MEiN wymazuje telefon zaufania dla dzieci. "Wystarczy się pomodlić i problem zniknie"

2023-08-28 13:34

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę zwraca uwagę, jak ważne jest wsparcie i informowanie dzieci o dostępnej pomocy. Tymczasem Ministerstwo Edukacji i Nauki zrobiło coś wręcz odwrotnego. Internauci grzmią.

Dziewczynka w szkole
Autor: Getti Images MEiN wymazuje telefon zaufania dla dzieci. "Wystarczy się pomodlić i problem zniknie

Coraz więcej dzieci cierpi z powodu kryzysu zdrowia psychicznego. Według danych policji w 2022 roku 2093 młodych osób próbowało popełnić samobójstwo, 150 zakończyło się śmiercią dziecka.

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę zwraca uwagę, że pod względem prób samobójczych Polska zajmuje niechlubne drugie miejsce w Unii Europejskiej. Apeluje, jak bardzo kluczowe jest szerokie informowanie dzieci o dostępnej pomocy.

Tymczasem Ministerstwo Edukacji i Nauki robi coś wręcz odwrotnego.

Fundacja apeluje i zbiera podpisy.

Zobacz także: Liczba prób samobójczych dzieci wzrosła o 60 proc. - jak pomóc dziecku z myślami samobójczymi?

Depresja u dzieci i nastolatków - przyczyny i objawy. Jak pomóc dziecku z depresją?

Problemy psychiatryczne dzieci

Coraz więcej dzieci i młodzieży cierpi na różnorodne problemy psychiatryczne. Sytuacje stresujące, z którymi muszą się mierzyć, prowadzą do depresji, samookaleczenia, a nawet prób samobójczych.

Autoagresja dziecka jest przyczyną większego problemu, o którym nie ma ono pojęcia. Nie zdaje sobie sprawy, że to efekt zaburzeń lub choroby psychicznej, np. schizofrenii, występowania uporczywych, niechcianych myśli, poczuciem winy, próby zwrócenia na siebie uwagi innych lub braku umiejętności rozładowania napięcia lub lęków.

„W dobie narastającego kryzysu zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży w naszym kraju, kluczowe jest szerokie informowanie dzieci o dostępnej pomocy” – podkreśla Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę.

Telefon zaufania 116 111

Telefon zaufania 116 111 to dla niektórych dzieci jedyna możliwość uzyskania potrzebnej pomocy. Nie wszystkich rodziców stać na prywatne wizyty u psychologa lub psychiatry. Nie każde dziecko przyzna się rodzicom, że ma tego rodzaju problem.

Jak czytamy na stronie fundacji, telefon został powołany decyzją MSWiA i UKE w 2008 roku.

„Od początku działania konsultanci telefonu odebrali ponad 1,4 miliona telefonów, odpisali na blisko 100 tysięcy wiadomości. Podjęli też ponad 4,7 tysiąca interwencji w sytuacji zagrożenia zdrowia i/lub życia dziecka” – czytamy.

Tylko w pierwszej połowie tego roku przeprowadzono 497 takich interwencji.

Rozmowy z dziećmi dotyczą zdrowia psychicznego, relacji rówieśniczych, rodziny, pomocy specjalistycznej, a także przemocy i krzywdzeniu.

Obecnie telefon zaufania 116 111 jest w całości finansowany przez indywidualnych darczyńców i podmioty prywatne. Działa w języku polskim w trybie 24/7, a w języku ukraińskim w godzinach 14:00 – 24:00.

Pomocy udzielają specjaliści

Pomoc jest udzielana przez wykwalifikowanych specjalistów lub przeszkolonych stażystów pod stałą superwizją doświadczonych konsultantów.

„Dzieci, które skorzystały z pomocy, wysoko oceniają jej jakość, regularnie dostajemy wiadomości, że dziecko porozmawiało z rodzicem, wspólnie zdecydowali o pomocy specjalistycznej, że omówienie problemu z konsultantem pomogło dziecku znaleźć rozwiązanie czy przywrócić nadzieję” – podkreśla fundacja.

Ministerstwo wymazuje telefon zaufania

Ministerstwo Edukacji i Nauki usunęło ze swojej strony informacje o telefonie zaufania dla dzieci i młodzieży – 116 111. Co więcej, podjęto kroki, aby link do strony tego numeru zniknął również z podręczników szkolnych.

Fundacja jest przekonana, że pozbawienie dzieci informacji o numerze telefonu zaufania to ryzyko, że ze swoimi problemami zostaną zupełnie same. Zbiera zatem podpisy o przywrócenie powyższej informacji na stronie ministerstwa.

„Domagamy się szerokiej kampanii informacyjnej o dostępnych kanałach pomocy, w tym o telefonie 116111 prowadzonym przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę. Blokowanie tej informacji jest działaniem na szkodę dzieci!” – czytamy.

"Wystarczy się pomodlić i problem zniknie"

Pod apelem Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę na Facebooku pojawiły się dziesiątki komentarzy. Internauci informują o podpisanie apelu, ale także krytycznie odnoszą się do podjętej przez ministerstwo decyzji.

„Minister jest wierzący, więc w jego świadomości istnieje przekonanie, że wystarczy się pomodlić i problem zniknie” –  podkreśla internauta.

„Apel podpisany. Zdrowie i bezpieczeństwo dzieci najważniejsze” – pisze jedna z internautek.

„Podpisane. Komuś bardzo nie zależy, na zdrowiu dzieci. Od 2023 r., aby umówić dziecko do psychologa, jest wymagana zgoda obojga rodziców” – przyznaje inna.

Apel fundacji na Facebooku dostępny jest TUTAJ.

Źródło: fdds.pl

Czytaj także: Tych błędów nie wolno nam popełnić. Psycholodzy wskazali najczęstsze przyczyny prób samobójczych wśród dzieci

"Marzę, by mnie ktoś przytulił". Psychiatrzy alarmują: padł rekord samobójstw wśród dzieci