które nie chciały się już otworzyć. Kobieta przestraszyła się, bo na dworze był upał, a dwulatka nie potrafiła od środka otworzyć auta.

Do zdenerwowanej matki podeszło kilka osób, które usiłowały bezskutecznie wybić szybę. Wreszcie ona sama to zrobiła, uderzając w szkło drzwi od bagażnika. Film, który nagrała postronna osoba udostępniono na echodnia.eu.

Czytaj równieżZapomniała odwieźć synka do żłobka, został w samochodzie. Na ratunek było za późno

Ten błąd rodzice popełniają najczęściej w czasie wypadków. Ratowniczka uprzedza: możesz pogorszyć sytuację

Każdy może wybić szybę w obliczu zagrożenia

Policja, która z uwagi na panujące od kilku dni w kraju upały, apeluje do rodziców, aby nie zostawiali dzieci w samochodach przypomina, że każdy ma prawo rozbić szybę w aucie, jeśli stwierdzi, że w środku znajduje się dziecko, a nawet zwierzę. 

W obliczu stwierdzenia zagrożenia życia trzeba zadzwonić pod numer alarmowy 112, a następnie nie zwlekając rozbić szybę. Funkcjonariusze zapewniają, że działając w stanie wyższej konieczności, jaką jest ryzyko śmierci lub narażenia zdrowia dziecka w aucie, nie otrzymamy kary za zniszczenie auta. 

Policja doradza również, jak wybić szybę, aby nie pokaleczyć dziecka siedzącego w środku. Przede wszystkim należy wybijać szybę znajdująca się jak najdalej dziecka. Najlepiej użyć do tego kamienia lub jakiegoś narzędzia, jeśli mamy takie pod ręką.

Jak zapinać dziecko w foteliku?