Matki podają dzieciom środki nasenne. Popularny trend groźny dla dzieci!

2017-01-30 12:40

Rodzice coraz częściej decydują się na podawanie dzieciom środków nasennych, aby zapewnić sobie przespaną noc. Niebezpieczne zjawisko nabiera na sile i budzi coraz większe zaniepokojenie u lekarzy i specjalistów. Popularny trend jest niebezpieczny dla dzieci i może mieć poważne konsekwencje! Zobacz, dlaczego nie można podawać dzieciom środków nasennych!

Środki nasenne dla dzieci
Autor: thinkstockphotos.com

Wychowanie dziecka czy dzieci nie jest łatwym zadaniem i powinien z tego zdawać sobie sprawę każdy rodzic. Nieprzespane noce, kolki, wychodzące zęby, przeziębienia czy brak apetytu - to tylko niektóre problemy, które borykają się rodzice. Jak się okazuje zmęczone mamy coraz częściej decydują się na podanie dziecku środka uspokajającego, aby przespało całą noc. Na ten problem zwrócili uwagę niemieccy pediatrzy, a nagłośniła go Melanie Huml, niemiecka minister z ramienia CSU. Uważa ona, że trzeba zatrzymać ten niebezpieczny trend jak najszybciej i odpowiednio edukować rodziców. 

Dlaczego dzieci nie chcą spać?

Usypianie dzieci często jest czasochłonne, a przerywany sen nie zawsze wynika z zaburzeń snu, ale może być rezultatem wielu czynników. Nieuregulowany rytm dnia, oglądanie telewizji (dziecko ma dostarczone różne bodźce, których nie jest w stanie przetworzyć, przez co jest nerwowe i niespokojne), podawanie dzieciom słodyczy i produktów z dużą zawartością cukru, brak wyciszenia przed snem - to tylko niektóre czynniki, które sprawiają, że dziecko nie chce spać i często się budzi. Podawanie środków uspokajających dziecku nie jest rozwiązaniem problemu, a jedynie doraźną pomocą. Według lekarzy i specjalistów problem nie dotyczy dzieci, ale rodziców. Zamiast znaleźć przyczynę niespokojnego snu dziecka idą na łatwiznę i podają im środki farmakologiczne. W ten sposób zupełnie zdrowe dzieci otrzymują leki, których nigdy nie powinny dostać. 

Trener snu nauczy niemowlę samodzielnego zasypiania >>

Opinie rodziców na temat podawania dzieciom środków nasennych

Jak się okazuje problem nie dotyczy tylko Niemiec, u nas w kraju również ma miejsce podawanie dzieciom środków uspokajających o czym można przeczytać na forach internetowych. Matki dzielą się swoimi doświadczeniami i piszą, jakie preparaty podają swoim dzieciom. Większość z nich dostępna jest w aptekach bez recepty, przez co rodzice mogą je kupić bez problemu i bezkarnie podawać dzieciom.  

Lekomania jest powszechnym problemem społecznym. Najczęściej kupujemy tabletki na ból głowy, witaminy, suplementy diety, a co najgorsze rodzice decydują się na podawanie leków dzieciom na własną rękę. Coraz częściej pojawia się również problem przesuplementowanych dzieci, które otrzymują dodatkowe witaminy w lizakach, żelkach i syropach zamiast w regularnych i odpowiednio zbilansowanych posiłkach. 

Podawanie dzieciom leków nasennych wywołuje ogromne kontrowersje i spotyka się z ostrą reakcją wielu rodziców i blogerów. Oto przykładowe wpisy z forum:

Teraz widziałam reklame jakiegos syropu Tulleo dla dzieci na sen, moze to bedzie dobre dla corki? 
Ma 8 miesiecy, mam dość ciąglego wstawania, jestem wykonczona

W aptece kupisz Melisal. Dziecko może też być niespokojne, bo przecież zęby idą.

dla mnie to debilstwo dawac dziecku takie rzeczy:/

Moja znajoma podaje hydroksyzyne, dziecko ma roczek. normalnie lekarka pediatra jej przepisuje.

Nerwowe niemowlę. Jak postępować z nerwowym dzieckiem? 

Negatywne skutki podawania dzieciom środków nasennych i uspokajających

Popularny trend jest nie tylko niebezpieczny, ale wręcz groźny dla zdrowia dziecka i może mieć poważne konsekwencje. Środki nasenne wywołują przede wszystkim uzależnienie, a gdy do tego dojdzie maluch nie będzie potrafił zasnąć w inny sposób, a chyba nie o to chodzi! Co więcej podawanie środków uspokajających może prowadzić do uszkodzenia wątroby lub nerek. Nie ma bezpiecznej dawki środka nasennego dla dziecka. Podanie nawet minimalnej ilości może skończyć się zatrzymaniem akcji serca, szczególnie u małych dzieci. Zanim rodzice zdecydują się na taki krok powinni wykorzystać wszystkie dostępne metody pozwalające dziecku na spokojny sen. Będą to m. in. regularny rytm dnia, rytuały, wyciszenie przed snem, odpowiednia dieta. Jeśli to nie pomoże warto poprosić o pomoc kogoś bliskiego, aby przez kilka wieczorów zajął się dzieckiem i wstawał do niego w nocy (oczywiście, jeśli nie karmimy piersią). Trzeba pamiętać, że podawanie leków nie jest żadnym rozwiązaniem i może mieć poważne konsekwencje dla dziecka!

źródło: Deutsche Welle / źródło komentarzy kafeteria.pl

Ciąża i macierzyństwo na wesoło czyli uroki bycia mamą >>

Polecamy wideo: Jak uśpić dziecko?